Photos: 30 κλικ από το ποδαρικό με το αριστερό και βαριά ήττα του Πανθρακικό στην Τρίπολη

Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση και χωρίς να απειλήσει καθόλου, ο Πανθρακικός ηττήθηκε δίκαια από τον Αστέρα στην Τρίπολη ξεκινώντας με το αριστερό το 2016, αλλά και τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Το τελικό 4-0 αντικατοπτρίζει την εικόνα το αγώνα, ενώ αν δεν ήταν ο Αθανασιάδης σε πολλές περιπτώσεις για να σώσει τον Πανθρακικό, το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά και μόλις στην πρώτο λεπτό απείλησε τον Πανθρακικό με τον Φερνάντες και τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ. Ο Αστέρας συνέχισε να έχει την κατοχή και να πιέζει τον Πανθρακικό, που στο 27′ έκανε τη μοναδική του φάση στο πρώτο ημίχρονο, με το σου του Μάρτινς να περνάει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Μπαντή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αστέρας είχε διπλή μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν αρχικά ο Φούντας σούταρε από μακριά, ο Αθανασιάδης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στο Λούι, που από δεξιά πλάσαρε ψηλοκρεμαστά τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού που είχε βγει, για να σώσει πάνω στη γραμμή ο Σερφά και στη συνέχεια να μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.

Στο 30′ και στο 37′ ο Αστέρας είχε άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Γιάννου και τον Λούι αντίστοιχα, όμως στο 41′ άνοιξε τελικά το σκορ. Από λάθος εκτέλεση σε πλάγιο άουτ ο Γιάννου πετάχτηκε και έκλεψε την μπάλα, πέρασε αρχικά την μπάλα πάνω από τον Μεχία και μόνος απέναντι από τον Αθανασιάδη πλάσαρε ψηλοκρεμαστά και έκανε το 1-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός ξεκίνησε με αλλαγή, καθώς ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος ήθελε να ανακατέψει την τράπουλα και πέρασε τον Βάλτερ στη θέση του Χαβίτο, ενώ στο 57′ πέρασε και ο Ίγκορ στη θέση του Χασομέρη. Η εικόνα του Πανθρακικού όμως δεν άλλαξε. Αντίθετα είχαμε ένα καταιγιστικό Αστέρα, που από το 59′ ως το 77′ έχασε σωρεία ευκαιριών, ενώ πέτυχε και τρία τέρματα.

Στο 59′ ο Λούι έδωσε στον Φερνάντες, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Αθανασιάδης. Στο 60′ ο Λανθαρότε σούταρε και έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού, ενώ από την εκτέλεση του κόρνερ ο Γκοϊάν πήρε την κεφαλιά που πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 63′ έγινε το 2-0. Αρχικά ο Γιάννου σούταρε και έδιωξε ο Αθανασιάδης, όμως οι αμυντικοι του Πανθρακικού δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και η μπάλα έφτασε στον Παντελιάδη έξω από τη μεγάλη περιοχή. Αυτός σούταρε άστοχα, με την μπάλα να έχει πορεία για να βγει άουτ. Όμως στην πορεία της βρέθηκε ο Γκοϊάν που με τακουνάκι άδειασε τον Αθανασιάδη και την άμυνα του Πανθρακικού και βρήκε τον Ίγκλέσιας μόνο στη μικρή περιοχή, ο οποίος με πλασέ στην κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα του Αστέρά.

Στο 74′ ο Αστέρας έκανε το 3-0. Ο Φούντας με καταπληκτική μπαλιά βρήκε τον Γιάννου που έφυγε μόνος πίσω από την πλάτη της άμυνας του Πανθρακικού, με προσποίηση άδειασε τον Μελίσση και με σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Αθανασιάδη. Ένα λεπτό μετά ο Φούντας βγήκε μόνος απέναντι από τον Αθανασιάδη, με τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού να διώχνει, όμως στο 77′ ο παίκτης του Αστέρα πήρε το αίμα του πίσω πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό τέρμα με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, σημειώνοντας το 4-0.

Στο 85′ ο Πανθρακικός είχε την ευκαιρία να μειώσει, όμως ο Ίγκορ, ο οποίος βρέθηκε μόνος με τον Μπαντή μετά από πάσα του Μουδούρογλου, καθυστέρησε και έδωσε την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Αστέρα να διώξει το πλασέ του παίκτη του Πανθρακικού. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης με βοηθούς τους Καραγκιζόπουλο και Πυλαρινό, έδειξε κίτρινη κάρτα στο 71′ στον Ταξιάρχη Φούντα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Γκόιαν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Χαμντανί, Ιγκλέσιας, Λανθαρότε (Τσοκάνης 78′), Φούντας, Φερνάντες (Δημούτσος 70′), Γιάννου (Παπαδόπουλος 80′).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ελευθερόπουλος): Αθανασιάδης, Ποτουρίδης, Παπαγεωργίου, Μεχία, Χαβίτο (Βάλτερ 45′), Μάρτινς, Μελίσσης, Σερφά, Ντιγκινί, Λαδάκης (Μουδούρογλου 67′), Χασομέρης (Ίγκορ 57′).

ΔΕΙΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΤΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟΥ INTIME…