Super League: Έδειξαν το δρόμο στους μεγάλους επικρατώντας της Λάρισας οι Νέοι του ΑΟΞ

Η ομάδα Κ20 της Ξάνθης αντιμετώπισε νωρίς το πρωί του Σαββάτου την ομάδα της Λάρισας στο Αλκαζάρ, με τους παίκτες της Θρακιώτικης ομάδας Νέων, να παίρνουν άνετη νίκη και να δείχνουν το δρόμο στους μεγάλους που παίζουν το μεσημέρι με την ΑΕΛ.

Συγκεκριμένα η «αρμάδα» του Κώστα Προδρομίτη είχαν πολύ νωρίς την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά στο 6′ ο Σαμπανίδης ήταν άτυχος. Βέβαια ότι δεν κατάφερε στο 6′ η Ξάνθη, το κατάφερε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Χασάνογλου με κεφαλιά έγραψε το 0-1 και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Μάλιστα ο Χασάνογλου δε σταμάτησε εκεί, αφού στο 15′ διπλασίασε τα τέρματά του, αλλά και της ομάδας του με ωραία προσωπική ενέργεια, για να έρθει από πολύ νωρίς στο παιχνίδι ο Σαμπανίδης (φωτό Μιχάλης Μπατζιόλας) με ωραίο πλασέ από κοντά και να διαμορφώσει στο 33′ το σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι γηπεδούχοι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να απαντήσουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων έχοντας το 0-3 από το πρώτο ημίχρονο.

ΑΕΛ (Μίλτος Ζιάκας): Σαφαρίκας, Δερμιτζάκης, Καραμπίνας (85’ Γκαλγκανόπουλος), Νούσιος, Κυρμιτσής, Σαλτάρης, Μουξιός (57’ Μασούρας), Πλατάνας (57’ Γαλεάδης), Βαφειάδης, Μπιγκάνος.

Ξάνθη (Κώστας Προδομίτης): Τζελέπης, Χασάνογλου, Παπάζογλου, Πεταλωτής (76’ Αγγελόπουλος), Σουλεϊμάν, Θεοφυλάκης, Σαμπανίδης, Δουλγέρης (66’ Δημητρίου), Τσάπαρης, Καλογιάννης (70’ Στοϊνοβιτς), Τσέλα.