Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην εντός έδρας ισοπαλία με την Κέρκυρα

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Παιχνίδι με την Κέρκυρα, είχε σήμερα η ομάδα της Θράκης. Επέστρεψε, ένας παλιός γνώριμος, ο Γιάννης Μαντζουράκης.

Αν και μπήκε δυνατά η Ξάνθη, στο δεύτερο μέρος έπεσε η απόδοση των παιχτών της και έδωσε δικαίωμα στους Φαίακες, να ελπίζουν για το διπλό. Η ομάδα της Κέρκυρας, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, μετά από πολλά λάθη των Θρακιωτών και άγχωσε τους παίχτες της Ξάνθης. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κάστρο, ισοφάρισε για τη Ξάνθη 1-1, που πήρε ανέλπιστα την ισοπαλία.

Ας δούμε τους παίχτες της Ξάνθης, σήμερα:

Ζιφκοβιτς: Έκανε σωτήριες αποκρούσεις και ουσιαστικά κράτησε μόνος του, το δικαίωμα στην ισοπαλία. Αλλιώς, το σκορ θα ήταν πολύ βαρύ, εις βάρος της Ξάνθης. 8/10

Μελιόπουλος: Ξεκίνησε βασικός, ως στόπερ, σε μια θέση που δεν είναι η φυσική του, και αναμενόμενα έκανε κάποια λάθη. Έχει ευθύνη στο γκολ και μετά απ’ αυτό, φάνηκε αγχωμένος. 5/10

Μπαξεβανίδης: Έτρεξε πολύ σήμερα. Κάλυπτε άμυνα και επίθεση. Από τους παίχτες, που είχαν διάθεση, να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων. 7/10

Κασάδο: Βοήθησε επιθετικά, στην ανάπτυξη της ομάδας, αλλά και στα ανασταλτικά του καθήκοντα.  6/10

Λισγάρας: Ήταν σταθερός πίσω στην άμυνα, ενώ είχε και κάποιες προσπάθειες για γκολ σε στημένες φάσεις, ειδικά μετά το γκολ της Κασσιόπης. 6/10

Τζουρίτσκοβιτς: Δεν πρόσφερε ιδιαίτερα σήμερα. Περιμένουμε πολλά περισσότερα και σίγουρα να δώσει το κάτι παραπάνω, μέσα στο γήπεδο. Προς το παρόν, κινείται σε ρηχά νερά και δεν εντυπωσιάζει. Έγινε αλλαγή. 5/10

Ντε Λούκας: Πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, παρουσιάστηκε πιο σταθερός και έτρεξε περισσότερο. 5/10

Μεχία: Έπαιξε στον άξονα και βοήθησε στα μαρκαρίσματα. Έτρεξε, σταματούσε παίχτες, ήρεμη δύναμη στο κέντρο. 7/10

Γενρισεκ: Έψαχνε το γκολ, έκανε φάσεις και αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα. Αποτέλεσμα δεν είχε και γι’ αυτό λαχτάρησε η ομάδα του. 7/10

Μπρίττο: Δεν φάνηκε πολύ ορεξάτος, δεν απείλησε ιδιαίτερα και δεν δημιούργησε ευκαιρίες. Σίγουρα, θέλει χρόνο. Έγινε αλλαγή. 4 /10

Κίκε: Ξεκίνησε βασικός, προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις. Έτρεχε συνεχώς από δεξιά, αλλά ήταν αναποτελεσματικός και ανούσιος. Έγινε αλλαγή. 5/10

Φασίδης:  Έπαιξε ως αλλαγή, για μισή ώρα. Δεν φάνηκε ιδιαίτερα, όπως άλλες φορές. 5/10

Τριάδης: Μπήκε ως αλλαγή, έπαιξε μισή ώρα, έκανε τη διαφορά. Μοίρασε πολλές σέντρες και ήταν αυτός που σέντραρε και ισοφάρισε ο Κάστρο, στις καθυστερήσεις.  6/10

Κάστρο: Έπαιξε ως αλλαγή, στα τελευταία  είκοσι λεπτά. Έκανε φάσεις, κυνήγησε το γκολ και ισοφάρισε για τη Ξάνθη γλυτώνοντας την ομάδα του, από την ήττα. 8/10