Ο Ολυμπιακός αντίπαλος της Ξάνθης στον τελικό Κ17, απέκλεισε στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής με 5-4 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια) κόντρα στον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό πρωταθλήματος Κ17 της Σούπερ Λίγκας και θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Δευτέρας (19:00) την Ξάνθη.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ με κεφαλιά του Πούφλη αλλάμε προβολή του Νικολάου οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσια στο 45′. Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί, ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη-πρόκριση αλλά το σουτ του Κάκκου στο 118′ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου. Το χαμένο πέναλτι του Συράκου ήταν το μοναδικό άστοχο της διαδικασίας, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 5-4 χάρη στο τελευταίο πέναλτι του Αράπη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τοπολίτσης): Κατσιμήτρος, Νικολάου, Μακροστέργιος, Πεχλιβανίδης, Τόλι, Λάμπρου (Ράνξχα 120′), Παπανικολάου, Χατζάρας, Παπουτζίδης (Γιαννόπουλος 82′), Μανθάτης (Κιρτζιαλίδης 78′), Μεζίνί (65′ Αράπης) Παναγιωτίδηνα .

ΠΑΟΚ (Θεοδωρίδης): Κουτογλίδης, Κασαπίδης (Τοπαλίδης 85′), Χατζηδίμπας, Δοδοντσάκης, Παντεκίδης, Πατράλης, Παναγιωτούδης, Κώστας, Πούφλης (Κούτσα 72′), Δημητριάδης (Κάκκο 62′), Συράκος.