Live: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ζέφυρος και Ασπίδα Ξάνθης – Τιτάνες Δράμας

Μεταδίδoουν από την Αλεξανδρούπολη ο Ζαχαρίας Μπαλτζής και από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης, συντονίζει ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στους αγώνες των ομάδων της Θράκης για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ζέφυρος και Ασπίδας Ξάνθης – Τιτάνες Δράμας. που αντιμετωπίζει στην Αρναία τον τοπικό Απόλλωνα. Ο Ζαχαρίας Μπαλτζής βρίσκεται στο Κλειστό Γυμναστήριο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” της Αλεξανδρούπολης, ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης στο Κλειστό του Ευμοίρου “Χριστίνα Χριστοδουλίφου” της Ξάνθης και ο Γιάννης Παπαδόπουλος από την Κομοτηνή συντονίζει, λαμβάνει τις πληροφορίες τους και μεταδίδει…

Καλησπέρα! Δεύτερη αγωνιστική στο πρωτάθλημα και έχουμε δυο ομάδες της Θράκης να αγωνίζονται, αφού ο ΓΑΣ Κομοτηνή έχει ρεπό. Το περίεργο είναι ότι έχουμε το παιχνίδι της Αλεξανδρούπολης να ξεκινά στις 4.00 το απόγευμα, δυο ώρες νωρίτερα από την κοινή ώρα έναρξης όλων των άλλων παιχνιδιών, συμπεριλαμβανομένου και αυτού της Ξάνθης. Θα είμαστε μαζί σε αυτό το live, για να δούμε την εξέλιξη και στους δυο αγώνες των ομάδων της Θράκης.

Ωρα 15:30  Αγνωστο για ποιον λόγο, η αναμέτρηση ξεκινά στις 4.00 το απόγευμα ενώ όλες οι άλλες στις 6.00 σε όλο τον όμιλο. Αυτό αναμένεται να επηρεάσει και την προσέλευση του κόσμου. Ιστορικό παιχνίδι μεν για τον Εθνικό, αλλά την ίδια ώρα παραδίπλα έχει στο Φώτης Κοσμάς και το ιστορικό ντέρμπι από τα παλιά Εθνικού – Άλεξ για το Α’ Τοπικό του Ποδοσφαίρου.

Ωρα 15:45  Ερχεται πάντως σιγά σιγά λίγος κόσμος στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης για αυτήν την πρεμιέρα. Μακάρι. Υπενθυμίζουμε ότι αμέσως μετά θα μεταφερθούμε στην Ξάνθη, καθώς από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερωθείτε και για τα δύο παιχνίδια των ομάδων της Θράκης.

Ώρα 15:55  Σε πέντε λεπτά ξεκινάει ο αγώνας, πάμε να δούμε αρχικά σχήματα:

O Εθνικός ξεκινάει τον αγώνα με τους: Χονδρόπουλο, Ξένο, Νούλα. Τελούδη και Γερονίτη.

Ο Ζέφυρος αγωνίζεται στο ξεκίνημα με τους: Τσίμπη, Κλούντζο, Στυλιανού, Σταφυλά και Βαλαβανίδη.

1ο Δεκάλεπτο: 16-14 (μπροστά ο Εθνικός στο πρώτο πεντάλεπτο), 19-14, 21-14, 24-14 (τρίποντο ο Τελούδης δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου – για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων η διαφορά), 24-16,, 25-16 (με 9 πόντους μπροστά ο Εθνικός στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου), Τέλος πρώτου δεκαλέπτου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ζέφυρος 25-16

2ο Δεκάλεπτο: 27-22 (μειώνει ο Ζέφυρος στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου), 27-26 (7:16 πριν τη λήξη του ημιχρόνου πλησιάζει στον πόντο ο Ζέφυρος), 30-28 (δίποντο Τελούδης), 32-28, 34-28 (ο Τελούδης με 6 συνεχόμενους πόντους αυξάνει και πάλι τη διαφορά), 39-30 (τρίποντο ο Χονδρόπουλος 3:29 πριν τη λήξη του ημιχρόνου), 43-30 (με καλάθι και φάουλ ο Τελούδης αυξάνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της), 46-33 (με 3 βολές από τον Δουρδούλη), 48-33 (λίγο πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου), Τέλος ημιχρόνου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ζέφυρος 49-34

Ωρα 16:50  Υπενθυμίζεται ότι αμέσως μετά το τέλος του αγώνα αυτό το live θα μείνει ανοιχτό και θα μεταφερθούμε στην Ξάνθη, όπου έχει την εντός έδρας πρεμιέρα της και η Ασπίδα Ξάνθης με τους Τιτάνες Δράμας. Στις εξέδρες του Κλειστού Γυμναστηρίου της Αλεξανδρούπολης είναι και ο προπονητής του ΓΑΣ Κομοτηνή Νεοκλής Λεμονίδης, που έχει ρεπό αυτήν την αγωνιστική και κατασκοπεύει τον επόμενο αντίπαλο του ΓΑΣ.

Ωρα 16:55  Να σας ενημερώσουμε ότι στο Φώτης Κοσμάς, η ποδοσφαιρική ομάδα του Εθνικού προηγείται με 0-1 του Άλεξ με γκολ του Αγγελακάκη στο ημίχρονο. Χθες κέρδισε καοι το βόλεϊ, μάμε για την έναρξη του δευτέερου ημιχρόνου εδώ στο κλειστό, με τον Εθνικό να έχει βάλει τις βάσεις για την πρώτη του νίκη στα εθνικά πρωταθλήματα μπάσκετ και να ολοκληρώσει ένα ονειρικό τριήμερο!!!

3ο Δεκάλεπτο: 55-39 (η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι στιγμής στο παιχνίδι 6:24 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου), 55-45 (μειώνει ο Ζέφυρος στους 10 πόντους), 58-47 (τρίποντο ο Χονδρόπουλος), 60-47 (δίποντο ο Γεροντίτης και η διαφορά στους 13), 60-51 (2 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου), 62-53 (39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου), 68-53 (τρίποντο ο Χονδρόπουλος στη λήξη της τρίτης περιόδου), Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ζέφυρος 68-53

Ωρα 17:30 Δίπλα, από το Κλειστό της Αλεξανδρούπολης, στο Φώτης Κοσμάς, ο Λεωνίδας Κάλφας μας ενημερώνει ότι ο Εθνικός έχει ανεβάσει τον δίχτυ του σκορ στο 3-0 στο παραδοσιακό ντέρμπι με το Άλεξ.

4ο Δεκάλεπτο: 68-58 (7:55 πριν το τέλος του αγώνα), 70-62 (δίποντο ο Δουρδούλης), 72-69 (5:15 πριν τη λήξη του παιχνιδιού), 72-71 (με ένα μεγάλο σερί ο Ζέφυρος μειώνει στον πόντο), 75-71 (4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα), 75-73 (μειώνει στους δύο πόντους ο Ζέφυρος με τον Σταφυλά), 75-75 (ισόπαλο το παιχνίδι 3 λεπτά πριν το τέλος), 75-77 (μπροστά για πρώτη φορά ο Ζέφυρος λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού), Τέλος του αγώνα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ζέφυρος 75-79.

Ωρα 17:56  Πραγματικά μιλάμε για αυτοκτονία για τον Εθνικό, που βρέθηκε 15 πόντους μπροστά στο ημίχρονο αλλά ηττήθηκε στο τελευταίο λεπτό, όταν για πρώτη φορά ο Ζέφυρος βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Κρίμα. Την ίδια ώρα στο Φώτης Κοσμάς ο ποδοσφαιρικός Εθνικός κέρδιζε με 1-5 το Άλεξ στο ντέρμπι από τα παλιά.

Ωρα 17:58  Και την ίδια ώρα στο κλειστό του Ευμοίρου της Ξάνθης ετοιμάζεται να ξεκινήσει το ματς της Ασπίδας Ξάνθης με τους Τιτάνες Δράμας. Πάμε να δούμε πεντάδες, καθώς σε αυτό το live θα συνεχίσουμε την μετάδοση από την Ξάνθη αυτή τη φορά.

Για την Ασπίδα αρχική πεντάδα είναι οι Δενδρινός, Οικονόμου, Στεφανίδης, Κουτσογιάννης, Λιβισιανός

Για τους Τιτάνες ξεκινούν οι Μανιώτης, Στυλίδης, Μελισσαρίδης, Στοφυλίδη και Γουσδούκη

1ο δεκάλεπτο:  0-2 (πρώτο καλάθι για την Δράμα με τον Μανιώτη), 4-8 (νταμπλ σκορ 4.52″ πριν το τέλος της πρώης περιόδου με Δενδρινό και Κουτσογιάννη να έχουν πετύχει τα καλάθια της Ασπίδας), 9-8 (4′ λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με τρίποντο του Δενδρινού και καλάθι του Στεφανίδη η Ασπίδα για πρώτη φορά μπροστά), 12-8  (3.45″ με τρίποντο του Στεφανίδη  η Ασπίδα τρέχει σερί 8-0 και αποκρά διαφορά έξι πόντων), 20-13 (τέλος πρώτης περιόδου με τρίποντο στην εκπνοή του Τατάρη). Τέλος πρώτου δεκαλέπτου: Ασπίδα – Δράμα 20-13.

Ωρα 18:22  Δείχνει να έμεινε από δυνάμεις η Δράμα, που ξεκίνησε καλά. Αν η Ασπίδα ήταν πιο εύστοση στις βολές, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. 5 πόντους ο Δενδρινός και ο Στεφανίδης με ένα τρίποντο, 4 ο Κουτσογιάννης και ο Τατάρης και 2 ο Πέτς.

2ο δεκάλεπτο: 20 – 17 (επτάμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τέσσερις βολές του Στυλίδη, ενώ η Ασπίδα από το 8:13″ έχει κάνει πέντε φάουλ και οδηγεί τους δραμινούς στις βολές που έτσι κατορθώνουν και μειώνουν), 32-22 (στο 4.32″ για πρώτη φορά η Ασπίδα μπροστά με διψήφια διαφορά), 40-29 (μισό λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου έχει ανέβει στους 11 η διαφορά των πόντων). Τέλος ημιχρόνου: Ασπίδα – Τιτάνες Δράμας 40-29

Ωρα 18:45  Την Ασπίδα οδηγούν ο Τατάρης με 11 πόντους και τρομερή δεύτερη περίοδο, ο Κουτσογιάννης με 9 και ο Δενδρινός με 7 πόντους. Από την Δράμα ο μόνος που δείχνει να το παλεύει είναι ο Μελισσαρίδης που έχει 9 πόντους με 3 τρίποντα και κρατάει μόνος του την διαφορά. Περίπου 250 με 280  άτομα βρίσκονται στο κλειστό του Ευμοίρου, πολλές γυναίκες και παιδιά.

3ο δεκάλεπτο: 46-32 (πιο καλά ξεκίνησε η Ασπίδα στο δεύτερο ημίχρονο), 53-32 (στο πεντάλεπτο πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τον Κουμπάνη να αποτελεί βασική επιθετική επιλογή για την Ασπίδα), 55-37 (δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, έχει κολλήσει εδώ και ένα δίλεπτο το σκορ στους 18 πόντους διαφορά), 62-42 (η μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου). Τέλος τρίτης περιόδου: Ασπίδα Ξάνθης – Τιτάνες Δράμας 62-42

Ωρα 19:23  Δεν δείχνει να υπάρχει τρόπος η Δράμα να επιστρέεψει στο παιχνίδι, αν και έχουμε δει πολλά στο μπάσκετ. Η ομάδα της Ξάνθης πολύ κοντά στο να κάνει το δύο στα δύο

4o δεκάλεπτο: 64-44 (από ένα καλάθι οι δυο ομάδες ενάμισι λεπτό μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου), 67-47 (παραμένει στους 20 η διαφορά επτάμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, δεν δείχνει ικανή η Δράμα να ανατρέψει την κατάσταση), 69-51 (4.22″ πριν το τέλος, επί δυο λεπτά έχει κολλήσει εκί το σκορ), 71-58 (μειώνει στους δεκατρείς η Δράμα δυοίμισι λεπτά πτιν το τέλος, έχουν χαλαρώσει στην Ασπίδα), 78-61 (τελικό, καθώς φόρτσαρε ξανά με τον Κουτσογιάννη η Ασπίδα στο τέλος, συντήρησε τελικά την διαφορά και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση). Τελικό αποτέλασμα: Ασπίδα Ξάνθης – Τιτάνες Δράμας 78-61

Επομένως η δεύτερη αγωνιστική της Γ’ Εθνικής ολοκληρώνεται με μια νίκη και μια ήττα για τις ομάδες της Θράκης, καθυώς η τρίτη, ο ΓΑΣ Κομοτηνή είχε ρεπό. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκαγε νωρίτερα για 39 λεπτά τον Ζέφυρο αλλά ηττήθηκε στο τέλος 75-79 με σερί 0-8 για τον Ζέφυρο στο τελευταίο δίλεπτο. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους Εβρίτες. Αντίθετα, η Ασπίδα Ξάνθης κάνει άνετα το δύο στα δύο. Σε λίγο αναλυτικό ρεπορτάζ και δηλώσεις και φωτογραφίες και από τους δύο αγώνες. Και φυσικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα και η βαθμολογία. Μείνετε μαζί μας…