Photos: 60 κλικ από την καταδικαστική ήττα του Πανθρακικού από τον ΠΑΣ και την απογοήτευση στο ΔΑΚ

Αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, ηττήθηκε με το βαρύ 4-2 ο Πανθρακικός στο ΔΑΚ Κομοτηνής και πλέον κοιτά κατάματα τον υποβιβασμό, ευρισκόμενος πλέον στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αφού τον έπιασε στους 14 βαθμούς η Καλλονή.

Ως παιχνίδι, ήταν ένα από τα πιο θεαματικά της φετινής σεζόν στη Super League. Οι Ηπειρώτες έχασαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, πήραν τελικά το τρίποντο στο πιο παραγωγικό παιχνίδι της αγωνιστικής και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Ο Πανθρακικός έδειξε μεγάλες αμυντικές αδυναμίες και παραμένει χωρίς νίκη από τις 20 Δεκεμβρίου, κάνοντας ένα ακόμα βήμα προς τη Football League.

Ο Πανθρακικός ξεκίνησε με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Αθανασιάδης, δεξί μπακ ο Παπαγεωργίου, αριστερό ο Ποτουρίδης, σέντερ μπακ οι Μπουγαΐδης και Χρήστου. Αμυντικά χαφ οι Ηλιάδης και Τσιάρας. Στα άκρα οι Χαβίτο και Μπαϊκαρά, ο Ντιγκινί πίσω από τον Ιγκορ που βρήκε επιτέλους και πάλι δίχτυα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη στους Κομοτηναίους.

Συγκεκριμένα, στο 12ο λεπτό ο Τζημόπουλος έκανε λάθος μεταβίβαση, ο Μπαϊκαρά πήρε τη μπάλα και έβγαλε κάθετα μόνο του τον Ίγκορ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0, στο πρώτο μόλις φετινό γκολ του περσινού αρχισκόρερ της ομάδας της Κομοτηνής! Μέχρι τότε είχαν χαθεί μια σειρά από ευκαιρίες.

Μόλις στο 1ο λεπτό ένα καλό σουτ του Ντιγκινί έξω από την περιοχή κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό μετά ο Περιστερίδης μπλόκαρε εύκολα το πλασέ του Χαβίτο. Στο 4′ ο Ίγκορ αστόχησε με κεφαλιά και στο 6′ ο ΠΑΣ έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, με τρομερό αριστερό σουτ του Τσουκαλά από το ημικύκλιο, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και να «σκάει» στο έδαφος, χωρίς να έχει περάσει τη γραμμή σύμφωνα με την υπόδειξη του διαιτητή. Ο Πανθρακικός πάντως συνέχισε να επιτίθεται και στο 9′ ο Μπαϊκαρά έκανε ένα πλασέ που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Περιστερίδης.

Το γκολ ξύπνησε τον μέχρι εκείνη την ώρα νωθρό ΠΑΣ, που ξεκίνησε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, για να καταλήξει στην ισοφάριση.  Στο 17′, ο Ίλιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Αθανασιάδης έκανε άστοχη έξοδο αλλά ο Τζημόπουλος από κοντά έστειλε τη μπάλα ξανά στο δοκάρι και άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Στρούνα βρήκε τον Μανιά, ο οποίος από πλάγια θέση νικήθηκε από τον Αθανασιάδη, που απόκρουσε σουτ του Ναδάλες από το ύψος της περιοχής στο 20ό λεπτό. Ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού, χρειάστηκε να επέμβει επίσης σε κεφαλιά του Ίλιτς (24′), σουτ και κεφαλιά του Μανιά (24′, 27), με τον Πανθρακικό να απειλεί σε αυτό το διάστημα μόνο με ένα κακό σουτ του Ποτουρίδη στο 33′. Ο ΠΑΣ έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία στο 35′, όταν ο Ακόστα μπήκε στην περιοχή, γύρισε και βρέθηκε τετατετ με τον Αθανασιάδη αλλά πλάσαρε δίπλα από το δεξί  δοκάρι!

Τελικά, η πλήρης υπεροχή των Ηπειρωτών καρποφόρησε στο 36′, όταν μετά από μπαλιά του Σκόνδρα, Ναδάλες και Μανιάς έπαιξαν…βόλεϊ με κεφαλιές στην περιοχή του Πανθρακικού, ο τελευταίος πλάσαρε από πλάγια θέση από αριστερά, ο Χρήστου βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και άθελά του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1! Μάλιστα, η ατυχής αυτή ενέργεια ήταν και μία από τις τελευταίες του Χρήστου στο παιχνίδι, μια και στο 41′ αποχώρησε με ενοχλήσεις στον προσαγωγό, δίνοντας τη θέση του στον νεαρό Ρούσσο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Γιάννη Χατζηνικολάου να κάνει τη δεύτερη αλλαγή του, μια και ο Χασομέρης αντικατέστησε τον Χαβίτο. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πετύχουν και πάλι γκολ νωρίς και πιο συγκεκριμένα στο 55′. Όλα ξεκίνησαν με σουτ του Ίγκορ από το ημικύκλιο, με τη μπάλα να βρίσκει το χέρι του Μιχαήλ και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Ντιγκινί ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία, με τον Περιστερίδη να πέφτει σωστά αλλά να μην  μπορεί να αποσοβήσει το 2-1!

Ωστόσο ο ΠΑΣ πέρασε μπροστά και ανέτρεψε την κατάσταση. Στο 67′ ισοφάρισε μετά από πολιορκία στην περιοχή του Πανθρακικού. Ο Ίλιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σκόνδρας πετάχτηκε ανενόχλητος στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά ισοφάρισε, με τον Αθανασιάδη να μένει ακίνητος, βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει στην αριστερή του γωνία! Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι, κέρδισαν συγκεκριμένα ένα φάουλ έξω από την περιοχή και στον άξονα, Ακόστα, Ίλιτς και Μανιάς πήραν την εντολή για «κομπίνα» από τον πάγκο και ο δεύτερος εκτέλεσε με πάσα για τον τρίτο, ο οποίος νίκησε τον Αθανασιάδη με πανέμορφο δεξί συρτό σουτ που κατέληξε στη δεξιά γωνία, με το τείχος να έχει ανοίξει!

Ο Πανθρακικός πάντως προσπάθησε να αντιδράσει, με μία κεφαλιά του Ντιγκινί που κατέληξε στα χέρια του Περιστερίδη (76′) και ένα σουτ του Ίγκορ στο 79′ που ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ απόκρουσε ασταθώς. Ο Πετράκης, έχοντας πλέον το τρίποντο στο χέρι, έβγαλε στο 82′ τον Μανιά και τον αντικατέστησε με τον Κοζορώνη. Η αλλαγή του αποδείχτηκε «χρυσή», καθώς στο 85′ ο νεοεισελθών βρήκε εκπληκτικά με κάθετη μπαλιά τον Ίλιτς, ο οποίος επισφράγισε μία πολύ καλή εμφάνιση με ωραίο «τσίμπημα» της  μπάλας προ του Αθανασιάδη για το τελικό 2-4. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαπέτρου της ΕΠΣ Αθηνών με βοηθούς τον Ξανθιώτη Χασάν  Κουλα και τον Ζησιμόπουλο από τον Πειραιά.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Χατζηνικολάου): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Μπουγαΐδης (86′ Πεταυράκης),  Χρήστου (41′ Ρούσσος), Ποτουρίδης – Τσιάρας, Ηλιάδης,  Χαβίτο (46′ Χασομέρης), Μπαϊκαρά, Ντιγκινί,  Ίγκορ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Περιστερίδης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Στρούνα, Τσουκαλάς,  Ακόστα, Λίλα, Ναδάλες (68′ Γιάκος), Ίλιτς (86′ Ηλιάδης), Μανιάς (82′ Κοζορώνης).
ΔΕΙΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΤΟΥ THRAKISPORTS