Live: Μαντουλίδης – Εθνικός Αλεξ., Ζέφυρος – ΓΑΣ Κομοτηνή και Νέα Ευκαρπία – Ασπίδα Ξάνθης

Μεταδίδει από την Θεσσαλονίκη ο Κώστας Καραγιάννης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στους αγώνες και των τριών ομάδων της Θράκης για την τρίτη αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. ΓΑΣ Κομοτηνή, Ασπίδα Ξάνθης και Εθνικός Αλεξανδρούπολης αγωνίζονται και οι τρεις εκτός έδρας, αγωνίζονται και οι τρεις στην Θεσσαλονίκη. Ο ανταποκριτής μας εκεί Κώστας Καραγιάννης μεταδίδει…

Καλησπέρα! Από αυτήν την ώρα και για τις προσεχείς τουλάχιστον τέσσερις ώρες από αυτό το live θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στους αγώνες της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ και συγκεκριμένα του Δ’ Ομίλου. Τρίτη αγωνιστική και οι τρεις ομάδες της Θράκης αγωνίζονται στην Θεσσαλονίκη.

Ωρα 15:40  Οι αγώνες δεν διεξάγονται όλοι μαζί χρονικά. Πρώτος στις 4.00 το απόγευμα ρίχεται στην μάχη ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που παίζει στο νέο γήπεδο του Λυκείου Μαντουλίδη με την ομάδα των γνωστών Εκπαιδευτηρίων. Η ομάδα του Στέφανου Βουτσά έχει δυο ήττες στις πρώτες αγωνιστικές από ΓΑΣ και Ζέφυρο, θέλει λοιπόν να μην τριτώσει το κακό, αλλά απέναντι σε μια δύσκολη έδρα. Εκεί βρίσκεται ο Λεωνιδας Κάλφας και θα μας ενημερώνει για την εξέλιξη του αγώνα.

Ωρα 15:45 Στις 6.00 διεξάγεται το κυρίως πιάτο της τρίτης αγωνιστικής, καθώς τότε ξεκινούν τα περισσότερα παιχνίδια που γίνονται Σάββατο λόγω της εθνικής επετείου. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή που έχει δύο βαθμούς σε έναν αγώνα από τη νίκη της πρεμιέρας επί του Εθνικού, παίζει με αντίπαλο τον Ζέφυρο του εβρίτη Γιώργου Βαλαβανίδη που προέρχεται από τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη την περασμένη εβδομάδα. Η Ασπίδα Ξάνθης, που έχει κάνει το δύο στα δύο με τις νίκες επί Αρναίας και Τιτάνων Δράμας και βρίσκεται στην κορυφή, αντιμετωπίζει επίσης εκτός έδρας την Ευκαρπία.

Ωρα 15:50:  Το υπόλοιπο πρόγραμμα: στις6.00 Μακεδονικός – Ιωνικός Ιωνίας, στις 6.30 Απόλλων Αρναίας – ΜΕΝΤ και την Κυριακή (27/10) στις 7.00 το βράδυ Τιτάνες Δράμας – Αγία Βαρβάρα. Ρεπό  έχει το Ανατόλια.

Ωρα !6:01  Εναρξη του αγώνα στον Μαντυλίδη. Αρχικές συνθέσεις. Για τον Μαντουλίδη ξεκινούν οι Θωμαΐδης, Τσεσμετζής, Κουτέλογλου, Γράβας, Θεοδωρίδης. Για τον Εθνικό αρχίζουν οι Ξένος, Χονδρόπουλος, Νούλας, Πασσιάς και ο Γεροντίτης. Απουσιάζουν από την αποστολή του Εθνικού οι τελούδης και Δελχανίδης.

Ωρα 16:07  Συμπληρώθηκαν τρία λεπτά στον αγώνα, ο Μαντουλίδης προηγείται με 4-2 του Εθνικού. Πρώτο καλάθι όμως ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Γεροντίτη, που άνοιξε το σκορ και έκανε το 0-2.

Ωρα 16:20  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στον αγώνα του Εθνικού. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Μαντουλίδης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 23-12.

Ωρα 16:41  Τέλος δευτέρου δεκαλέπτου στο παιχνίδι του Εθνικού. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Μαντουλίδης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 40-31.

Ωρα 17:01  Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρλυ ημιχρόνου, με τρίποντο του κανδύλη μειώνει στον πόντο ο Εθνικός. 44-43 επτά λεπτά πριν το τέλος

Ωρα 17:07  Ισοφαρίζει ο Εθνικός, που έχει καλύψει διαφορά 17 πόντων και παρά τις απουσίες. Με καλάθι του Χονδρόπουλου 46-46 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!!

Ωρα 17:15  Τέλος τρίτου δεκαλέπτου. Μαντουλίδης – Εθνικός 52-51. Νωρίτερα ο Εθνικός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 48-49 μπροστά στο σκορ από την έναρξη του αγώνα, με τρίποντοτου Ξένου.

Ωρα 17:39  Τέλος του αγώνα. Δεν κατάφερε να αντέξει στην πίεση ο Εθνικός. Ηττήθηκε τελικά με 77-66 από τον Μαντουλίδη και με τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ωρα 17:42  Αναλυτικό ρεπορτάζ, φωτογραφίες και δηλώσεις από τον Λεωνίδα Κάλφα που βρέθηκε στο γήπεδο και είδε τον αγώνα του Εθνικού, θα υπάρχουν στην συνέχεια.

Ωρα 17:45  Σε ένα τέταρτο ξεκινούν τα άλλα δυο παιχνίδια των ομάδων της Θράκη, επίσης στην Θεσσαλονίκη. Η Ασπίδα παίζει με τη Ν. Ευκαρπία, ο ΓΑΣ Κομοτηνή με τον Ζέφυρο. Live η εξέλιξη και σε αυτούς τους αγώνες, από αυτήν την ανάρτηση. Η ενημέρωση λοιπόν συνεχίζεται.

Ωρα 18:00  Ξεκινάει το κυρίως μέρος των αγώνων της 3ης αγωιστικής. Θα έχτε συνεχή ενημέρωση για τους αγώνες της Ασπίδας Ξάνθης και του ΓΑΣ Κομοτηνή.

Ωρα 18:18 Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στη Νέα Ευκαρπία, κακό ξεκίνημα για την Ασπίδα. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Νέα Ευκαρπία-Ασπίδα Ξάνθης: 22-10

Ωρα 18:25  Καλό ξεκίνημα για τον ΓΑΣ, που προηγείται 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου του Ζέφυρου 28-34.

Ωρα 18:38  Αποτέλεσμα ημιχρόνου στην Ευκαρπία: Νέα Ευκαρπία-Ασπίδα Ξάνθης 39-27

Ωρα 18:50  Ημίχρονο στον Ζέφυρο. Ζέφυρος-ΓΑΣ Κομοτηνή 35-45

Ωρα 19:10  Τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στη Νέα Ευκαρπία με την Ασπίδα να πλησιάζει στους 8 πόντους. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Νεα Ευκαρπία-Ασπίδα Ξάνθης 60-52.

Ωρα 19:44  Δείχνει να έχει κλειδώσει τη νίκη ο ΓΑΣ στον Ζέφυρο. Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος 55-75 προηγείται η ομάδα της Κομοτηνής

Ωρα 19:49  Τέλος του αγώνα στη Νέα Ευκαρπία. πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για την Ασπίδα. Τελικό αποτέλεσμα: Νέα Ευκαρπία – Ασπίδα Ξάνθης 78-69.

Ωρα 19:51  Τέλος του αγώνα και στον Ζέφυρο. Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τον ΓΑΣ Κομοτηνή, πρώτη ήττα σε τρεις για τους γηπεδούχους. Τελικό αποτέλεσμα: Ζέφυρος – ΓΑΣ Κομοτηνή 61-79.