Σημαντική νίκη για την Κ20 της Skoda Ξάνθη στην Τρίπολη επί του Αστέρα

Ανταπόκριση από την Τρίπολη: Θοδωρής Τσούτσος

–  Με 3-1 νίκησε η Κ20 της Skoda Ξάνθη την αντίστοιχη ομάδα του Αστέρα Τρίπολης στο βοηθητικό γήπεδο της αρκαδικής ομάδας, για την 16η αγωνιστική του σχετικού αναπτυξιακού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Κώστα Μπεδρελή μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 60ό λεπτό της αναμέτρησης, όμως το φινάλε τους ήταν ιδανικό καταφέρνοντας να σκοράρουν τρεις φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Μελισσόπουλο, Λαζαρίδη και Ορφανίδη Π. και να φτάσουν τους 25 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Γκοβέσης  με βοηθούς τους Δημογέροντα και Γκριτζέπη της ΕΠΣ Αρκαδίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά  τις περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρει της είχε η γηπεδούχος ομάδα. Ο Αστέρας ξεκίνησε με τον Αστέρα να μπαίνει δυνατά και πέτυχε γκολ στο 60′ με τον Βελισσάρη, μετά από ωραία προσπάθεια του Παπαπέτρου από δεξιά, κάνοντας παράλληλη μπαλιά στο τέρμα του Σταθάκη.

Στην συνέχεια ο Αστέρας είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Τσόφλιο, με πλέον χαρακτηριστική αυτή στο 79′ όταν βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα μετά από κάθετη μπαλιά του Σαλαπάτα. Ο Σταθάκης είπε για άλλη μια φορά όχι και απέκρουσε σε κόρνερ.

Έτσι η Ξάνθη ανέβασε απόδοση και μετά από λάθος της άμυνας ο Μελισσόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 στο 81′. Στην συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε την ολική ανατροπή και μπόρεσε να σκοράρει ακόμα δύο φορές, με τον Λαζαρίδη στο 84′ με αντεπίθεση μετά από λάθος στο χώρο του κέντρο. Το τελικό 3-1 έγινε στο 90′ με φάουλ του Ορφανίδη για μια περήφανη νίκη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Στεφανίδης, Γογωνάς, Παπαγγελής (76′ Τσιώλης), Καστριτσέας, Βαζούκης, Κυριακόπουλος, Μηλιώτης, Βελισσάρης, Τσόφλιος, Συρεγγέλας (65′ Σαλαπάτας), Γκρόσιος (46′ Παπαπέτρου).
SKODA ΞΑΝΘΗ (Μπερδελής): Σταθάκης, Ζώτος, Τουμαντζίδης, Χατζητερζόγλου, Προύντζος, Μήττας (73´ Πουλουκτσής), Ορφανίδης Π., Μελισσόπουλος (84´ Βαφειάδης), Λαζαρίδης, Φασίδης, Χατζής (65´ Ψεμματάς).