Όταν και στη Θράκη το 1-3 είχε γίνει 4-3 σε 35 λεπτά με γκολ στο τέλος, όπως στο Λίβερπουλ – Ντόρτμουντ (+video)

Η Λίβερπουλ με μια επική ανατροπή, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 και 1-3, κατάφερε στο τελευταίο ημίωρο να ανατρέψει ολοκληρωτικά την εις βάρος της κατάσταση και με γκολ στις καθυστερήσεις, να πάρει τη νίκη στον πρόωρο τελικό με την Μπορούσια Ντόρτμουντ και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του Europa League.

Πολλοί σχολίασαν τις αντίστοιχες επικές ανατροπές της ίδιας ομάδας επί της Μίλαν στον τελικό της Κωνσταντινούπολης το 2005 αλλά και έναν χρόνο νωρίτερα, στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, επίσης για το Τσάμπιονς Λιγκ. Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κάποιοι θυμήθηκαν ωστόσο ότι είχαμε ζήσει και στην Θράκη παρόμοια εξέλιξη σε αγώνα.

Συγκεκριμένα, είχαμε ζήσει και στην Θράκη ομάδα να προηγείται με 3-1 αλλά τελικά να χάνει με 4-3 και μάλιστα δεχόμενη το τελευταίο γκολ στο τέλος, σε μια ανατροπή που ολοκληρώθηκε σχεδόν σε μισή ώρα. Ο λόγος για την αναμέτρηση Skoda Ξάνθη – ΑΕΚ της σεζόν 1992-1993, που είχε διεξαχθεί στην Θράκη αλλά είχε βρει τελική νικήτρια την Ένωση.

Η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με 1-0 χάρη σε τέρμα του Δημητριάδη στο 6ο λεπτό αλλά γρήγορα η Skoda Ξάνθη κατάφερε με τον Μαρτσέλο αρχικά να ισοφαρίσει στο 12′ και στην συνέχεια να πάρει το προβάδισμα με 2-1 στο 16′ με τον ίδιο παίκτη. Άλλο γκολ δεν έβαλε ο Βραζιλιάνος, ωστόσο στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου σκόραρε και ο Αθανασιάδης στο 51′ για να διαμορφωθεί το 3-1 υπέρ της Ξάνθης.

Παρόλα αυτά η ΑΕΚ είχε καταφέρει να αντιδράσει και όχι απλά να ισοφαρίσει αλλά να πάρει και τη νίκη στο τέλος. Στο 57′ ο Δημητριάδης μείωσε σε 3-2 επιτυγχάνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 77′ ο Σλίσκοβιτς ισοφάρισε σε 3-3 και στο 89′ ο Δημητριάδης και πάλι, με το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι εκείνο, διαμόρφωσε το τελικό 4-3 με μια επική ανατροπή, όπως τότε είχε χαρακτηριστεί.

Θυμηθείτε την μετάδοση του Mega από εκείνον τον αγώνα, που είχε φιλοξενηθεί στις 30/10/1992, σε περιγραφή Κώστα Βερνίκου και με τα τέσσερα διαφημιστικά αεροπλάνα που πετούσαν πάνω από το γήπεδο να προκαλούν ιδιαίτερο ενδιαφέρον στον σπίκερ…