Super League: Απόρθητο «Κάστρο» και για Παναιτωλικό τα Πηγάδια, ετοιμάζονται να στρώσουν ευρωπαϊκά χαλιά!!!

Η Ξάνθη πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 απέναντι στον Παναιτωλικό, χάρη σε γκολ του Κάστρο και ανέβηκε μόνη της στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας που όλα δείχνουν ότι θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το χρυσό γκολ του αγώνα επετεύχθη στο 23ο λεπτό. Ο Τριάδης εκτέλεσε το φάουλ, από την αριστερή πλευρά, με τον Κάστρο να πηδάει μόνος του μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με κεφαλιά να νικάει τον Κυριακίδη και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Ξάνθη έτσι κι αλλιώς είχε μπει καλύτερα και από την αρχή του αγώνα, ήταν αυτή που κράτησε μπάλα και προσπάθησε να φτάσει κοντά στην περιοχή του Κυριακίδη. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους, όταν στο 14ο λεπτό, ο Μπαξεβανίδης έβγαλε την σέντρα από την δεξιά πλευρά, ο Κάστρο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με δυνατό σουτ, ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να διώξει δύσκολα στην γωνία του.

Το ματς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, μετά το γκολ, με την Ξάνθη να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα, χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα, ενώ από την άλλη πλευρά ο Παναιτωλικός είχε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του. Στο 45’ χάθηκε η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με τον κορυφαίο για τους γηπεδούχους Κάστρο να βρίσκεται μόνος του για ακόμη μια φορά, μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του αυτή τη φορά σταμάτησε πάνω στον Κυριακίδη, που έδιωξε και κράτησε το 1-0.

Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο ο Παναιτωλικός, αφού προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή. Αντιθέτως η Ξάνθη μπήκε  λίγο νωχελικά, αλλά είχε και πάλι την πρώτη χρονικά ευκαιρία στο 62ο λεπτό, όταν ο Μπρίτο πάτησε περιοχή από την αριστερή πλευρά, έκανε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Τριάδης δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας, με αποτέλεσμα να περάσει η συγκεκριμένη φάση.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά λάθη. Στο 66΄ο Παναιτωλικός έχασε την καλύτερη του στιγμή. Ο Μοράρ εκτέλεσε όμορφα το φάουλ, αλλά ο Ζίβκοβιτς, έπεσε στην δεξιά του γωνία και απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 80’ ο Τριάδης έκανε την προσπάθεια, έπιασε το σουτ με το δεξί, αλλά ο Κυριακίδης ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε, πέφτοντας στην δεξιά του γωνία. Στο 90+2 ο Τριάδης έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, αλλά ο Κυριακίδης έπεσε στην γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Παναιτωλικός, αφού ο Άργκους αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο και μεταφέρθηκε αμέσως στο νοσοκομείο, με τον Τραϊανό Δέλλα να μην έχει άλλη αλλαγή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης με βοηθούς τους Δημήτρη Τάτση και Γεώργιο Πασχάλη. Εδειξε τέσσερις κίτρινες κάρτες, όλες σε παίκτες του Παναιτωλικού (Πάουλο, Ιταμπέλ, Άργκους, Τσοκάνης). Πλέον η Ξάνθη έφτασε στους 35 βαθμούς και βρίσκεται στο + 2 από τους Πανιώνιο και Αστέρα Τρίπολης, ενώ από την άλλη πλευρά οι Αγρινιώτες βρίσκονται στην 11η θέση με 29 πόντους.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (78′ Καμαρά), Τριάδης, Ντουρίτσκοβιτς (58′ Λουσέρο), Μεχία, Κάστρο, Φλίσκας, Σιλά, Μπρίτο (74′ Γέντρισεκ).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραιανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Άργους, Μαρινάκης, Τσοκάνης (74′ Γιαννιώτης), Μπεχαράνο (79′ Μπαρμπόσα), Μοράρ, Ντίας, Ρόσα, Ιταμπέλ (46′ Κλέσιο), Πάουλο.