Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην ήττα από τον πρωτοπόρο Ατρόμητο

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Σήμερα, η ομάδα της Θράκης, υποδέχτηκε τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Ατρόμητο Αθηνών. Αυτό από μόνο του, έκανε το παιχνίδι πολύ δύσκολο και συνάμα ενδιαφέρον.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ουάρντα, ο παίχτης του Ατρομήτου, μια ομάδα μόνος του. Έψαχνε το γκολ και το κατάφερε με εκτέλεση φάουλ. Η ομάδα της Θράκης, είχε εμφανώς παθητικό ρόλο και οι παίχτες της, εμφανίστηκαν μουδιασμένοι, όπως την προηγούμενη αγωνιστική.

Η Ξάνθη, δεν βρήκε λύσεις σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, δίκαιη η ήττα και το σκορ 0-2. Ο κ.Ράσταβατς, θα πρέπει, να προβληματίζεται πολύ, για τις αλλαγές που κάνει και την αγωνιστική καθίζηση της ομάδας του. Ο κόσμος στο γήπεδο, δεν ξέχασε τον αγαπημένο Θοδωρή Βασιλακάκη, που έπαιξε σήμερα, με τη φανέλα του Ατρόμητου και τον χειροκρότησε.

Από εκεί και πέρα, πάμε να δούμε αναλυτικά την κριτική των παικτών της ομάδας της Ξάνθης στον αγώνα με τον Ατρόμητο Περιστερίου:

Ζιφκοβιτς: Έχει ευθύνη για τα δύο γκολ, από στημένες φάσεις. 6/10

Φλίσκας: Σταθερός στην απόδοση του, έκλεισε όταν έπρεπε τους αντίπαλους παίχτες. 5/10

Μπαξεβανίδης: Είχε κάποια προβλήματα από τη δεξιά πλευρά με τον Ουάρντα, ο οποίος, έκανε ότι ήθελε, στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπαξεβανίδης προσπαθούσε να βοηθήσει στο επιθετικό κομμάτι και πήγε καλύτερα. 6/10

Κασάδο: Βοήθησε αμυντικά και επιθετικά. Προσπάθησε να βοηθήσει επιθετικά, τόσο τον Κίκε, όσο και τον Ρότσε, όταν ανέβαινε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.  6/10

Λισγάρας: Σταθερός στην άμυνα, με την εμπειρία του. Έβγαινε στις στημένες φάσεις, αλλά δεν του βγήκε κάτι θετικό. 6/10

Μεχία: Ανασταλτικές βοήθειες στο κέντρο, πολύ τρέξιμο, αλλά μέχρι εκεί.  6/10

Ντε Λούκας: Σήμερα δεν ήταν καλός, έγινε δικαίως αλλαγή. 5/10

Λουσέρο: Δημιούργησε παιχνίδι, έτρεξε, προσπάθησε να βοηθήσει τους επιθετικούς. Χάθηκε στη συνολική, κακή εικόνα, της ομάδας. 6/10

Γενρισεκ: Ήταν στη γνωστή, μέτρια του, απόδοση, όχι κάτι ιδιαίτερο. Λίγο πριν γίνει αλλαγή, έχασε μια ευκαιρία, να ισοφαρίσει. 5 /10

Μπρίττο: Δεν ήταν καλός, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει από τη δεξιά πλευρά. Νωχελικός, χωρίς να παίρνει πρωτοβουλίες. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε ως σέντερ-φορ. 6/10

Κίκε: Σήμερα ο καλύτερος παίχτης. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ξεχώρισε. Ήταν κινητικός και προσπαθούσε πολύ. Έγινε αλλαγή. 7/10

Ορφανίδης: Μπήκε ως αλλαγή, έπαιξε σχεδόν μισή ώρα. Είχε κάποια τρεξίματα, όχι ότι ήταν καλύτερος του Ντε Λούκας. Προσπάθησε να δημιουργήσει και να πάρει πρωτοβουλίες. 5/10

Ρότσε: Έπαιξε ως αλλαγή, να βοηθήσει από την αριστερή πλευρά. Δεν έδειξε τίποτα. 4/10

Τριάδης: Μπήκε ως αλλαγή, για να βοηθήσει τη δεξιά πλευρά. Επιθετικά δεν φάνηκε καθόλου, δεν έδειξε τίποτα. 5/10