O «έλεγχος» των… επιδόσεων και των αποδόσεων των Θρακιωτών στην Ευρώπη

Μέτριο ήταν αυτό το Σαββατοκύριακο για τους Θρακιώτες του εξωτερικού, αφού αν και αρκετοί αγωνίστηκαν μόνο οι πρωην του Πανθρακικού Μάρτινς του Άρη Λεμεσού και ο Παπουλής σκόραραν.

Αναλυτικά, στην συγκεκριμένη ανάρτηση συγκεντρώσαμε τι έκαναν οι Θρακιώτες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο στα διάφορα γήπεδα της Ευρώπης, εκτός των Ελληνικών συνόρων (η στήλη θα ανανεώνεται κάθε εβδομάδα και με νέα ονόματα που τυχόν μας διαφεύγουν):

ΙΤΑΛΙΑ

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ως αλλαγή μπήκε στο παιχνίδι μετά από 76 λεπτά αγώνα, ο Ξανθιώτης αρχηγός της Εθνικής Ελλάδος, της Μπολόνια με την Ρόμα, με την ομάδα του όμως να χάνει τελικά με 0-3 από την πρώην ομάδα του Τοροσίδη, την Ρόμα.

Κώστας Πελτέκης (Βολούντας Σπολέτο): Δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Πελτέκης στην εκτός έδρας καταδικαστικη ηττα της Σπολέτο από την τελευταία Τορτζιάνο με 0-2 και εμεινε δευτερη, 6 βαθμούς πίσω από την Βιλαμπάνιο.

ΡΩΣΙΑ

Γιούρι Λοντιγκιν (Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης): Από τον πάγκο είδα ο Ελληνορώσος πρώην τερματοφύλακας της Ξάνθης, την ισοπαλία της ομάδας του εντός έδρας με την Ανζί, και πλέον βλέπουν την Σπάρτακ Μόσχας να ξεμακραίνει και το πρωτάθλημα να απομακρύνεται όλο και περισσότερο.

ΒΕΛΓΙΟ

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Βασικός ήταν ο πρώην αμυντικός της Ξάνθης, που αγωνίστηκε για ολόκληρο το 90λεπτο στην ισοπαλία της ομάδας του με 0-0 στην έδρα της Λόκερεν, και παρέμεινε στην 3η θέση της ειδικής βαθμολογίας με 4 βαθμούς.

Xoσε Μαρία Κάσες (Μεουπεν): Ο πρωην Ισπανός μεσοεπιθετικός του Πανθρακικού είδε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα από τον πάγκο, όμως μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Μπρουλς στο 78ο λεπτό, στην νίκη της ομάδας του με 0-2 επί της Μουσκρόν.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Βασικός αγωνίστηκε ο πρώην παίχτης της Ξανθης, του Πανιωνίου και του Ολυμπιακού στην ήττα της ομάδας του με 2-1 από την Οσασούνα και μάλιστα ήταν και ο σκόρερ το μοναδικού τέρματος της ομάδας του, που έφτασε στους 27 βαθμούς, 5 πιο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Αλέις Βινταλ (Μπαρτσελόνα): Εκτός αποστολής όπως και στην υπόλοιπο της χρονιάς θα είναι o πρώην παίκτης του Πανθρακικού Αλέις Βιντάλ λόγω σοβαρού τραυματισμού στον αστράγαλο.

Χαβίτο (Γκιχουελο): Ήταν στην αποστολή της ομάδας του, αλλά δεν αγωνίστηκε καθόλου, αφού είδε το παιχνίδι από τον πάγκο, με την ομάδα του να παίρνει τελικά την άνετη νίκη με σκορ 4-1 ενάντια στην Θαουδάλ.

Κάρλος Κάλβο (Μπανταλόνα): Δεν αγωνίστηκε ο Ισπανός πρωην μέσος της Ξάνθης στην ήττα 0-2 από την Μπαρτσελόνα Β’ αποτέλεσμα που την άφησε στην τέταρτη θέση με 53 βαθμούς.

ΤΣΕΧΙΑ

Νταβίντ Λαφάτα (Σπάρτα Πράγας): Βασικός επί 90 λεπτά αγωνίστηκε ο πρώην επιθετικός της Ξάνθης, που πέτυχε μάλιστα και τα δύο εκ των τριών γκολ στην εντός νίκη της ομάδας του με 3-2 επί της Μπρνο.

ΠΟΛΩΝΙΑ

Αρκάντιους Μάλαρτζ (Λέγκια Βαρσοβίας): Βασικός και για 90 λεπτά αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης της Ξάνθης και του Παναθηναϊκού στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του επί της Λεχ Πόζναν, αποτέλεσμα που την ανέβασε στην 2η θέση και 1 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γιαγκελόνια.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Στηβ Μπέλεκ (Ουμρανίγιεσπορ): Ως αλλαγή στο 46ο λεπτό μπήκε στο παιχνίδι ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού και της ΑΕΚ, με την ομάδα του να επικρατεί με 1-0 επί της Γιενί Μαλατίγια.

ΚΡΟΑΤΙΑ

Σάββας Γκέντσολου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός αγωνίστηκε για 83 λεπτά ο πρωην παίκτης της ΑΕΚ, που έχει ρίζες και από την Αλεξανδρούπολη στην ισοπαλία εντός έδρας της ομάδας του με την Μπέλουπο η οποία την άφησε στην τέταρτη θέση πλέον με 47 βαθμούς.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Aλέξης Καλαϊτζίδης (Ρουρντορφ): Ισόπαλη με σκορ 3-3 αναδείχθηκε με την Φοραϊφελ η ομάδα του Καλαιτζίδη για την 5η κατηγορία Γερμανίας, με τον Θρακιώτη πορτιέρο να μην αγωνίζεται καθόλου σε αυτό παιχνίδι.

Κώστας Τσαμούρης (Καιζερσλάουτεν ΙΙ): Αγωνίστηκε βασικός αλλά έδωσε τη θέση του στο 79 λεπτό, στην εκτός έδρας ισοπαλία της ομάδας του για το πρωτάθλημα της 4ης κατηγορία Γερμανίας με την Στουτγκάρδη ΙΙ ο Ξανθιώτης Τσαμούρης.

ΚΥΠΡΟΣ

Φώτης Παπουλής (Απόλλων Λεμεσού): Ο πρώην επιθετικός του Πανθρακικού και αρχηγός του Απόλλωνα Λεμεσού αγωνίστηκε ως βασικός πετυχαίνοντας μάλιστα και το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην ήττα με 0-0 της ομαδας του από την Ανόρθωση εκτός έδρας και έμεινε στην δεύτερη θέση και στο -7 από το πρώτο ΑΠΟΕΛ.

Ροτζέριο Μάρτινς (Αρης Λεμεσου): Ο πρωην μεσοεπιθετικός του Πανθρακικού πέτυχε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του στην ήττα με 2-1 από τον Ερμή Αραδίπου. Έτσι ο Άρης κινδυνεύει πλέον όλο και περισσότερο, αφού η διαφορά από την θέση του υποβιβασμού είναι μόλις 3 βαθμοί.

Βασίλης Σκούρτης (Άρης Λεμεσού): Ο πρώην φορ της Ξανθης δεν αγωνίστηκε καθόλου αφού ήταν εκτός αποστολής στην ήττα της ομάδας του από τον Ερμή Αραδίπου με σκορ 2-1.