Ματς γκραν γκινιόλ με πέντε γκολ το ΠΑΟΚ – Πανθρακικός για τα Κ20

Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

–  Σε γκραν γκινιόλ εξελίχθηκε το ματς της Κ20 ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Πανθρακικό, λίγο πριν τον αγώνα των ανδρικών ομάδων. Οι “ασπρόμαυροι” μετά από μια συναρπαστική εξέλιξη κέρδισαν με 3-2, στο γήπεδο του Μεσημερίου. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς παρέμεινε στην 5η θέση, ενώ αυτή του Νίκου Μπαχαρίδη έμεινε στις τελευταίες θέσεις.

Στο 17ο λεπτό ο Πόζογλου ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ φαινόταν να έχει τον έλεγχο του ματς αν και ο Πανθρακικός έψαχνε τις δικές του ευκαιρίες. Στο 35ο λεπτό ο Τσολακίδης τραυματίστηκε και αποχώρησε, με τον Κάκκο να παίρνει τη θέση του και στο 40ο λεπτό ο Λίτσκας εκμεταλλεύθηκε να αναδιάταξη του ΠΑΟΚ και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη το ματς πήρε άγριο ρυθμό στα τελευταία 20 λεπτά του. Αρχικά ο Κοτουγλίδης στην προσπάθειά του να ανακόψει τετ α τετ του Λίτσκα, τον ανέτρεψε εκτός περιοχής και αποβλήθηκε, με τον Πανθρακικό στο 72΄να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό του πλεονέκτημα και να παίρνει το προβάδισμα.

Παρότι με 10 όμως, ο ΠΑΟΚ πίεσε και αρχικά ο Πόζογλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Πούγγουρας στη συνέχεια έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα με 3-2, στο 75ο και 76ο αντίστοιχα. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους περυσινούς πρωταθλητές, ενώ οι Κομοτηναίοι έχασαν χρυσή ευκαιρία να επιστρέψουν με βαθμό ή βαθμούς από την Θεσσαλονίκη.

ΠΑΟΚ: Κοτουγλίδης, Τοπαλίδης, Πούγγουρας, Τσελεπίδης, Βασαϊτης, Τουμανίδης (60′ Τσιαμπάζης), Τσολακίδης (35′ λ.τ. Κάκκο), Κτιστόπουλος (68′ Σοϊλεμέζογλου), Πόζογλου, Κούστα.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κεχαγιάς, Κούτριας, Νουγκζιάρης, Μητρούσης, Φραγκούλης, Ψάλτης, Φαρμάκης, Γκουτζίδης, Παπαρούνας, Λύτσκας, Δημητριάδης.