Σκόραρε για τρίτο σερί ματς ο Παπουλής και γκρέμισε την ΑΕΚ Λάρνακας από την κορυφή ανεβάζοντας τον… ΑΠΟΕΛ

Ο Απόλλων Λεμεσού «γκρέμισε» από την κορυφή την ΑΕΚ Λάρνακας, καθώς πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1, έχοντας μάλιστα προηγηθεί με 3-0 στο 24ο λεπτό.

Ο μεγάλος αρχηγός του Απόλλωνα και πρώην επιθετικός του Πανθρακικού Φώτης Παπουλής, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με το 11ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα.

Μάλιστα, επιτυγχάνοντας αυτό το τέρμα, ο πρώην φορ της ομάδας της Κομοτηνής οποίος σκόραρε για 3η σερί αγωνιστική και στις 7 τελευταίες μετράει έξι τέρματα!

Έτσι ο Παπουλής βοήθησε το ΑΠΟΕΛ να κάνει την προσπέραση και να ανέβει στην κορυφή, καθώς νίκησε 4-2 στην έδρα της Αναγέννησης Δερύνειας, με τον Γιάννη Γιαννιώτα να διαμορφώνει το τελικό σκορ με εξαιρετικό πλασέ.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

ΑΕ Ζακακίου – Ανόρθωση 0-2 (5′ Πελέ, 70′ Καρλίτος)

Άρης – Νέα Σαλαμίνα 1-2 (30′ Αντωνίου / 4′ Τσαμπούρης, 77′ Μακρίεβ)

Αναγέννηση Δερύνειας – ΑΠΟΕΛ 2-4 (70′ Ουέσλεμ, 71′ Ρούμπεν Μπρίγκιντο / 10′ Αλωνεύτης, 17′ και 60′ Βινίσιους, 73′ Γιαννιώτας)

ΑΕΚ – Απόλλων 1-3 (27′ Τρίτσκοβσκι / 5′ Παπουλής, 14′ Μάγκλιτσα, 24′ πέν. Αλέξ ντα Σίλβα)

Την Τετάρτη διεξάγονται τα παιχνίδια  Ερμής – Δόξα (17:00), Ομόνοια – Εθνικός και ΑΕΛ – Καρμιώτισσα (18:00).