Super League: Εντός έδρας ήττα με ανατροπή για την Κ17 της Ξάνθης απο τον ΠΑΟΚ(+photos)

Την μεγάλη ευκαιρία να εδραιωθεί στην δεύτερη θέση και να πλησιάσει σε απόσταση βολής των πρωτοπόρο ΠΑΟΚ η ομάδα Κ17 της Skoda Ξάνθη που γνώρισε την ήττα στα Πηγάδια απο την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 1-2, με τα γκολ της νίκης των φιλοξενούμενων να σημειώνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Κώστα Μπεδρελή μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και μόλις στο 8′ πήρε κεφάλι στο σκορ χάρις σε τέρμα του Μελιόπουλου. Μετά το γρήγορο γκολ η ομάδα της Ξάνθης συνέχισε την πίεση και για δεύτερο γκολ, όμως απο το 12′ και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, ανάγκασαν στο 29′ σε εντυπωσιακή επέμβαση των Ζουρνατζίδη σε σουτ του Αηδονίδη, απείλησαν στο 38′ με την κεφαλιά του αφύλαχτου Χατζηστράβου στην καρδιά της Ξανθιώτικης άμυνας να περνά μόλις άουτ. Με την Ξάνθη παρά την πίεση να κρατά και μάλιστα στο 41′ να φτάνει κοντά στο δεύτερο γκολ όμως η παράλληλη μπαλιά του Ζουμπουλίδη κόπηκε απο τους αμυντικούς πριν την σπρώξει στα δίχτυα ο Ιωάννου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 50′ όταν ο Τζοβάρας εκμεταλλεύτηκε αναμπουμπούλα στην Ξανθιώτικη άμυνα ωστόσο αστόχησε απο κοντά. Στο 74′ η ομάδα της Ξάνθης απείλησε τους φιλοξενούμενους με σουτ του Μελιόπουλου. Εκεί που όλα έδειχναν οτι η ομάδα της Ξάνθης θα φτάσει σε μια σπουδαία νίκη στο 80′ μετά απο εκτέλεση κόρνερ υπήρξε μπέρδεμα στην άμυνα της Ξάνθης και παραλίγο αυτογκόλ με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν νέο κόρνερ, στην εκτέλεση του Αηδονίδη στο 81′  ο Τζοβάρας πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Σα να μην έφτανε αυτό στο 85′ ο Τζοβάρας έκανε την παράλληλη σέντρα με τον Γαϊτανίδη που είχε περάσει νωρίτερα αλλαγή να στέλνει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα της Ξανθιώτικης ομάδας. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Ξάνθης πίεσε για το γκολ δίχως αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν χάρις τα τέρματα τους στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους τρείς βαθμούς της νίκης αφήνοντας την ομάδα της Ξάνθης στην δεύτερη θέση και τους 18 βαθμούς.

Την αναμέτρηση όπως και τον Κ15 παρακολούθησε ο τεχνικός διευθυντής του ΠΑΟΚ Φράνκ Άρνεσεν(Θυμηθείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ των Κ15), ενώ στον πάγκο του ΠΑΟΚ ήταν και ο πρώην μέσος της Ξάνθης Πάμπλο Γκαρσία. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φίλιππος Ανεστίδης με βοηθούς τους Στέλιο Ζαφειρίου και Αιμιλία Μαρκαριάν.

SKODA ΞΑΝΘΗ U17(Κ. Μπεδελής): Ζουρνατζίδης, Χασάνογλου, Παπάζογλου(62′ λ.τρ. Σπιριντόνοβ), Πεταλωτής, Θεοφυλάκης(86′ Αθανασιάδης), Μελιόπουλος, Ζουμπουλίδης(55′ Καλογιάννης), Τσάπαρης, Ιωάννου(61′ Τζιβανόπουλος), Ιωσηφίδης(82′ Φιλιππίδης), Σουλεϊμάν

ΠΑΟΚ U17(Αγγ. Ζαζόπουλος): Σιαμπάνης, Τσαούσης(61′ Παπαθανασίου), Δημητρίου, Μελεζίδης, Ευθυμίου(61′ Σαλαμούρας), Χατζηδίμπας, Πολύζος, Τζοβάρας, Χατζηστράβος(87′ Μανιώτης), Αηδονίδης, Λύρατζης