Νίκη για την Κ20 του Πανθρακικού στο Βόλο

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Την νίκη με σκορ 2-1 πήρε η Κ20 του Πανθρακικού επί της Νίκης Βόλου σε αγώνα που διεξήχθη το πρωί στο γήπεδο Καναλίων στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων.

Το σκορ άνοιξε με τον Χελιδώνη στο 12ο λεπτό, ενώ ο Παπαρούνας δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας της Κομοτηνής. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Νίκου Μπαχαρίδη έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη πολιόρκησε τον αντίπαλο, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 63ο λεπτό μετά από επέλαση του Πέτση που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε εύστοχα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Πάντως οι βολιώτες διαμαρτύρονται για την διαιτησία, υποστηρίζοντας ότι στο γκολ του Χελιδώνη προηγήθηκε επιθετικό φάουλ στον Στρούγγη, ενώ πέντε λεπτά αργότερα υποστηρίζουν ότι ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ της Νίκης, καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ξιόμπλιος.

Ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού ήταν αυτός που κράτησε το «μηδέν» σε σουτ του Πέτση στο 20ο λεπτό στέλνοντας με τα ακροδάχτυλα την μπάλα κόρνερ, ενώ στο 36’ ο Πότσης έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν πέρασε τον πορτιέρο όμως με την μπάλα να αναπηδά δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε, στέλνοντάς της πάνω από τα δοκάρια.