Νίκη του Αίαντα επί του ΓΑΣ Κομοτηνή στον μικρό τελικό του τουρνουά “Γιάννης Καρυώτης”

Την τρίτη θέση στο τουρνουά “Γιάννης Καρυώτης” κατέκτησε ο Αίαντας Κομοτηνής, ο οποίος κέρδισε τον ΓΑΣ με 46-57. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, όμως στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Αίαντα ξέφυγε στο σκορ και πήρε τη νίκη.

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Αίαντα μπροστά με σκορ 16-17, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ αν και ήταν κακός επιθετικά, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και πέρασε μπροστά, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 27-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κακές στην επίθεση και η λήξη τη τρίτης περιόδου τις βρήκε ισόπαλες με 36-36. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αίαντας βρήκε αρκετές λύσεις στην επίθεση, απέναντι στον ΓΑΣ ο οποίος ήταν πολύ άστοχος επιθετικά. Έτσι οι τυπικά φιλοξενούμενοι προς το τέλος του αγώνα άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 46-57.

Δεκάλεπτα: 16-17, 27-25 (ημίχρονο), 36-36, 46-57 (τελικό αποτέλεσμα)