Super League: ‘Ηττα έκπληξη για τους νέους της Ξάνθης από τον φορμαρισμένο Άρη του Πασχάλη Μελισσά

Η Ξάνθη υποδέχθηκε τον Άρη σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της Super League U19, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 επι ενός αντιπαλου που είχε 11 βαθμούς περισσότερους.

Το σκορ για τους “κίτρινους” άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό ο Μπαλικτσής, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς κάποια άλλη καλή στιγμή.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Άρης κέρδισε πέναλτι, που έφερε και την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του τερματοφύλακα Τζελέπη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βλαβάκης, που δεν αστόχησε, κάνοντας το 2-0. Ο Κοντοπούλης στο 73′ έδωσε αέρα 3 τερμάτων στους “κίτρινους”, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 1-3 με τον Φακή στο 87′.

Έτσι, η Ξάνθη έμεινε στους 25 βαθμούς και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα έπεσε στην 6η θέση του πίνακα της βαθμολογίας, ενω ο Αρης εφτασε τους 17 και με 4η νικη του στα τελευταια 5 παιχνιδια ανεβηκε στην 9η θέση.

Ξάνθη: Τζελέπης, Τριανταφύλλου (47′ Τασίδης), Ποδάρας (46′ Παχούμης), Τενεκές, Γιανναράκης, Γκατζόγιας, Τσάπαρης, Δουλγέρης, Φάκης, Σουλεϊμάν, Τσιλιγγίρης (70′ Φροσύνης)