Super League: Κυνήγησε την ισοφάριση αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ η Κ15 του ΑΟΞ

Η παιδική ομάδα του ΑΟΞ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ κι έτσι στην επανάληψη πίεσε όσο ψηλότερα μπορούσε για το γκολ της ισοφάρισης αρχικά, όμως τελικά στην τελευταία φάση του αγώνα από μια κόντρα επίθεση ήρθε και το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων κι έτσι διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ.

Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε από τα γκολ του Κιτσάκη στο 36ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του αγώνα. Οι παίκτες του Θόδωρου Καραγιαννίδη, στο δικό τους καλό διάστημα είχαν δοκάρι με τον Ασήμογλου στο 47′ αλλά η προσπάθειά τους δεν είχε συνέχεια. Δοκάρι είχε και ο ΠΑΟΚ με τον Μανεσίδη στο 55′.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα Κ15 της Ξάνθης στο συγκεκριμένο ηλικιακό πρωτάθλημα, μετά τις επί της Κέρκυρας και του Παναιτωλικού στα προηγούμενα δύο παιχνίδια της, κι έτσι έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας όπου βρισκόταν μέχρι και σήμερα.

ΞΑΝΘΗ (Θόδωρος Καραγιαννίδης): Κοτσάκης, Βαφειάδης, Καλαϊτζής (71′ Κοντογιαννίδης), Ευθυμιάδης, Χασάνογλου, Ισαακίδης (76′ Παροτσίδης), Κουράκ (49′ Μπίλιας), Γκαρνέτας, Ασήμογλου, Ζιπίδης (60′ Αλή), Ιγνατιάδης.