Όσα ειπώθηκαν στην συνέντευξη τύπου στο Αγρίνιο απο τους… βοηθούς των Λουτσέσκου και Ματζουράκη

Με την διαιτησία του Δημοτρόπουλου να βρίσκεται στο επίκεντρο πραγματοποιήθηκε η συνέντευξη τύπου στο Αγρίνιο μετά το πέρας της συναρπαστικής αναμέτρησης του Παναιτωλικού με την Skoda Ξάνθη, με τους βοηθούς προπονητές των Λουτσέσκου και Ματζουράκη να στέκονται αρκετά στα λάθη του διαιτητή.

Ιδιαίτερης προσοχής αξίζει και το σχόλιο του  βοηθού του Ραζβάν Λουτσέσκου Ντιέγκο Λόγκο(τον βλέπετε δίπλα στο δεξί χέρι του Λουτσέσκου στην φωτο) που άφησε αιχμές για “τραμπουκισμούς” κάποιων ανθρώπων προς την ομάδα της Θράκης  αναφέροντας χαρακτηριστικά “Είναι ξεκάθαρο πως στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε γιατί υπήρχε μεγάλη πίεση, η οποία άρχισε από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συνεχίστηκε και στο δεύτερο. Όποιος ήταν στα αποδυτήρια ξέρει για τι μιλάω.”

Αναλυτικά όσα δήλωσαν οι βοηθοί προπονητές των Λουτσέσκου και Ματζουράκη:

Ντιέγκο Λόγκο(βοηθός προπονητή Skoda Ξάνθη): «Αρχικά θα ήθελα να πω πως είμαστε χαρούμενοι για ό,τι έκαναν οι παίκτες μας σήμερα τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στο δεύτερο μέχρι το πέναλτι που δόθηκε σε βάρος μας. Είναι ξεκάθαρο πως στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε γιατί υπήρχε μεγάλη πίεση, η οποία άρχισε από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συνεχίστηκε και στο δεύτερο. Όποιος ήταν στα αποδυτήρια ξέρει για τι μιλάω. Εμείς σκεφτόμαστε μόνο τη δική μας απόδοση, όπως συνέβη και άλλες φορές αυτή τη χρονιά. Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο. Καταφέραμε να σκοράρουμε δύο κανονικά γκολ γιατί και στο πρώτο η μπάλα ήταν μέσα στο γήπεδο. Στη συνέχεια το ματς άλλαξε τόσο με την απόφαση του πέναλτι που όλη η Ελλάδα είδε ότι δεν ήταν πέναλτι όπως και με την κίτρινη κάρτα που δόθηκε. Στο 1-2 είχαμε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Σολτάντι και στο 2-2 μία ακόμη με τον Σκούρτη. Δεν θυμάμαι ο Παναιτωλικός να έκανε φάσεις. Γι’ αυτό αξίζαμε τη νίκη σήμερα. Το παιχνίδι αυτό θα μας βελτιώσει και θα μας κάνει να είμαστε πιο αποφασιστικοί».

Άκης Βάβαλης(βοηθός προπονητή Παναιτωλικού): «Πρώτα απ’ όλα πρέπει να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια. Έκαναν μία πολύ μεγάλη προσπάθεια. Από εκεί και πέρα, τα πολλά διαιτητικά λάθη που γίνονται εις βάρος της ομάδας μας όλον αυτό τον καιρό, νομίζω ότι έχουν προκαλέσει τεράστιο εκνευρισμό και κάτι τέτοιο συνέβη και σήμερα. Είδαμε πολλές φάσεις που ο διαιτητής εκνεύρισε την ομάδα μας. Είδαμε τι έγινε με τον Μαρκόφσκι, που του έγιναν πάνω από 15-20 φάουλ και δόθηκαν μόνο δύο και καμία κίτρινη. Σημείο-κλειδί ήταν όταν ο κόουτς αποφάσισε να αλλάξει τον σχηματισμό μας. Αυτό προκάλεσε μεγάλη σύγχυση στον αντίπαλο. Πήραμε το ρίσκο και τελικά δικαιωθήκαμε. Βγάλαμε ευκαιρίες, δεν καταφέραμε να σκοράρουμε το τρίτο γκολ και μας μένει μία πικρία. Συνεχίζουμε τη δουλειά».