Όλα όσα έγιναν στον ημιτελικό Ολυμπιακός – Πανθρακικός

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Γιάννης Γιαγκίνης

–  Αν ο αγώνας κράταγε μόνο 80 λεπτά και με ένα μαγικό ραβδάκι μπορούσαμε αυτά να τα αφαιρέσουμε όχι από το τέλος αλλά από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, τότε ο Ολυμπιακός και ο Πανθρακικός θα είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι.

Αν μπορούσαμε δε να αφαιρέσουμε το αντίστοιχο διάστημα και στο πρώτο ημίχρο, τότε ενδεχομένως η ομάδα της Κομοτηνής να είχε βγει νικήτρια από το Καραϊσκάκη. Όμως με τα “αν” δεν γράφεται ιστορία, χώρια που κάτι τέτοιο θα ήταν μαγική εικόνα. Έτσι, ο Πανθρακικός υπέκυψε στην ανωτερότητα των ερυθρολεύκων, που παίρνοντας ένα καθαρό σκορ 6-2, σφράγισαν ουσιαστικά το ένα εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και θα περιμένουν να μάθουν ποιος εκ των ΠΑΟΚ και Αστέρα Τρίπολης θα βρεθεί αντιμέτωπός τους. Ο επαναληπτικός στην Κομοτηνή την μεθεπόμενη Κυριακή μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία.

Το αποτέλεσμα είναι βαρύ για τον Πανθρακικό, που είναι αλήθεια ότι δεν άξιζε ένα τέτοιο σκορ. Ωστόσο είναι επίσης αλήθεια  ότι απέναντι σε ομάδες με ποιότητα όπως ο Ολυμπιακός, δεν συγχωρούνται τέτοιες αδράνειες. Έτσι, ο Πανθρακικός δέχτηκε τέσσερα γκολ σε λιγότερο από δέκα λεπτά και το 2-2 του πρώτου ημιχρόνου μετατράπηκε σε 6-2, ένα σκορ που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο αν ο Κουτσόπουλος δεν απέτρεπε κάτι τέτοιο στις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι πειραιώτες. Όμως ακόμα και μετά από αυτήν την βαριά ήττα, στον σύλλογος της Κομοτηνής δεν έβλεπες σκυμμένα κεφάλια.

Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το μισό μυαλό των πράσινων της Κομοτηνής βρίσκονταν στην Πειθαρχική Επιτροπή, εκεί όπου μέχρι αργά εκδικάζονταν η υπόθεση της τύχης του αγώνα του Πανθρακικού με την ΑΕΚ. Κακά τα ψέματα, κύριος στόχος για τους Θρακιώτες ήταν η παραμονή στην κατηγορία και αυτή η εκρεμότητα οδήγησε τον Παύλο Δερμιτζάκη να προστατεύσει ορισμένους ποδοσφαιριστές, καθώς το ματς τελικός ήταν μέχρι εκείνη την στιγμή εκείνο με την Κέκρυρα, όχι ο ημιτελικός με τον Ολυμπιακό.

Βέβαια, αυτό δεν δικαιολογεί τα τέσσερα γκολ σε ένα δεκάλεπτο. Ωστόσο ο Πανθρακικός με όλα αυτά τα προβλήματα, ο Πανθρακικός που έδωσε κακώς μέχρι την τελευταία αγωνιστική μάχη για την παραμονή του, κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό. Βρέθηκε από νωρίς πίσω με 2-0 και κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο εξαιρετικά γκολ, το ένα μάλιστα για… σεμινάριο ομαδικής δουλειάς και άτριας εκτέλεσης στο τέλος. Μπορεί να διαμαρτύρεται επίσης, γιατί τρεις φορές ανακόπησαν με ανύπαρκτα οφσάιντ παίκτες του που έβγαιναν απειλητικά στην αντεπίθεση. Χώρια που ένα από τα γκολ του Μήτρογλου ήταν επίσης αφσάιντ.

Κυρίως όμως, ο Πανθρακικός μπορεί να λέει ότι απόλαυσε ένα ωραίο ματς στο Καραϊσκάκη. Στο άδειο Καραϊσκάκη, που είχε γεμίσει με φιλάθλους και όχι με οπαδούς, οι οποίοι χειροκρότησαν και τα δύο τέρματα της ομάδας της Κομοτηνής. Και οι οποίοι στο ημίχρονο έλεγαν ότι τους άρεσε το θέαμα που είδαν και το ενδεχόμενο να μην εξασφαλίσει ο Ολυμπιακός από τον πρώτο αγώνα την πρόκριση, αλλά να αναγκαστεί να έρθει και να δείξει την αξία του στην Κομοτηνή. Βέβαια, αρκούσε ένα δεκάλεπτο για να επιτευχθούν τέσσερα τέρματα, επίσης ωραία γκολ. Και να κάνουν όλους αυτούς τους (περίπου πέντε χιλιάδες) φιλάθλους που προτίμησαν το βράδυ της Πέμπτης να το περάσουν στο γήπεδο, να ασιθάνονται φεύγοντας γεμάτοι για αυτό που έζησαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Κάρολ, Μοδέστο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Φέισα, Μασάντο, Ιμπαγάσα, Φουστέρ(76′ Μανιάτης), Βλαχοδήμος (42′ Φετφατζίδης), Μήτρογλου (69′ Ιωαννίδης).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Μελίσσης, Σερφά, Ντιόγκο, Στάθης, Καστσελάν, Λουσέρο, Μίνγκας (84′ Καθάριος), Μακρυδημήτρης, Μουνάφο (62′ Μαπικαρά), Τζάνης (62′ Παπαδόπουλος).

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΑΪΣΚΆΚΗ ΤΟ THRAKISPORTS ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΔΗΛΩΣΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΚΑΙ ΜΙΤΣΕΛ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΑ ΟΚΤΩ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ OTESPORTS