Στον τελικό η Κ17 της Ξάνθης! Λύγισε στην παράταση τον Πανιώνιο!!!

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Μεγάλη επιτυχία για τα τμήματα υποδομών της Skoda Ξάνθη. Η ομάδα του Κώστα Μπερδελή λύγισε με 1-0 στον ημιτελικό του Αγρινίου τον Παναιτωλικό και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος Κ17, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ που ακολουθεί.

Την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Δευτέρας πανηγυρίζουν στην ομάδα Κ17 της Skoda Ξάνθη μετά την νίκη με 1-0 επί του Πανιωνίου, χάρις το τέρμα του Βαφειάδη στο 101’σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με τους παίκτες του Κώστα Μπεδρελή να παίρνουν αυτό που δικαιούταν με την παρουσία τους σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Καλύτεροι οι Ξανθιώτες στα ξεκινήματα των δύο ημιχρόνων όμως χωρίς την πολύ μεγάλη ευκαιρία με την ομάδα του Πανιωνίου να κρατά με άνεση το μηδέν παθητικό, ελέω και της απουσίας του πρώτου σκόρερ της Ξάνθης Μελισσόπουλου(24 γκολ). Στην παράταση μπήκε ξανά δυνατά η ομάδα της Ξάνθης και στο 101’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζώτου ο Βαφειάδης πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αστρά ανοίγοντας το σκορ για την Ξάνθη. Από εκεί και πέρα οι παίκτες της Ξάνθης όχι μόνο δεν κλείστηκαν αλλά έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα με τον Τουμαζίδη, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου τον νίκησε και της δύο φορές. Με το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Ρούσσο οι παίκτες του Κώστα Μπεδρελή έγιναν όλοι μια αγκαλιά πανηγυρίζοντας την πρόκριση για πρώτη φορά στον τελικό του πρωταθλήματος Κ17, που θα διεξαχθεί την Δευτέρα.

SKODA ΞΑΝΘΗ(Κώστας Μπεδρελής): Σταθάκης, Ζώτος, Ψεμματάς (74’ Βαφειάδης), Πουλουκτσής, Θεοδωρίδης, Μπουνταγκίδης, Χαμδή (53’ Παπαδόπουλος), Τουμαντζίδης, Δημητριάδης, Παπανικολάου (69’ Σαμπανίδης), Χατζής.