Ματς θρίλερ, πολλά γκολ και αγγλικό σκορ στο Καλλονή – Πανθρακικός των Κ20

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

–  Αγγλικό σκορ και πλούσιο θέαμα προσέφεραν οι ομάδες Κ20 του Πανθρακικού και της Καλλονής στο «Χριστοφίδειο» πλαστικό γήπεδο Αγιάσου της Λέσβου, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 το μεσημέρι στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Αυτός ήταν ο δεύτερος εκτός έδρας βαθμός για την Κ20 του Πανθρακικού και ο πέμπτος στο πρωτάθλημα.

Ο Πανθρακικός προηγήθηκε με 0-2 εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων, με τέρματα των Γκουτσίδη στο 24ο λεπτό και Μανδηλά στο 35ο. Ωστόσο η Καλλονή κατάφερε να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση και να προηγηθεί με 3-2 μέσα σε 20 αγωνιστικά λεπτά (από το 42′ ως το 62′).

Η αρχή έγινε στο 43΄από τον Σεφουλάι ο οποίος κατόπιν διπλής προσπάθειας έκανε με πλασέ το 1-2. Στο 56’ ο Λάμπρος Τριανταφύλλου μετά από κόντρα αντεπίθεσης και πάσα του Ξύδα έκανε με ασίστ το 2-2. Ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 61’ διπλασίασε τα τέρματα του κάνοντας το 3-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Καλλονή στο δεύτερο ημίχρονο είχε την καθολική υπεροχή, με 13 τελικές και δύο δοκάρια, πέρα από τα γκολ που πέτυχε. Ωστόσο, παρά την απογοήτευση, οι παίκτες του Νίκου Μπαχαρίδη κατάφεραν να αντιδράσουν και στο τέλος να ισοφαρίσουνμε τέρμα στο 80′ του Παπαρούνα, που αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Παπάζογλου, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Γιαζιτζόγλου, Γιώργου, Γιουκαρής, Ξύδας (84’ Τοπάλι), Σοφιάνης, Σεφουλάι (60’ Καρακλάς), Κίστα (78’ Γκαμάγκας), Λαμπράκης

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κεχαγιάς, Κούτρας, Νουγκζάρι, Μητρούσης, Φραγκούλης (84′ Καπετάνος), Χελιδόνης, Φαρμάκης (70′ Μίλκας), Ψάλτης, Γκουτσίδης, Πότσης, Μανδηλάς (60′ Παπαρούνας)