Στάθηκε όρθιος στο Χαριλάου, μπορούσε και νίκη!

Ανάλυση του αγώνα: Μπάμπης Κυπριανίδης  –

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Σούπερ Λίγκα έκανε ο Πανθρακικός, που έφυγε χωρίς να ηττηθεί από το «Βικελίδης» αποσπώντας έναν βαθμό χρυσάφι και κόβοντας δύο από τον Άρη.

Για την ακρίβεια, μπορεί να αισθάνεται μάλιστα αδικημένος από το αποτέλεσμα, αφού είχε την ευκαιρία να φύγει με τους τρεις βαθμούς αλλά «πλήρωσε» την αστοχία και μάλλον ήταν αυτός που παραχώρησε παρά απέσπασε ισοπαλία (0-0) από τον Αρη.

Η ομάδα της Κομοτηνής είχε πιο κλασικές ευκαιρίες για το γκολ της νίκης κόντρα σε έναν Αρη που κυκλοφορούσε περισσότερο την μπάλα, αλλά ως εκεί. Ετσι το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, ο Πανθρακικός παράμεινε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και κρατάει την τύχη του στα χέρια του, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Οι  φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Δημήτρη Παπαδόπουλο. Μάλιστα, αν και ο «Παπ» συμπεριλήφθηκε αρχικά στην αποστολή, έμεινε εκτός τελικά όχι μόνο εκτός ενδεκάδας αλλά και εκτός δεκαοτάδας, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα τραυματισμού σχεδόν όλη την εβδομάδα. Ετσι η ομάδα της Κομοτηνής αναγκάστηκε να «βαφτίσει» τον Τζάνη σέντερ φορ με δεδομένο πως απουσίαζε και ο Κοντογουλίδης.

Το αναμενόμενο σχήμα παρέταξε ο Αρης. Ο Σούλης Παπαδόπουλος προτίμησε το 4-3-3 με τους Καζναφέρη, Παπαζαχαρία, Πουλίδο και Ζαραδούκα να είναι η τετράδα της άμυνας, στο κέντρο οι Παπαστεριανός, Κοέλιο ως αμυντικό χαφ και ο Τάτος με πιο κεντρικό ρόλο και στην επίθεση οι Γιαννιώτας, Διαμαντάκος και Αγκάνθο.

Ο Αρης ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά στο ματς και γενικά στο πρώτο 25λεπτο του ματς ήταν εμφανές πως οι «κίτρινοι» ήταν αυτοί που είχαν διάθεση και όρεξη να δημιουργήσουν κόντρα σε έναν Πανθρακικό που ναι μεν αμυνόταν αρκετά καλά, όμως δημιουργικά είχε προβλήματα. Στο 26′ όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Βαϊρουά. Ο άσος του Πανθρακικού βρέθηκε αφύλακτος στο σημείο του πέναλτι, σούταρε, όμως ο Διούδης αντέδρασε σωστά διατηρώντας το 0-0.

Στο 39′ ένα μαρκάρισμα του Κοέλιο πάνω στον Μπαϊκαρά που νωρίτερα είχε κερδίσει με θεαματικό, είναι αλήθεια, πέσιμο την κίτρινη από τον Παπαστεριανό, υπήρξε γενικευμένη σύρραξη που έληξε με την επέμβαση των ψυχραιμότερων με τον διαιτητή Σταυρο Μάνταλο, εν συνεχεία να μοιράζει κίτρινες κάρτες. Το 0-0 έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο το ματς δεν είχε ρυθμό. Στο 57′ χάθηκε η πρώτη ευκαιρία για τον Αρη μετά από ωραίο συνδυασμό Τάτου-Διαμαντάκου, αλλά δυο λεπτά αργότερα  ο Πανθρακικός απάντησε με τον Βαϊρουά να βγαίνει σε κόντρα επίθεση, αλλά το σουτ που επιχείρησε, να μπλοκάρεται με διπλή προσπάθεια από τον Διούδη. Ο χρόνος περνούσε και ο Αρης ανοιγόταν, άλλα άφηνε ανοιχτά και τα μετόπισθεν. Ετσι στο 76′ λίγο έλειψε ο Πανθρακικός να σκοράρει καθώς ο Μπαϊκαρά βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από ασίστ του Βαϊρουά, όμως το σουτ που έκανε, πέρασε άουτ. Στο 79′ ήταν η σειρά του Μίνγκα να απειλήσει με τους Διούδη, Πουλίδο να κάνουν καθοριστικές επεμβάσεις για να διατηρήσουν το 0-0.

Με βάση τις ευκαιρίες του β’ ημίχρονου, αν κάποια ομάδα αδικούταν απ’ το στείρο 0-0, αυτή ήταν ο Πανθρακικός που δημιουργούσε φάσεις και απειλούσε την εστία του Αρη που ναι μεν την κατοχή, αλλά ως εκεί. Στο 89′ ο Αρης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Ζαραδούκα και λίγο μετά με εννιά λόγω δεύτερης κίτρινης στον Παπαστεριανό, όμως ο Πανθρακικός δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει έως το τέλος.

Λίγο μετά το τέλος της αναμέτρησης επικράτησε ένταση στον περιβάλλοντα χώρο του «Κλεάνθης Βικελίδης»  με την αστυνομία να κάνει χρήση χημικών.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών),

ΑΡΗΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Διούδης, Καζναφέρης, Παπαζαχαρίας (51′ Τριανταφυλλάκος), Πουλίδο, Ζαραδούκας, Παπαστεριανός, Κοέλιο, Τάτος, Γιαννιώτας (82′ Σουνάς), Διαμαντάκος (72′ Αγγελούδης), Αγκάνθο.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Λουσέρο (90+’ Μελίσσης), Σερφά, Μουνάφο, Τζάνης (66′ Μίνγκας), Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Σκλιοπίδης, Χρήστου, Καστελάν, Βαϊρουά (85′ Μακρυδημήτρης).

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΤΟ THRAKISPORTS, ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΛΟΥΣΙΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ ΒΙΚΕΛΙΔΗΣ