Super League: Διατήρησε το +6 από την ΑΕΚ η Ξάνθη, που κόλλησε στην ισοπαλία! Μπορούσε και την νίκη!!

Η Ξάνθη σπατάλησε μια μεγάλη ευκαιρία να νικήσει και να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από την έτερη διεκδικήτρια μια θέσης για τα Play Off, ΑΕΚ, μένοντας στο +6, αφού παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα για ένα περίπου ημίχρονο δεν μπόρεσε να σκοράρει και να πάρει τα ηνία του αγώνα και κάπως έτσι έμεινε στην ισοπαλία.

Η πρώτη φάση του αγώνα ανήκει στην Ξάνθη, με τον Καρασαλίδη νε βλέπει την κίνηση του Λουσέρο, να κάνει την βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, με τον Αργεντίνο μεσοεπιθετικό της Ξάνθης όμως να ανατρέπεται από τον Ροντρίγκο Γκάλο της ΑΕΚ, στερώντας του έτσι την ευκαιρία να βγει τετ α τετ με τον Μπάρκα. Παρ’όλα αυτά η φάση εκ πρώτης όψεως θα έλεγε κανείς πως είχε κάτι θετικό για την Ξάνθη, αφού ο δεξιός οπισθοφύλακας της ΑΕΚ ήταν ο τελευταίος αμυντικός και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για αυτό το φάουλ που έκανε, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Η Ξάνθη προσπάθησε να εκμεταλλευτεί αυτό το πλεονέκτημα που είχε και πίεσε ψηλά, αλλά ο Μανόλο Χιμένεθ πέρασε γρήγορα στον αγωνιστικό χώρο τον Μπακάκη και κατάφερε να κλείσει τους χώρους στην άμυνα της ομάδας του.

Η Ξάνθη όμως πίεσε ψηλά, και κατάφερε έστω και μετά από αρκετή ώρα στον αγώνα να βρει τους χώρους που έψαχνε και να απειλήσει την εστία του Μπάρκα, αφού στο 37ο λεπτό Τριάδης και Λάζιτς συνεργάστηκαν πολύ καλά, με τον πρώτο αφού απέφυγε και έναν αντίπαλο αμυντικό βγήκε σε πολύ καλή θέση μπροστά από τον Μπάρκα, σούταρε, αλλά είδε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να αποκρούσει φανταστικά, έστω και ενστικτωδώς και να του στερεί την ευκαιρία να σκοράρει. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 41′ ο Λουσέρο έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από μια πολύ ωραία κάθετη του Ντε Λούκας, και αφού κοντρόλαρε με το αριστερό, έκανε ένα σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη η Ξάνθη φάνηκε να χάνει το μομέντουμ που είχε αποκτήσει στο τέλος του πρώτου μέρους, ενώ σχετικά νωρίς έμεινε και αυτή με δέκα παίκτες, αφού ο Τριάδης που είχε δει την κίτρινη κάρτα του διαιτητή για θέατρο εντός της αντίπαλης περιοχής (που εκ πρώτης όψεως φάνηκε λίγο υπερβολική, αφού υπήρξε επαφή), στο 59′ αντίκρισε και δεύτερη κάρτα και συνεπώς την κόκκινη, για ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα πάνω στον Πέτρο Μάνταλο. Η ΑΕΚ φάνηκε να παίρνει κάποια μέτρα στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Ζίβκοβιτς, αφού δεν δημιούργησε την κλασική ευκαιρία που χρειαζόταν. Μεγαλύτερη ευκαιρία της Ένωσης, αυτή του Λαμπρόπουλου, που έπιασε μια κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από μια εκτέλεση φάουλ του Αϊντάρεβιτς, με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει σταθερά και να κρατά τον 0-0, που έμελλε τελικά να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης (59′ αποβολή), Λουσέρο, Βασιλακάκης (77′ Ράνος), Γουάλας, Λάζιτς (88′ Φλίσκας), Λισγάρας, Καμαρά (54′ Σολτάνι)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάργκας, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Αιντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (72′ Μπακασέτας), Σιμόες, Γκάλο (6′ αποβολή), Πέρχαρτ, Μάνταλος (83′ Γαλανόπουλος), Ντίντακ, Ροντρίγκες (9′ Μπακάκης)

ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟ ThrakiSportS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ