Λύγισε μετά την αποβολή η Skoda! Όλα όσα έγιναν στην Τούμπα…

Aνταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης και Βαγγέλης Μαγκώνης

–  H Skoda Ξάνθη μπήκε στη μάχη του φετινού πρωταθλήματος με στόχο να επαναλάβει το περσινό θρίαμβο στην Τούμπα, αλλά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από τον ΠΑΟΚ.

Αναμφίβολα καθοριστικό σημείο στην έκβαση της σημερινής αναμέτρησης αποτέλεσε το πέναλτι και η αποβολή του Μπαξεβανίδη στο 67’, που έγειρε ολοκληρωτικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Νίκος Καραγεωργίου επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τον Κυριακίδη κάτω από τα γκολπόστ, τους Κομεσίδη και Παΐτο στα άκρα της άμυνας, τον Γκοχουρί και τον Βάλλα κεντρικό αμυντικό δίδυμο, τους Μπαξεβανίδη (ελλείψει Ντιέ) και Ντε Γκούζμαν στον άξονα του κέντρου, τον Βασιλακάκη στα δεξιά, τον Μαρίν στ’ αριστερά, και προωθημένους τους Μάνταλο – Μαρσελίνιο.

Οι Ξανθιώτες ήταν εκείνοι που δημιουργήσαν την πρώτη ευκαιρία στο 2ο λεπτό, όταν ο Μαρσελίνιο βγήκε από τα αριστερά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα από τα πλάγια, η οποία όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα μέχρι το πρώτο γκολ την εστία του Κυριακίδη. Ουσιαστικά, ο Δικέφαλος έγινε απειλητικός με δύο σουτ του Στοχ στο 19’ και το 40’ με τη Ξάνθη να πιέζει ψηλά και να κλείνει με σχετική άνεση τους διαδρόμους προς την εστία. Ωστόσο, δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, σε ένα σημείο καθοριστικό για τη ψυχολογία της Skoda ο προωθημένος Βίτορ άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Καραγεωργίου έβαλε τον Φλίσκα, που πέρασε στο χώρο του κέντρου, στη θέση του Κομεσίδη, γυρνώντας παράλληλα τον Μπαξεβανίδη στο δεξί άκρο της άμυνας. Στο 55’ ο Καβαλιώτης τεχνικός πέρασε και τον έμπειρο Σολάρι αντί του Βασιλακάκη προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, δίχως όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Σα να μην έφτανε αυτό φτάσαμε στο 67ο λεπτό, όπου σημειώθηκε η φάση που έκρινε ουσιαστικά τη συνάντηση. Ο Σαλπιγγίδης κέρδισε αυστηρό πέναλτι και την αποβολή του Μπαξεβανίδη και όλα άλλαξαν. Ο Λούκας το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Η αναγκαστική, μετά την αποβολή, είσοδος του Μπέρτου αντί του Μαρσελίνιο στέρησε από τη Skoda τις εμπνεύσεις και την τεχνική κατάρτιση του Βραζιλιάνου άσου. Στο 73’ μάλιστα ο Αθανασιάδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ στο 84ο λεπτό λίγο έλειψε να κάνει και το 4-0, όταν η κεφαλιά του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι σε ένα ματς όμως που είχε μετατραπεί προ πολλού σε τυπική διαδικασία.

Πλέον η Skoda μετά την ήττα της πρεμιέρας στρέφει την προσοχή της στο “Ελ Θράκικο”, ενώ ο Δικέφαλος με ανεβασμένη ψυχολογία θα ταξιδέψει στη Γερμανία για να αντιμετωπίσει τη Σάλκε για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Λίνο (76’ Σκόνδρας), Κίτσιου, Λόπεθ, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ, Λούκας, Στοχ (72’ Ολίσε), Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης (80’ Νέτσιντ).
SKODA ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Παΐτο, Κομεσίδης (46’ Φλίσκας), Βάλλας, Γκοχουρί, Μπαξεβανίδης, Ντε Γκουζμάν, Μαρσελίνιο (70′ Μπέρτος), Μαρίν, Μάνταλος, Βασιλακάκης (57’ Σολάρι).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ, ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS, ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ: ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΙ Ο ΧΟΥΠ ΣΤΕΦΕΝΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΜΟΤΗΝΑΙΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ ΠΕΤΡΟΥ ΜΑΝΤΑΛΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΤΑ ΕΓΚΩΜΙΑΣΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΠΑΕ ΠΑΟΚ ΓΙΑ ΤΗΝ SKODA ΞΑΝΘΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ