Νίκη με 2-0 στην πρεμιέρα του Πανθρακικού στο Μπάνσκο

Ανταπόκριση από Κομοτηνή: Γιάννης Κεσόπουλος

–  Με νίκη με 2-0 που διαμορφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης σημαδεύτηκε το πρώτο φιλικό παιχνίδι για την αγωνιστική περίοδο 2013-2014 έδωσε το απόγευμα της Τετάρτης ο Πανθρακικός, αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Μπάνσκο στη Βουλγαρία όπου και πραγματοποιεί εδώ και δύο ημέρες το βασικό στάδιο της προετοιμασία του.

Ο νέος Πανθρακικός έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τα δείγματα να είναι θετικά για τον Άκη Μάντζιο και τους συνεργάτες του. Οι ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού μετά από 17 μέρες συνεχόμενων προπονήσεων είχαν την ευκαιρία να γυμναστούν υπό διαφορετικές συνθήκες που προσφέρει ένας φιλικός αγώνας (σαφώς πιο ευχάριστος από τις προπονήσεις).

Ο Πανθρακικός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Βρονταρά κάτω από την εστία, τους Ζδράβο, Μακρυδημήτρη, Μίκουλιτς και Ντίογκο να αποτελούν την αμυντική 4αδα, τους Λαδάκη και Καθάριο στο χώρο του κέντρου και τους Πόποβιτς, Κάσες, Τσανατσόγλου και Τζάνη να έχουν πιο επιθετικό ρόλο. Στο ημίωρο τη θέση του Σπύρου Βρονταρά πήρε ο Γιώργος Αθανασιάδης με τον προπονητή του Πανθρακικού να μοιράζει τον χρόνο στους τερματοφύλακες.

Οι παίκτες του Πανθρακικού, παρά την πρωινή προπόνηση, μπήκαν με όρεξη και με αρκετά κέφια προσπαθώντας κυρίως να παίξουν από τα πλάγια χωρίς πάντως να λείπουν οι φάσεις που πραγματοποιήσουν επιθετικές ενέργειες από τον άξονα. Στο παιχνίδι υπήρχαν κάποια σκληρά μαρκαρίσματα που ως ένα σημείο εξόργισαν τους πάγκους των ομάδων αλλά αυτό θεωρείται κάτι το συνηθισμένο καθώς λείπει η απαιτούμενη φρεσκάδα από τους ποδοσφαιριστές.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άκης Μάντζιος χρησιμοποίησε και τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεση του με την 11αδα να διαμορφώνεται ως εξής: Αθανασιάδης (60’ Κουτσόπουλος), Ζδράβο, Σκλιοπίδης, Σαρακατσάνος, Χρήστου, Ρομέου, Πόποβιτς, Ζεκίνια, Σειδάν, Λειβαδιώτη και Νικολαίδη.

Το 1-0 σημειώθηκε στο 83ο λεπτό με τον Δημήτρη Σκλιοπίδη να εκμεταλλεύεται την απόκρουση από κόρνερ των αμυντικών της βουλγαρικής ομάδας και με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μαμούτ Σειδάν στο 87ο λεπτό μετά από γρήγορη αντεπίθεση και όμορφη ομαδική προσπάθεια.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Πανθρακικού δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας: «Είμαι ευχαριστημένος από την διάθεση που έδειξαν τα παιδιά. Ήταν ο πρώτος αγώνας για την φετινή χρονιά και μετά από πολλές προπονήσεις και είναι φυσικό να λείπει η φρεσκάδα την παρούσα χρονική περίοδο. Πολλά στοιχεία που δουλεύουμε στις προπονήσεις τα παρουσιάσαμε και στον αγώνα. Είναι νωρίς ακόμη και κάθε μέρα θα γινόμαστε καλύτεροι»