Photos: 90 κλικ από τη νέα “αυτοκτονία” της Ξάνθης και την ισοπαλία με τον Λεβαδειακό

Τι και αν για μία ώρα αγώνα ήταν ανώτερη, τι και αν προηγούνταν με 1-0 και οι αντίπαλοι της έπαιζαν με δέκα παίκτες η Skoda Ξάνθη… κατάφερε να λέει πάλι καλά στο τέλος που με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λουσέρο δεν έχασε απο τον Λεβαδειακό, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το ματς που άνοιξε την αυλαία της  27ης αγωνιστικής της Super League ισόπαλες με 2-2.

Με το ξεκίνημα του αγώνα η Ξάνθη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν το αφεντικό. Άσκησε πίεση στους Βοιωτούς απο τα πρώτα κιόλας λεπτά, και κατάφερε αρκετά νωρίς να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 17′ λεπτό ο Χρήστος Καρυπίδης με κοντινή προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Λουσέρο. Μετά το γκολ οι παίκτες της Ξανθιώτικης ομάδας συνέχισαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους και να δημιουργούν αρκετές καλές στιγμές στην εστία του Βερέμκο, δύο φορές με τον Νιέτο και μία με τον Καπετάνο ήταν οι καλύτερες για την Skoda Ξάνθη, απέναντι στον Λεβαδειακό που δεν απειλούσε.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν ιδανικά για την ομάδα της Ξάνθης καθώς μόλις στο 50′ ο Ουόν του Λεβαδειακού είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα απο τον Μάνταλο και άφησε τους Βοιωτούς με παίκτη λιγότερο. Κι όμως παρά την αποβολή ο Λεβαδειακός όχι μόνο βρήκε τον τρόπο να αντεπεξέλθει αλλά κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να πετύχει δύο γκολ και να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση του αγώνα. Αρχικά ισοφάρισαν στο 63′ με τον Μπέν που εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Γιακουμάκη απο τα αριστερά  έκανε την προβολή απέκρουσε ο Ζαρόπουλος και στην συνέχεια όπως ήταν στο έδαφος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν τα Πηγάδια καθώς κατάφεραν να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα αυτή την φορά με τον Βαγγέλη Μάντζιο, που εκτέλεσε ιδανικά με σουτ στην κίνηση μετά απο σέντρα απο τα αριστερά του Ατζαγκούν.

Μετά το 1-2 ο Λουτσέσκου έριξε στον αγώνα ότι επιθετικό είχε στον πάγκο, έκανε φουλ επιθετικό το σχήμα και τελικά είδε στο 84′ τον Τριάδη να κερδίζει πέναλτι απο τον Βερέμκο, με τον Λουσέρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των Βοιωτών για το 2-2. Στα εναπομείναντα  δέκα λεπτά που παίχτηκε κάτι σαν ποδόσφαιρο η Ξάνθη δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να σκοράρει και τρίτη φορά και έτσι έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σταύρος Μάνταλος της ΕΠΣ Καβάλας με βοηθούς τους Γιώργο Κουντουρέλη(Αθηνών) και Αϊχάν Χούσκογλου(Θράκης). Τέταρτος ήταν ο Ανανίας Φωτιάδης της ΕΠΣ Σερρών.

ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Καρυπίδης, Γούτας, Μπέρτος (78′ Παπαστεριανός), Φλίσκας (70′ Σκούρτης), Λουσέρο, Νιέτο, Ορφανίδης (75′ λ. τρ. Τριάδης), Σολτάνι, Καπετάνος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Α. Μάντζιος): Βερέμκο, Τσουρίκοφ (36′ Μανωλάς), Τριποτσέρης, Ουόν, Μουλόπουλος, Μαχαμάτ, Μαχαίρας, Μπεν (87′ Στάθης), Ατζαγκούν, Γιακουμάκης, Μάντζιος.