Super League: Με αμφισβητούμενο πέναλτι η πρώτη ήττα της Ξάνθης στο πρωτάθλημα από τον Λεβαδειακό

Η Ξάνθη δεν κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο σερί της. Ο Λεβαδειακός σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπραντάο που μπορούσε πάντως και να μην δοθεί, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, υποχρεώνοντας το σύνολο που πάντως δεν έδειξε ιδιαίτερες επιθετικές αρετές στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Καλύτερα δεν μπορούσε να ξεκινήσει το ματς ο Λεβαδειακός, που μόλις στο 2′ κέρδισε πέναλτι, όταν στο σουτ του Ζαραδούκα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπαξεβανίδη ο οποίος πάντως ήταν κοντά και γυρισμένος και εμφανώς δεν είχε πρόθεση να σταματήσει την μπάλα. Ο διαιτητής Ζαχαριάδης υπέδειξε ωστόσο την εσχάτη των ποινών κιτρινίζοντας τον παίκτη της Κάνθης και ο Μπραντάο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς.

Μετά το… τάιμ άουτ που το ζήτησαν και οι δύο ομάδες ελέω της ζέστης, οι Βοιωτοί μπήκαν καλύτερα (και πάλι) στο παιχνίδι. Με τον πολύ δραστήριο Γιουσούφ που έκανε άνω-κάτω την άμυνα της Ξάνθης, ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο γκολ. Για την ακρίβεια το πέτυχε, αλλά ο βοηθός Σίπκας, είχε άλλη άποψη, “κόβωντας” με οφσάιντ τον παίκτη από τα Νησιά Κομορός, που πέρασε και τον Ζίβκοβιτς για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το ματς είχε καλό ρυθμό παρά τις υψηλές θερμοκρασίες και η Ξάνθη αν και δεν δημιούργησε ιδιαίτερες φάσεις, είχε δοκάρι στο 40′. Η στραβοκλωτσιά του Μπραντάο μετά από κόρνερ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί, που με τη σειρά του είχε άψογη αντίδραση στην κεφαλιά “ψαράκι” που ακολούθησε από τον  Γέντρισεκ. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Γιουσούφ έκλεψε στο κέντρο, ξεκίνησε μόνος του κούρσα αλλά το πλασέ του “έβγαλε” ο Ζίβκοβιτς κρατώντας το 1-0, που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Αν ωστόσο κάποιος περίμενε την Ξάνθη να κυνηγήσει την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος, διαψεύστηκε πανηγυρικά. Και αυτό όχι γιατί η ομάδα του Ράσταβατς δεν ήθελε αλλά γιατί φάνηκε ότι απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων δεν μπορούσε.  Οι γηπεδούχοι “κοίμησαν” την Ξάνθη που δεν βρήκε καθαρή ευκαιρία σε 45 λεπτά.

Αντιθέτως, ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που απείλησε περισσότερο, με τον Γιουσούφ (και πάλι) και το απευθείας φάουλ του Τσαμπούρη, ενώ η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε στις καθυστερήσεις και ήταν και πάλι για την ομάδα του Ανιγκό, ωστόσο ο Γιακουμάκης αν και βρήκε την μπάλα από τη σέντρα του Νιασέ, δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα της Ξάνθης από κοντά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το 4-3-3 επέλεξε ο Μίλαν Ράσταβατς στην Ξάνθη. Ο Ζίβκοβιτς ήταν στο τέρμα, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Κασάδο, Λισγάρας, Φλίσκας και Μπαξεβανίδης. Λουσέρο, Καμαρά και Ντε Λούκας “έτρεξαν” περισσότερο στη μεσαία γραμμή, με τους Ρότσε (αριστερά) και Μπρίτο (δεξιά) να πλαισιώνουν τον Γέντρισεκ. Ωστόσο στο δημιουργικό και επιθετικό κομμάτι η ομάδα μάλλον προκάλεσε προβληματισμό.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ανιγκό): Επασί, Μεντί, Τριποτσέρης (Αμαράλ 66′), Λεονάρντο, Ζαραδούκας, Νιάσε, Μητρόπουλος, Τσαμπούρης, Γιουσούφ, Σίλβα (Γιακουμάκης 72′), Μπραντάο.
ΑΟ ΞΑΝΘΗ(Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Λισγάρας, Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο, Καμαρά, Ντε Λούκας (Ορφανίδης 74′), Ρότσε (Κίκε 66′), Γέντρισεκ, Μπρίτο.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS, ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ