Α2 Γυναικών: Μεγάλο διπλό για τη Νίκη στα Γιάννενα

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Η Νίκη επικράτησε με 1-3 του ΑΓΣ Ιωαννίνων για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου στον 3ο Όμιλο της Α2 Γυναικών και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία, μετά τον κακό πρώτο γύρο που έκανε και ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ετσι, τριπλασίασε τις νίκες της στην φετινή αγωνιστική περίοδο. Πρόκειται για σημαντική επιτυχία αφού σημειώθηκε επί ενός αντιπάλου με τους ίδιους στόχους, την παραμονή στη κατηγορία.

Από το πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες έδειξαν αποφασισμένες για τη νίκη, κάτι που αποδεικνύει και το 18-25. Το δεύτερο σετ κύλησε στον ίδιο ρυθμό, μιας και η Νίκη κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της απέναντι στα Γιάννενα, φτάνοντας πολύ εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 11-25.

Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση στο τρίτο σετ, κάτι που τελικά κατάφεραν καθώς εμφανίστηκαν βελτιωμένες, αποσυντονίζοντας τις παίκτριες της Νίκης, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 25-17.

Στο τέταρτο σετ η Νίκη δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα των Ιωαννίνων, επικρατώντας άνετα με 18-25.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Νίκη, ανέβηκε μια θέση στη βαθμολογία του 3ου ομίλου της Α2 Γυναικών, υποσκελίζοντας την αντίπαλό της. Η δεύτερη συνεχόμενη νίκη, δείχνει πως οι αθλήτριες του Γιώργου Τεκτονίδη είναι αποφασισμένες να παρουσιάσουν ένα άλλο, πολύ καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο γύρο.

Τα σετ: 18-25, 11-25, 25-17, 18-25.

ΑΓΣΙ (Ζαρκαλής): Μαγκλάρα, Λάγκα, Τσελίκη, Μπόζιου, Αθανασοπούλου, Καραφουλίδου, Γιώτη (λ) / Τσαβδάρη, Χαρατζόγλου

ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τεκτονίδης): Λαμπροπούλου, Καλογεροπούλου, Λαμπρίδου, Τζιογκίδου, Καράμπαλη, Βαρελά, Λυμπεροπούλου (λ)

Στα ματς του Σαββάτου για την Α2 Γυναικών είχαμε τα εξής αποτελέσματα: Γρεβενά – Ηρακλής Ιωαννίνων 3-1, Ωραιόκαστρο – Άρης Θεσσαλονίκης 2-3, Επίκουρος – Ναύαρχος Βότση 3-1, Ελπίδα Αμπελοκήπων – Αίαντας Ευόσμου 1-3, Ανατόλια – ΓΣ Δράμας 3-0.