Super League: Έφτασε τις τρεις νίκες με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ η Κ17 της Ξάνθης και μείωσε τη διαφορά στον πόντο!!

Λίγες μέρες μετά την εκτός έδρας νίκη με 0-1 στην Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ, η ομάδα Κ17 της Ξάνθης υποδέχθηκε αυτή τη φορά τον δικέφαλο του Βορρά, και κατάφερε με το γκολ του Γράβα στο το 87ο λεπτό να πάρει τη δεύτερη νίκη μέσα σε λίγες μέρες με αντίπαλο την ομάδα της Θεσσαλονίκης και την τρίτη συνολικά για φέτος.

Η Ξάνθη απείλησε αρκετές φορές την αντίπαλη εστία, όμως τα σουτ του Σουλεϊμάν, του Δουλγέρη και του Ιωάννου δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον αντίπαλο κίπερ. Αντίστοιχα και ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο είχε τη σημαντικότερη του ευκαιρία με τον Γκαργκαλατζίδη στο 58ο λεπτό, να πιάνει μια κεφαλιά και τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι, ενώ αντίστοιχη φάση έγινε και 7 λεπτά αργότερα με τον Βρακά. Η Ξάνθη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, και στο 87ο λεπτό και λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, έριξε το «τσίμπημα της κόμπρας», όταν ο Στράτος Γράβας έκανε το σουτ και νίκησε τον Συλλέκτη για να γράψει το τελικό 1-0!

Με αυτή της τη νίκη η ομάδα της Ξάνθης, στην ουσία όχι μόνο κλείδωσε την δεύτερη θέση και την πρόκριση στο φετινό φαϊναλ φορ, αλλά δείχνει έτοιμη να κυνηγήσει και την πρωτιά του Βόρειου Ομίλου, αφού μείωσε από τον σημερινό της αντίπαλο στον πόντο!

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Ζουρνατζίδης, Γκατζόγιας (79′ Τσιλιγγιρης) Λεωντσάκος, Τενεκές, Θεοφυλάκης, Γράβας (89′ Κιολειδης), Τριανταφύλλου, Μελιόπουλος, Ιωάννου (90′ Κριεζής), Δουλγέρης, Σουλεϊμάν Οκάν (89′ Κιουπης).

ΠΑΟΚ (Μήττας): Συλλέκτης, Λύρατζης, Γεωργιάδης, Γκαργκαλατζίδης, Βουτσάς, Σαλαμούρας, Διαμαντής, Χατζής, Μανιώτης, Πουρναράς, Βρακάς (66′ Αζίζι)