Super League: 21 γκολ σε 21 αγωνιστικές η Ξάνθη! Η ακτινογραφία της επίθεσης του ΑΟΞ στο πρωτάθλημα

Το γκολ του Κάστρο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με την Κέρκυρα στα Πηγάδια ήταν το 21ο του ΑΟΞ στην φετινή σεζόν σε σύνολο 21 αγωνιστικών.

Οπως αναφέρεται στην ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας Ξάνθη-Sport, ο Αργεντίνος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο πρωτάθλημα και έπιασε τον Μεχία στην 3η θέση των σκόρερς της θρακιώτικης ομάδας. Πρώτος σκόρερ ο Γέντρισεκ με οκτώ γκολ και ακολουθεί ο Μπρίτο με 4. Από ένα γκολ έχουν πετύχει οι Λισγάρας, Συλλά, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Φασίδης.

Στα Πηγάδια ο ΑΟΞ έχει πετύχει 11 γκολ ενώ εκτός έδρας 10. Από τα 21 γκολ, 12 έχουν επιτευχθεί στο πρώτο ημίχρονο και 9 στο δεύτερο. Το γκολ του Κάστρο ήταν το πρώτο που έχει μπει στις καθυστερήσεις ενός αγώνα, ενώ το νωρίτερο χρονικά γκολ είναι αυτό του Μπρίτο στο Αγρίνιο στο 3ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 1-3 επί του Παναιτωλικού.

Πάντα σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία που παρουσίασε η Ξάνθη Sport, 18 γκολ έχουν πετύχει ξένοι παίκτες και μόλις τρία Έλληνες (όπως προαναφέρθηκε οι Λισγάρας, Μπαξεβανίδης και Φασίδης). Aπό τα 21 γκολ μόλις ένα έχει επιτευχθεί με πέναλτι (Γέντρισεκ), ενώ πιο εύστοχος είναι μέχρι στιγμής ο Κάστρο που βάζει ένα γκολ ανά δύο τελικές προσπάθειες.