Super League: Είχε δυο δοκάρια αλλά γνώρισε την ήττα από τη Λάρισα στις… καθυστερήσεις η Ξάνθη

Ο Κρίζμαν «μίλησε» στις καθυστερήσεις και η ΑΕΛ πανηγύρισε άλλη μια νίκη στα… χασομέρια επικρατώντας της Ξάνθης, που είχε δύο δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο και έδειχνε πως θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη, με 1-0.

Δραματικός σε εξέλιξη ήταν ο αγώνας στη Λάρισα μεταξύ της ΑΕΛ και της Ξάνθης με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστική της Super League, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Κριζμάν, με τους Θρακιώτες πάντως να έχουν περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν στο αγώνα καθώς και δύο δοκάρια με τον Γέντρισεκ. Έτσι η ΑΕΛ «έπιασε» στην κατάταξη την Ξάνθη στην 7η θέση με 17 βαθμούς.

Οι Ξανθιώτες ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους, ενώ έχασαν την πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία στο 21΄ με τον Λουσέρο, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπόζοβιτς.

Στο 37΄ είχαμε μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ομάδα της Ξάνθης, αφού αρχικά ο Γέντρισεκ με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά το σουτ του Λουσέρο έφυγε άουτ, με τους Θρακιώτες βέβαια να μη σταματούν εκεί και να εντείνουν την πίεση αλλά χωρίς να καταφέρνουν να σκοράρουν, σε αντίθεση με την Λάρισα που δεν κατάφερε καν να απειλήσει στο πρώτο 45λεπτο την αντίπαλό της.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο «ορεξάτοι» στο γήπεδο και στο 48΄ δημιούργησαν μια αναστάτωση στην περιοχή της Ξάνθης, όταν ο Μασούρας μπήκε από δεξιά, αλλά ο Λισγάρας άλλαξε ελαφρά την πορεία της μπάλας, η οποία έφθασε στον Κρίζμαν που όμως δεν κατάφερει να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 60΄ νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μασούρα που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ζίφκοβιτς, ο οποίος τον έκοψε σε κόρνερ και κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ, για να έρθει στο 80΄ η σειρά της Ξάνθης να φθάσει και πάλι πάρα πολύ κοντά στο γκολ αλλά το πλασέ του Γέντρισεκ να τραντάζει και πάλι το δοκάρι της Λάρισας.

Έτσι φθάσαμε στο 90+4΄ του αγώνα για να σκοράρει η Λάρισα με τον Κριζμάν, ο οποίος από πάσα του Περόνε κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ξάνθης. Μετά το τέρμα της Λάρισας υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων προς το διαιτητή, ενώ υπήρξε ένταση και συμπλοκές κατά την αποχώρηση των ομάδων στη φυσούνα του γηπέδου.

ΛΑΡΙΣΑ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ζίζιτς, Ρέντζας (63΄ Περόνε), Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (84΄ Γιαννιτσάνης), Ντέλετιτς, Ναζλίδης, Μασούρας, Κριζμάν.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σιλά, Λισγάρας, Ρότσε (78΄ Φασίδη), Φλίσκας, Ντε Λούκας (87΄ Σβάρνας), Μελιόπουλος, Γέντρισεκ, Λουσέρο, Κίκε (57΄ Π. Ορφανίδης).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ