Ο πρώην Ξανθιώτης που σκόραρε κόντρα στην Ιαπωνία!

Ανταπόκριση από την Ξάνθη : Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Φοβερό παιχνίδι διεξήχθη στην Φλόριντα των Ηνωμένων Πολιτειών με την αντίπαλο της Εθνικής ομάδας στα τελικά του Παγκοσμίου ποδοσφαίρου Ιαπωνία να τα βρίσκει «σκούρα» απέναντι στην Ζάμπια του πρώην άσσου της Ξάνθης Κρίστοφερ Κατόνγκο.

Ο αρχηγός της Εθνικής ομάδας της Ζάμπια που φόρεσε την φανέλα της Ξάνθης την περίοδο 2010-2011 μετρώντας 2 γκολ σε 28 εμφανίσεις προτού πάρει μεταγραφή το καλοκαίρι για την Κινεζική Χενάν φέρνοντας αρκετά καλά χρήματα στα ταμεία της Skoda.  Ο επιθετικός από την Ζάμπια για ακόμη ένα παιχνίδι της Εθνικής του ήταν από τους κορυφαίους και μάλιστα με δικό του τέρμα η Ζάμπια προηγήθηκε με 1-0 επί της Ιαπωνίας, στην πρόβα τζενεράλε των αντιπάλων της Εθνικής μας εν όψει της πρεμιέρας και της πρώτης αναμέτρησης με την Ακτή Ελεφαντοστού.

Το σκορ άνοιξε όπως σας αναφέραμε και πιο πάνω ο Κατόνγκο στο μόλις στο 9’, και μάλιστα σαν να μην έφτανε αυτό οι Αφρικανοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 29’ με τον Σινκάλα, το μόνο που κατάφεραν οι Ιάπωνες στο πρώτο μέρος είναι να μειώσουν σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χόντα. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Ιαπωνίας παρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένη και κατάφερε με ένα αρκετά τυχερό γκολ του μέσου της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Σίντζι Καγκάβα να ισοφαρίσει με την συμπλήρωση 74’ λεπτών, και όχι απλά να ισοφαρίσει αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Χόντα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε προβάδισμα στο σκορ για την Ιαπωνία.  Στο 89’ ο Μουσόντα ισοφάρισε για την Ζάμπια με τους Ιάπωνες όμως να είναι αυτοί που κέρδισαν χάρις σε τέρμα του Οκούμπο στης καθυστερήσεις.