Super League: Εγκώμια για Ζίβκοβιτς από Λουτσέσκου, παράπονα για διαιτησία από Παντελίδη

Σε δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα προέβησαν οι δύο προπονητές στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου με ενδιαφέρουσες δηλώσεις και ατάκες.

Συγκεκριμένα ο προπονητής της Ξάνθης Ράσβαν Λουτσέσκου δήλωσε αρχικά ευχαριστημένος με την προσπάθεια των παικτών του σε ένα δύσκολο και σκληρό παιχνίδι όπως χαρακτηριστικά τόνισε αλλά και με την αντίδραση των παικτών του μετά το γρήγορο γκολ το οποίο δέχθηκε η ομάδα του στο πρώτο 10λέπτο της αναμέτρησης. Συνέχισε λέγοντας για την ομάδα του ήταν δύο διαφορετικά ημίχρονα.

Για το δεύτερο ημίχρονο τόνισε πως η ομάδα της Ξάνθης έπαιξε καλά σκόραρε και κατά διαστήματα πρόσφερε ένα «σόου». Μάλιστα προς το τέλος των δηλώσεων του ζήτησε συγγνώμη από τον φίλαθλο κόσμο της Ξάνθης για την εικόνα των τελευταίων 10 λεπτών τονίζοντας ότι το χαμένο πέναλτι έπαιξε τον ρόλο του καθώς σε διαφορετική περίπτωση η πίεση από την ομάδα του Ηρακλή θα μεγάλωνε προσπαθώντας να πάρει κάτι θετικό από την σημερινή αναμέτρηση.

Στην συνέχεια αποθέωσε και τον Ζίβκοβιτς που κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι αλλά και να αντιδράσει σωστά σε 2-3 περιπτώσεις. Τον χαρακτήρισε μάλιστα ίσως τον κορυφαίο τερματοφύλακα για την φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα της Super League.

Κλείνοντας τόνισε πως το κλειδί στην σημερινή νικηφόρα αναμέτρηση ήταν η φρεσκάδα και η ζωντάνια των ποδοσφαιριστών του καθώς ήταν κάτι που φοβότανε πριν την έναρξη της συγκεκριμένης αναμέτρησης λόγω του δύσκολου παιχνιδιού που προηγήθηκε πριν 3 μέρες με τον ΠΑΣ Γιάννενα στα Πηγάδια.

Με την σειρά του ο προπονητής του Ηρακλή Σάββας Παντελίδης εξέφρασε πολλά παράπονα για την διαιτησία κυρίως για την φάση του κερδισμένου πέναλτι για την Ξάνθη που μετέτρεψε σε γκολ ο Γιουνές αλλά και για την συνολική διαιτητική παρουσία του κ. Αρετόπουλου ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο μη σφυρίζοντας αρκετά φάουλ υπέρ του Ηρακλή κατά την γνώμη του.

Στην συνέχεια τόνισε πως η ομάδα του έπαιξε πολύ καλά και έξυπνα απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να δεχθεί ιδιαίτερη πίεση και φάσεις και σκοράροντας ένα πολύ όμορφο γκολ κατάφεραν οι παίχτες του να προηγηθούν στο σκορ κάτι που ανέτρεψε ο διαιτητής με την λάθος απόφαση του καταλογίζοντας ένα ανύπαρκτο πέναλτι εις βάρος τους. Για το δεύτερο 45λεπτό τόνισε χαρακτηριστικά πως η ομάδα του και ιδίως μετά το δεύτερο γκολ, το οποίο δέχθηκε, δεν υπήρχε στο γήπεδο.

Κλείνοντας συνεχάρη τους ποδοσφαιριστές του για την προσπάθεια τους και την μαχητικότητα τους στην σημερινή αναμέτρηση και ότι θα υπάρξει αγωνιστική βελτίωση έτσι ώστε η ομάδα του Ηρακλή να καταφέρει να σωθεί.