Παρέμεινε “ζωντανός” με τριάρα ο Πανθρακικός

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Κεσόπουλος

Νίκη – οξυγόνο πέτυχε ο Πανθρακικός στο ΔΑΚ Κομοτηνής, επικρατώντας με 3-1 του ΟΦΗ, σε παιχνίδι για την 28η αγωνιστική της Super League, με αποτέλεσμα να προσπεράσει τον Άρη και να βγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού στην οποία βρίσκονταν προσωρινά από το βράδυ του Σαββάτου.

Κλειδί για την επικράτηση του Πανθρακικού αποτέλεσε η άμεση αντίδραση της ομάδας της Κομοτηνής στην ισοφάριση του Ιωαννίδη. Ο Πανθρακικός πέτυχε τρία τέρματα, ενώ είχε έξι αγώνες να σκοράρει, με αποτέλεσμα να πάρει σχετικά εύκολα το τρίποντο. Το 1-0 πέτυχε στο 16΄ ο Λουσέρο, ο παίκτης που είχε πετύχει και το τελευταίο τέρμα του Πανθρακικού επί του Λεβαδειακού πριν έξι αγωνιστικές.

Το πανηγύρι ήταν ξέφρενο στο ΔΑΚ Κομοτηνής, που γέμισε από 3.000 κόσμο, αλλά η χαρά κόπηκε απότομα επτά λεπτά αργότερα, καθώς ο Ιωαννίδης ισοφάρρισε και όλοι άρχισαν να βλέπουν εφιάλτες. Ωστόσο δεν πρόλαβαν να περάσουν τέσσερα λεπτά και στο 26′ ο Μπαϊκαράν ξαναέδωσε το προβάδισμα στους Κομοτηναίους.

Το «τρίποντο» σφράγισε ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με το πέναλτι που κέρδισε από τον (θρακιώτη στην καταγωγή) Κουρδάκη και εκτέλεσε εύστοχα στο 82ο λεπτό. Ωστόσο ουσιαστικά το αποτέλεσμα είχε κλειδώσει από νωρίτερα, καθώς στο 68΄ ο Μακρής δέχτηκε την κόκκινη κάρτα και άφησε με παίκτη λιγότερο τον ΟΦΗ , ο οποίος ολοκλήρωσε με 9 τον αγώνα καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Σόουζα.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη παρουσιάστηκε σοβαρή στον αγωνιστικό χώρο και είναι αλήθεια ότι θα μπορούσε να είχε βάλει τις βάσεις για να περάσει πιο άνετα το δεύτερο μέρος, αν στο 44′ ο Βαϊρουά ήταν πιο προσεκτικός στο τετ-α-τετ με τον Γουναρίδη και στο 55′ ο ίδιος παίκτης δεν αστοχούσε στο σουτ που έκανε.

Πέρα από τις δύο κόκκινες κάρτες, αμφότερες με δυο κίτρινες, ο διαιτητής Πραξιτέλης Ζαχαριάδης του Συνδέσμου Μακεδονίας κιτρίνισε άλλους τρεις παίκτες του ΟΦΗ καθώς και τους Σερφά και Παπαδόπουλο του Πανθρακικού.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ  (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Βαϊρουά (75΄ Μακρυδημήτρης), Καστελάν, Λουσέρο, Σερφά, Μουνάφο, Μπαϊκαρά, Χρήστου (86΄ Ντιόγκο), Σαρακατσάνος, Σκλιοπίδης (65΄ Μίνγκας), Παπαδόπουλος.

ΟΦΗ (Γιάννης Πετράκης): Γουναρίδης, Βερόν, Μονιάκης (75΄ Ροβίθης), Κουρδάκης, Λαμπρόπουλος, Ιωαννίδης, Περογαμβράκης (86΄ Κανούλας), Νύκταρης (56΄ Ζορμπάς), Σόουζα, Μπούρμπος, Μακρής.