Μεγάλη νίκη του Πανθρακικού μέσα στην Ξάνθη στο “Ελ Θράκικο” των Νέων

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων, ο Πανθρακικός επικράτησε με 1-3 επί της Skoda Ξάνθη στο αθλητικό κέντρο των Πηγαδίων. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0 και έκαναν την μεγάλη έκπληξη, αφού πριν την αναμέτρηση είχαν μόλις 15 βαθμούς έναντι 28 της Κ20 της Skoda.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δύο φορές στο πρώτο μέρος με τον Γκουτσίδη. Στο 36′ με φάουλ έκανε το 0-1 και στο 45′ με πέναλτι το 0-2. Ο Κυριαλάνης στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το 0-3, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Κομοτηναίων.

Ωστόσο αμέσως μετά την σέντρα και ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα ο Δελής μείωσε σε 1-3, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Με την ήττα αυτή οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 28 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους 18.

Skoda Ξάνθη: Νομικός, Ζώτος (57′ Τουμαντζίδης), Κολλαράς, Χατζητερζόγλου, Προύντζος (75′ Πουλουκτσής), Μπουνταγκίδης, Φασίδης, Δελής, Μελισσόπουλος, Λαζαρίδης, Πασχαλάκης (57′ Χατζής).

Πανθρακικός: Θυμιανίδης, Κούτρας (82’ Κυριαλάνης), Μουζασβίλι, Φραγκούλης, Καπετάνος, Κουραλίδης (15’ Βελή Χακάν), Ψάλτης, Μανδήλας, Παπαρούνας, Δημητριάδης, Γκουτσίδης (70’ Κοσμίδης).