Super League: Άνοιξε λογαριασμό και ο Μπρίτο! Ισόπαλος με Απόλλωνα Σμύρνης ο ΑΟΞ… (+photos)

Με την παρουσία και φιλάθλων της ομάδας ολοκληρώθηκε και το τρίτο φιλικό παιχνίδι του ΑΟΞ επί Βουλγαρικού εδάφους αυτή τη φορά με τον Απόλλωνα Σμύρνης των αρκετών «Θρακιωτών», με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες και τον Μπρίτο να ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα της Ξάνθης.

Στα γήπεδα του Πράβετς το απόγευμα της Τετάρτης πραγματοποιήθηκε και το τρίτο πλέον φιλικό της ομάδας της Ξάνθης, με αντίπαλο αυτή τη φορά τον Απόλλωνα Σμύρνης του πρώην «Θρακιώτη» κόουτς Άκη Μάντζιου, αλλά και των Γιώργου Κασναφέρη και Μιχάλη Ζαρόπουλου. Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με τελικό σκορ 1-1, αφού στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα άνοιξαν το σκορ οι παίκτες του Άκη Μάντζιου, με την Ξάνθη να αποκαθιστά τις ισορροπίες στην επανάληψη με τον νεοαποκτηθέντα Μπρίτο που σκόραρε και άνοιξε λογαριασμό στα γκολ με τη φανέλα του ΑΟΞ.

Μάλιστα η ομάδα της Ξάνθης, στο δεύτερο ημίχρονο είχε και περισσότερες καλές ευκαιρίες κυρίως με τον Πορτογάλο σκόρερ του πρώτου γκολ της, αλλά και με τον Ντε Λούκας που όμως δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν και έτσι το παιχνίδι έληξε με το ισόπαλο 1-1. Ο προπονητής της ομάδας, όπως στα προηγούμενα φιλικά έτσι και σήμερα είχε την ευκαιρία να δει την ετοιμότητα όλων του των παικτών και να δοκιμάσει διάφορα συστήματα.

ΞΑΝΘΗ α’ μέρος (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Ορφανίδης Λ., Συλλά, Καμαρά, Λουσέρο, Ορφανίδης Π., Κίκε, Φασίδης, Κάστρο.
ΞΑΝΘΗ β’ μέρος (Μίλαν Ράσταβατς): Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Κασάδο, Ντε Λούκας, Κώστας, Μελιόπουλος, Μπρίτο, Γέντρισεκ, Ρότσε.