Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στο εντυπωσιακό πέρασμα από το Αγρίνιο

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Παιχνίδι, μακριά από την έδρα της, στο Αγρίνιο, είχε το Σαββατο η ομάδα της Θράκης. Αντίπαλος, ο Παναιτωλικός. Παιχνίδι, που είχε μεγάλη βαθμολογική σημασία και για τις δύο ομάδες. Ήθελαν να ανακάμψουν, μετά τους χαμένους βαθμούς, από προηγούμενα παιχνίδια.

Καταιγιστική η ομάδα της Θράκης! Οι παίχτες της Ξάνθης, εμφανίστηκαν αποφασισμένοι από τα πρώτα λεπτά. Στο 8ο λεπτό, το σκορ ήταν ήδη 0-2. Ο Παναιτωλικός είχε παθητικό ρόλο και το ημίχρονο έκλεισε 0-3. Σίγουρα, υπάρχει κάθε λόγος, να είναι όλοι ευχαριστημένοι στην ομάδα της Ξάνθης.

Ας δούμε τους παίχτες της Ξάνθης αναλυτικά και ας κρίνουμε την απόδοσή τους για τον καθένα ξεχωριστά, όπως κάνουμε κάθε εβρομάδα

Ζιβκοβιτς: Στο πρώτο ημίχρονο, δεν ανησύχησε. Στο δεύτερο μέρος, χρειάστηκε σε κάποιες φάσεις αλλά ήταν πολύ καλός και πάλι. Γενικά, είχε σχετικά εύκολο απόγευμα! 8/10

Σβάρνας: Ξεκίνησε βασικός, πήγε πολύ καλά. Κέρδισε κεφαλιές. Δικαίωσε την επιλογή του προπονητή του, μετά τον τραυματισμό του Φλίσκα. 7/10

Μπαξεβανίδης: Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα αμυντικά, ανέβαινε να βοηθήσει επιθετικά από τη δεξιά πλευρά. 6/10

Κασάδο: Είχε εύκολο απόγευμα, δεν χρειάστηκε να δείξει κάτι ιδιαίτερο αμυντικά, ενώ δεν πήρε και πρωτοβουλίες, σε στημένες φάσεις. 7/10

Λισγάρας: Τα πήγε καλά και βοήθησε αρκετά με την εμπειρία του και τον Σβάρνα. 6/10

Λουσέρο: Προσπαθούσε στην ανάπτυξη της ομάδας, φάνηκε λίγο κουρασμένος. 6/10

Ντε Λούκας: Στο γνωστό του ρόλο, να συνδέσει τις γραμμές. Αθόρυβες βοήθειες στον άξονα, λίγο καλύτερος από την προηγούμενη αγωνιστική. 6/10

Μεχία: Έπαιξε στον άξονα και βοήθησε στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας. Έγινε αλλαγή 6/10

Γενρισεκ: Έβαλε το τρίτο γκολ της ομάδας της Ξάνθης. Είχε κάποιες επιθετικές πρωτοβουλίες, έγινε αλλαγή. 6/10

Μπρίττο: Άνοιξε από τα πρώτα λεπτά το σκορ, έβαλε το δεύτερο γκολ-φάουλ και ουσιαστικά, κλείδωσε τη νίκη της Ξάνθης. Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν πιο νωχελικός και γυρνούσε πίσω να βοηθήσει αμυντικά. Έγινε αλλαγή, λόγω τραυματισμού. 9/10

Τριάδης: Ξεκίνησε βασικός, δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά στην επιθετική γραμμή. 5/10

Μελιόπουλος: Μπήκε ο νεαρός μέσος, ως αλλαγή. Δεν τα πήγε άσχημα, ελπίζουμε να τον στηρίξει ο προπονητής του. 5/10

Κίκε: Έπαιξε ως αλλαγή για λίγα λεπτά, δεν μπορεί να κριθεί. Ρότσε: Έπαιξε ως αλλαγή για λίγα λεπτά, δεν μπορεί να κριθεί.