O “πενηντάρης” Σοφιάν Σερφά!

Μπορεί ο Πανθρακικός να γνώρισε ακόμα μια αποτυχία για το πρωτάθλημα μετά το 4-0 στα Χανιά από τον ουραγό Πλατανιά στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής, ωστόσο το παιχνίδι αυτό ήταν σημαντικό για τον νγαλλοαλγερινό στοπερ του Πανθρακικού Σοφιάν Σερφά.

Συγκεκριμενα τις 50 συμμετοχές στη Super League με τη φανέλα του Πανθρακικού συμπλήρωσε στον άτυχο αγώνα με τον Πλατανιά ο 31 χρονος αμυντικός Σοφιάν Σερφά.

Ο αλγερινός κεντρικός αμυντικός πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα την αγωνιστική περίοδο 2012-2013, στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής εκείνης της περιόδου, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (ήττα με σκορ 1-0). Συνολικά κατά τη διάρκεια της πρώτης του σεζόν στην Κομοτηνή κατέγραψε 29 συμμετοχές στη Super League, με δεδομένο πως απουσίασε μόλις από μια αναμέτρηση.Ύστερα από το μονοετές πέρασμά του από την κυπριακή Ομόνοια, επέστρεψε στον Πανθρακικό το καλοκαίρι του 2014 και πέρυσι πήρε μέρος σε 14 αγώνες πρωταθλήματος, αφού ταλαιπωρήθηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα από τραυματισμό.

Αντιθέτως, τη φετινή αγωνιστική περίοδο μετρά ήδη 7 συμμετοχές, όντας βασικός σε όλα τα παιχνίδια της ομάδας κι έτσι έφτασε τις 50, στο σύνολο, με την πράσινη φανέλα.