Οι μεγάλες επιτυχίες του Πανθρακικού απέναντι στον Άρη

Ανταπόκριση από Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

–  Απέναντι στον Άρη, τον οποίο αντιμετωπίζει την Κυριακή (1/12, 15:00, ζωντανή μετάδοση από το ThtakiSportS) στο Κλεάνθης Βικελίδης, ο Πανθρακικός έχει μεγάλες και ιστορικές επιτυχίες τα τελευταία δέκα χρόνια και ελπίζει να συνεχίσει αυτήν την εξαιρετική παράδοση που τείνει να δημιουργήσει.

Κανείς δεν ξεχνά στην Κομοτηνή ότι απέναντι στους κίτρινους οι Κροκόδειλοι είχαν πετύχει μια ιστορική πρόκριση, όταν ακόμα αγωνιζόντουσαν στην Β’ Εθνική, αλλά και ότι στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι των δυο ομάδων, την περασμένη άνοιξη, με την μπάλα να ζυγίζει ολόκληρο τόνο καθώς παιζόταν η παραμονή στην κατηγορία, ο Πανθρακικός είχε πάει σε μια καυτή έδρα και είχε καταφέρει να επιστρέψει στην Κομοτηνή αήττητος.

Όμως ο αγώνας που έχει μείνει στην ιστορία ήταν αυτός της 7ης Φεβρουαρίου, που έγινε σε… δυο δόσεις.  Η αναμέτρηση ήταν για την 21η αγωνιστική και οι δυο ομάδες αναζητούσαν τους βαθμούς της νίκης για διαφορετικούς λόγους. Οι γηπεδούχοι για να βρίσκονται σε τροχιά play off που οδηγούν στις ευρωπαικές διοργανώσεις και ο Πανθρακικός για το γόητρο καθώς η υπόθεση παραμονή μπορεί να μην είχε τελειώσει μαθηματικά αλλά η διαφορά που τον χώριζε ήταν αρκετά μεγάλη για να καλυφθεί.

Με τον Παύλο Δερμιτζάκη στον πάγκο του, ο Πανθρακικός κατάφερε να νικήσει με 0-2 πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο ή αν προτιμάτε σε κάθε μέρα καθώς ο αγώνας διήρκησε δύο ημέρες – και αυτό ήταν που κάνεθ ξεχωριστό εκείνο το παιχνίδι. Ξεκίνησε το Σάββατο, διακόπηκε το ημίχρονο από τον διαιτητή κ. Μήτσιο λόγω της κακοκαιρίας και συνεχίστηκε από εκείνο το σημείο την Κυριακή!!!