Photos: 50 κλικ από το 1000ό γκολ της Ξάνθης, την ισοπαλία με την Βέροια και την εξέδρα των Πηγαδίων

Για ακόμα ένα παιχνίδι δεν μπόρεσε να κερδίσει η Skoda Ξάνθη, ωστόσο αυτήν την φορά δεν ηττήθηκε κιόλας και επιπλέον πέτυχε το πολυπόθητο τέρμα που έγραψε τον αριθμό 1.000 στο ενεργητικό της ομάδας, από την ημέρα που ανέβηκε στην Super League.

Οι Θρακιώτες είχαν  καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης την κατοχή της μπάλας, όμως τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στην εξαιρετικά στημένη από τον Γιώργο Γεωργιάδη Βέροια, η οποία μάλιστα προηγήθηκε στο σκορ με πέναλτι του Ναζλίδη στο 41ο λεπτό.

Η αντίδραση των γηπεδούχων, πάντως, ήταν άμεση, αφού δύο λεπτά αργότερα, επίσης με πέναλτι του Νιέτο το οποίο κέρδισε ο Βασιλακάκης, ισοφάρισαν σε 1-1. Αυτό ήταν το 1000 γκολ της Ξάνθης στην Α’ Εθνική, ωστόσο στην επανάληψη παρότι ήταν πιο απειλητική, δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Έτσι, η Skoda Ξάνθη έφτασε τους 16 βαθμούς και παρέμεινε στην 11η θέση της Σούπερ Λιγκ, ενώ η Βέροια είναι μια θέση πιο κάτω με έναν βαθμό λιγότερο. Επόμενη αποστολή για τους Ξανθιώτες είναι στα Γιάννινα κόντρα στον ΠΑΣ, ενώ η μακεδονική ομάδα θα υποδεχτεί τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τη Skoda Ξάνθη με σύστημα 4-2-3-1 και τον Τσέναμο στο τέρμα. Δεξιά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Μπέρτος, αριστερά ο Γουάλας και σέντερ μπακ ο Καρυπίδης με τον Φάρκας. Αμυντικά χαφ ήταν ο Λουσέρο με τον Φλίσκα, δεξί εξτρέμ ο Σολτάνι, αριστερό ο Νιέτο και πίσω από τον προωθημένο Ράνο κινούνταν ο Βασιλακάκης.

Το ίδιο σύστημα επέλεξε και ο Γιώργος Γεωργιάδης για τη Βέροια, με τον Λόπεζ να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίστηκε ο Μαλόν, στο αριστερό ο Γιαννούλης και στόπερ ο Πούγγουρας με τον Όστοϊτς. Αμυντικά χαφ ήταν ο Μπατιόν με τον Άρτσε, δεξιά και λίγο πιο μπροστά κινούνταν ο Νέτο, αριστερά ο Γεωργιάδης και πίσω από τον προωθημένο Καϊκούτ ο Ναζλίδης.

Στο τελευταίο μισάωρο η Ξάνθη προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική, με στόχο να πετύχει το 1001ο τέρμα της στη μεγάλη κατηγορία, που θα της έδινε προβάδισμα νίκης, ωστόσο αν και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες δεν τις αξιοποίησε. Στο 72’ ο Τριάδης γύρισε από δεξιά, όμως η άμυνα της Βέροιας έδιωξε σωτήρια μπροστά από τον Καπετάνο, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ερέα βγήκε τετ – α – τετ, όμως νικήθηκε από τον Λόπεζ.

Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παππά, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό και να μένουν για ακόμη μία αγωνιστική μακριά από τη νίκη. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Παππάς με βοηθούς τους Τουμπακάρη και Μπούξμπαου, έδεοιξαν κίτρινες σε Νιέτο και Τριάδη αλλά και στους Πούγγουρα και Σιόντη.

Αξίζει πάντως να τονιστεί ότι λίγοι φίλαθλοι αψήφισαν το κρύο και βρέθηκαν στην εξέδρα για να δουν το 1000ο τέρμα της Ξάνθης στην Super League. Ανάμεσά τους ο πρόεδρος της ΕΠΟ Γιώργος Γκιρτζίκης, ο προπονητής του Πανθρακικού Δημήτρης Ελευθερόπουλος και ο τεχνικός διευθυντής του ΠΑΟΚ Αρνσεσεν.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι (71’ Τριάδης), Λουσέρο, Βασιλακάκης (66’ Ερέα), Φλίσκας, Νιέτο, Φάρκας, Καρυπίδης, Ράνος (67’ Καπετάνος).
ΒΕΡΟΙΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Λόπεζ, Νέτο (90+1’ Μαραγκός), Όστοϊτς, Ναζλίδης (90+4’ Κόλα), Μπατιόν, Μαλόν, Άρτσε, Γεωργιάδης, Καϊκούτ (79’ Σιόντης), Γιαννούλης, Πούγγουρας.

ΔΕΙΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΞΑΝΘΗΣ – ΒΕΡΟΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΕΡΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΠΗΓΑΔΙΩΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΚΤΕΝΕΣ PHOTO STORY 50 ΕΙΚΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ SKODA XANTHI ARENA