Ματς γκραν γκινιόλ στη Μεσούνη στην πρεμιέρα της Κ15 του Πανθρακικού

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

–  Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Κ15 η ομάδα του Πανθρακικού δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη, αφού παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην ομάδα του Παναιτωλικού στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο των πρασίνων στην Μεσούνη.

Έφινε ωραίο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι του Ζόραν Στοΐνοβιτς, που φέτος είναι διιαίτερα ανανεωμένοι στο σύνολό τους σχεδόν, κατάφεραν να ανατρέχουν το εις βάρος τους σκορ και να προηγηθούν με 2-1.

Ωστόσο σε μια λάθος στιγμή ισοφαρίστηκαν οι φιλοξενούμενοι κκαι έτσι οι ομάδες κοιράστηκαν από έναν βαθμό στο ξεκινημα του πρωταθλήματος.

Μόλις στο 2′ ο Αζηζ Τσεβδετ από το σημείο του πέναλτι έπιασε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας την έβγαλε κόρνερ. Στο 10′ ο Αλ Ομπισατ επιασε σουτ αλλά έδιωξε αμυντικός πάνω στην γραμμή. Στο 15 καλό σουτ του Παχουμη στο γάμα, έξοχα έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

Στο 20′ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους όταν από μπαλιά του Σιδέρη ο Βασιλακάκης έπιασε το σουτ και πέτυχε το γκολ. Στο 27′ έξοχο σουτ του Αζηζ, δύσκολα έδιωξε ο τερματοφύλακας εενώ στη συνέχεια της φάσης νεο σουτ του Πασχαλιδη σε κορνερ,

Στο δεύτερο ημίχρονο η ισοφάριση για τον Πανθρακικό ήρθε στο 56 όταν από φάουλ του Παχουμη έπιασε την κεφαλιά ο Αζηζ και έγραψε το 1-1. Στο 60′ και παλι ο Αζήζ με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1.

Ωστόσο στο 72′ ο Καβαδίας με πλασέ ξεγέλασε τον Αραμπατζή, με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του και να διαμορφώνεται το 2-2. Τελευταία φάση στο ματς ένα σοκάρι του Καβαδιας πάλι με κεφαλια στο 87ο λεπτό, με την οποία παραλίγο ο Παναιτωλικός να κλέψει τη νίκη.

Διαιτητής ο  Δρουζας με βοηθούς τους Ζηλουδης και Τζιωτζιος της ΕΠΣ Θράκης.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ:. Αραμπατζής. Βλαχόπουλος, Τζιαφαλιας, Καμπουρουδης, Αλμετιδης, Στοινοβιτς, Γιαννακοπουλος, Πατσιωρας, Πασχαλιδης, Παχουμης (78′ Αθανασιαδης), Αζηζ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Καλατζής, Λιαβας, Θωδης, Αμπνετ, Νιοβας, Πελεκης, Καβαδιας, Τσιαντης (73 Λαινος), Βασιλακης (80′ Ταρασης), Αλ. Ομπισατ (82′ Σκοντρας), Σιδερης