Στον τελικό οι μάγκες των εφήβων της Ξάνθης! Υπέταξαν με παίκτη λιγότερο τον Ολυμπιακό και… βλέπουν κούπα

Θρίαμβος στο Περιστέρι για τους μάγκες παίκτες της Ξάνθης που με ψυχή, πολύ καλό στήσιμο τακτικά απο τον κόουτς Κώστα Μπεδρελή και παρότι στο δεύτερο μέρος είχαν και κόντρα διαιτησία να αντιμετωπίσουν, κατάφεραν με παίκτη λιγότερο για 25 λεπτά να δείξουν τα κατάλληλα ψυχικά αποθέματα και να πάρει μια πανάξια πρόκριση για τον τελικό απέναντι στο αόλυτο φαβορί της διοργάνωσης, τον Ολυμπιακό.

Το γκολ της Κ17 της Skoda Ξάνθη το εβαλε ο Τζιβανοπουλος στο 49ο λεπτό, ο οποίος μάλιστα ήταν χρυσή αλλαγή αφού εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο με την εναρξη του δευτερου μερους. Όπως προαναφέρθηκε, η ομάδα της Θράκης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες αφού στο 65′ δέχθηκε δευτερη κιτρινη κάρτα ο Ζουμπουλίδης, η οποία ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν υπήρχε. Δυστυχώς όμως η αποβολή θα του στοιχίσει την συμμετοχή στον τελικό του Σαββάτου.

Τον ημιτελικό στο γήπεδο του Περιστερίου παρακολούθησε και το προπονητικό team των αντιπροσωπευτικών συγκροτημάτων της Ελλάδας. Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός απείλησε με Νεοφυτίδη, Ξενιτίδη και Καφετζή χωρίς κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, ενώ η ξανθιώτικη ομάδα είχε καλή στιγμή με τον Σουλεϊμάν. Σε ένα 45λεπτο όπου οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν κατοχή μπάλας 69% και πέντε κερδισμένα κόρνερ με τους παίκτες του Κώστα Μπεδρελή να αμύνονται αποτελεσματικά. Στο 46’ ο Σαββίδης σταμάτησε την κοντινή προσπάθεια του Καμπετζή.

Στο 49’ όμως ο Τζιβανόπουλος που μπήκε αλλαγή στο β’ μέρος με ιδανικό πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από τον Καράδαη κάνοντας το 0-1. Στο 51’ ο Κωστανάσιος έκανε το σουτ με τον Σαββίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 55’ το σουτ του Μελιόπουλου από το ύψος της περιοχής ήταν άστοχο. Η κεφαλιά του Αγγελόπουλου στο 66’ πέρασε πάνω από τα δοκάρια της ξανθιώτικης ομάδας. Στο 73’ το σουτ του Ξενιτίδη βρήκε σε ετοιμότητα τον Σαββίδη. Στο φινάλε του αγώνα ο Ολυμπιακός πίεσε αρκετά ενώ είχε και τρία δοκάρια, με το ματς να λήγει στο 98′.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σπυρίδων Σταθόπουλος που απέβαλλε τον Ζουμπουλίδη στο 65ο λεπτό με 2η κίτρινη κάρτα, ενώ στο 79’ η ξανθιώτικη ομάδα διαμαρτυρήθηκε για μία περίπτωση πέναλτι σε ανατροπή του Ιωσηφίδη. Βοηθοί του ήταν οι Δημόπουλος και Δουλγεράκης της ΕΠΣ Δυτικής Αττικής ενώ 4ος διαιτητής ο Αλέξανδρος Δραγάτης (ΕΠΣ Αν. Αττικής).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Καράδαης, Αμπάρα, Χατζηχρήστου (16’ Μανωλάκης), Γιανναράκης, Τσιμπούκας, Νεοφυτίδης (66’ Αντωνόπουλος), Κωστανάσιος (70’ Χατζηιωαννίδης), Αγγελόπουλος, Tσιριγώτης (54’ Βοΐλης), Ξενιτίδης (80’ Πεΐος), Καμπετζής.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Σαββίδης, Χασάνογλου Φεϊζή, Παπάζογλου, Θεοφυλάκης, Πεταλωτής, Μελιόπουλος, Ζουμπουλίδης, Τσαπάρης, Αθανασιάδης (46’  Τζιβανόπουλος, 95’ Τενεκές), Σουλεϊμάν Οκάν (72’ Ιωσηφίδης, 93’ Ιωάννου), Καλογιάννης (88΄ Σπυριντόνοβ).

Θυμηθείτε τη live μετάδοση του ThrakiSportS με ένα κλικ ΕΔΩ.