Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην έκτος έδρας ήττα από τη Λάρισα

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Παιχνίδι, στη Λάρισα, με την τοπική ομάδα, είχε σήμερα η Ξάνθη, ένα παιχνίδι που περίμεναν όλοι, για να δουν τη ομάδα της Θράκης, να διασκεδάζει και να ανατρέπει την κακή εικόνα του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ.

Τουναντίον, η κακή εικόνα, για την ομάδα της Ξάνθης, συνεχίστηκε και ήρθε νέα ήττα, η δεύτερη συνεχόμενη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με 1-0. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη, παρουσίασε άναρχη κυκλοφορία της μπάλας, με έλλειψη καθαρού μυαλού και ελάχιστες σωστές μεταβιβάσεις. Ο κ.Ράσταβατς, πρέπει να προβληματιστεί έντονα, για το θέαμα αυτό. Δεν είναι εικόνα ομάδας αυτή.

Ας δούμε τους παίχτες της Ξάνθης, σήμερα:

Ζιφκοβιτς: Είχε  δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπορούσε να αποσοβήσει το γκολ. 6/10

Μπαξεβανίδης: Ξεκίνησε βασικός, στο δεύτερο ημίχρονο, είχε περισσότερη πίεση. 5/10

Φλίσκας: Όπου χρειαζόταν ήταν εκεί, στην άμυνα. Στη φάση του γκολ, δεν προλαβαίνει να σταματήσει τον Κριζμάν. 5/10

Σιλά: Ξεκίνησε και σήμερα βασικός, στη φυσική του θέση, αριστερό μπακ. Στάθηκε καλά αμυντικά. 6/10

Λισγάρας: Τα πήγε καλά και βοήθησε αρκετά ανασταλτικά. 5/10

Ντε Λούκας: Απόδοση πεσμένη, παρατεταμένο ντεφορμάρισμα. 4/10

Λουσέρο: Έπαιξε στον άξονα και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να βοηθήσει στην επιθετική ανάπτυξη. Δεν είχε καθαρό μυαλό και αποτελεσματικότητα. 5/10

Γενρισεκ: Ο μόνος που έβγαλε πάθος και πίστεψε στη νίκη. Έχασε ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια. Ταλαιπώρησε πολύ τους αμυντικούς της Λάρισας και έδειχνε ότι πιστεύει στις δυνατότητες του. Σίγουρα άξιζε κάτι καλύτερο σήμερα. 7/10

Μελιόπουλος: Ξεκίνησε βασικός ο νεαρός μέσος. Εξελίσσεται, στέκεται καλά στο κέντρο. Χαίρει της εμπιστοσύνης του προπονητή του και τον δικαιώνει. 6/10

Κίκε: Ήταν αναποτελεσματικός, συνεχώς εκνευρισμένος. Πρόσφερε ελάχιστα σήμερα. 4/10

Ρότσε: Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής Ρότσε. 3/10

Φασίδης: Πήρε τη θέση του Ρότσε. Έπαιξε μικρό διάστημα. 5/10

Ορφανίδης: Πήρε τη θέση του Κίκε, έπαιξε μισή ώρα. Περιμένουμε περισσότερο πάθος, περισσότερη δουλειά και προσπάθεια. 4/10

Σβάρνας: Μπήκε για ελάχιστα λεπτά και ως αμυντικός μέσος, συνεπώς δε μπορεί να κριθεί