LIVE από το Εύμοιρο το “Ελ Θράκικο” της Β’ Εθνικής: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή

Μεταδίδει από το Κλειστό Γυμναστήριο του Ευμοίρου ο Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στο “Ελ Θράκικο” του μπάσκετ ανάμεσα σε Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνή σε αναμέτρηση για την 15η Αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας στο μπάσκετ. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ευμοίρου και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Δέκατη πέμπτη αγωνιστική στο Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής στο Μπάσκετ με “Ελ Θράκικο”, καθώς Ασπίδα και ΓΑΣ τίθενται αντιμέτωποι για δεύτερη φορά τη φετινή περίοδο και τέταρτη συνολικά από πέρσι, με την Ασπίδα να θέλει τη νίκη για να μείνει κοντά στο γκρουπ των ομάδων που θα παλέψουν για τη σωτηρία, ενώ ο ΓΑΣ πιο πολύ για να ανεβάσει και άλλο την ψυχολογία του, έπειτα και από την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα την περασμένη Κυριακή, καθώς πολύ δύσκολα θα παραμείνει στην κατηγορία και τη νέα χρονιά.

Ώρα 16:35 Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις της 15ης Αγωνιστικής είναι ΧΑΝΘ – Αργοναύτης, Άργος Ορεστικό – Ευρώπη Πεύκοχωρίου, Πιερικός Αρχέλαος – Αίας Ευόσμου, Προμηθέας Πατρών – Μαχητές Δόξα Πεύκων, Φοίνικας Λάρισας – Ανατόλια και Τιτάνες Παλαμά – Στρατώνι.

Ώρα 16:40  Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Δεληγιαννίδης και Κοϊμτζόγλου από τον Σύνδεσμο Θεσσαλονίκης.

Ώρα 16:45  Όπως είπαμε αυτή είναι η τέταρτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες μέσα σε δύο σεζόν. Πέρσι για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής οι δύο ομάδες πέτυχαν από μία εντός έδρας νίκης, καθώς η Ασπίδα είχε επικρατήσει στην Ξάνθη με 74-57, ενώ στην Κομοτηνή ο ΓΑΣ με 66-62. Αντίθετα στο παιχνίδι του πρώτου γύρου έσπασε για πρώτη φορά η έδρα, καθώς η Ασπίδα Ξάνθης κέρδισε στην Κομοτηνή με 65-75.

Ώρα 16:55 Σχεδόν γεμάτο το Κλειστό Γυμναστήριο του Ευμοίρου. Υπάρχουν και λίγοι φίλοι του ΓΑΣ στην εξέδρα.

Ώρα 17:00 Πεντάδες. Για την Ασπίδα Ξάνθης ξεκινάνε οι Δενδρινός, Παπαδάκης, Στεφανίδης, Παπανικολάου και Κουτσογιάννης, ενώ από τον ΓΑΣ Κομοτηνή οι Λεχούδης, Ντίνας, Μπεκρής, Καλατζής και Χαλήλ.

Ώρα 17:09 Πέντε λεπτά στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες στην επίθεση και τον ΓΑΣ Κομοτηνή να προηγείται με 3-5.

Ώρα 17:15 Πολύ καλό ξεκίνημα του ΓΑΣ Κομοτηνή, που έχει εγκλωβίσει την Ασπίδα στην άμυνα που παίζει και με όπλο τον αιφνιδιασμό στις τελευταίες επιθέσεις προηγείται με 5-12, οδηγώντας τον προπονητή της Ασπίδας να ζητήσει το πρώτο τάιμ άουτ στο παιχνίδι, 1’54” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ώρα 17:23 Τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, σε ένα πολύ νευρικό παιχνίδι με πολλές άστοχες επιθέσεις και πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ο ΓΑΣ με όπλο την άμυνα προηγείται με πέντε πόντους. Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 7-12.

Ώρα 17:28 Σε διψήφια επίπεδα η διαφορά για τον ΓΑΣ, 9-21 το σκορ με τρίποντο του Ντίνα, πριν μειώσει ο Κουτσογιάννης σε 11-21. Ακόμα 7 λεπτά για το ημίχρονο.

Ώρα 17:33 Η νευρικότητα ξεχειλίζει στο παιχνίδι. Έχουμε ήδη δύο τεχνικές ποινές, μία στον πάγκο της Ασπίδας και μία μόλις τώρα στον Διαμαντίδη του ΓΑΣ Κομοτηνή. Το σκορ στο 16-22, 5’41” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον ΓΑΣ να έχει πάρει τάιμ άουτ.

Ώρα 17:38 Ο Καλατζής με τρίποντο δίνει ανάσα στον ΓΑΣ, εκεί που η Ασπίδα είχε μειώσει στο καλάθι και άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι. 20-25 το σκορ.

Ώρα 17:44 3’09 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ανάβουν τα αίματα στο κλειστό του Ευμοίρου. Κουτσογιάννης και Χαλήλ αποβάλλονται από το παιχνίδι. Οι δύο παίκτες χρεώθηκαν αρχικά από ένα φάουλ, μετά φαίνεται να είπαν κάτι με τον παίκτη του ΓΑΣ να επιτήθεται στον παίκτη της Ασπίδας με μπουνιά. Ο Κουτσογιάννης και ο πάγκος της Ασπίδας μπήκαν μέσα και οι δύο διαιτητές έχουν αποχωρήσει στα αποδυτήρια. Αυτή τη στιγμή έχουμε διακοπή και περιμένουμε να δούμε την απόφαση των δύο διαιτητών.

Ώρα 17:52 Οι δύο διαιτητές βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Υπάρχει σύσταση ότι στο επόμενο που θα ξανασυμβεί θα διακόψουν το παιχνίδι. Το παιχνίδι ξεκινάει και πάλι.

Ώρα 17:55 1’16” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και η Ασπίδα περνάει μπροστά με 27-25.

Ώρα 17:58 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Ξάνθη, με την Ασπίδα να είναι μπροστά με ένα καλάθι. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 27-25.

Ώρα 18:16 Δυνατό ξεκίνημα για την Ασπίδα στο τρίτο δεκάλεπτο που προηγείται 34-27, ενώ θέλουμε ακόμα 7 λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου.

Ώρα 18:20 Με τον Τατάρη να έχει πετύχει 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα προηγείται 41-29, παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Θέλουμε 4’50” για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και υπάρχει τάιμ άουτ για τον ΓΑΣ Κομοτηνή.

Ώρα 18:34 Τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στην Ξάνθη, με την Ασπίδα να προηγείται με 6 πόντους διαφορά. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: Ασπίδα Ξανθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 48-42.

Ώρα 18:42 Η Ασπίδα έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό στο παιχνίδι, εκμεταλευόμενη την αστοχία αλλά και την κούραση που εμφανίζουν οι παίκτες του ΓΑΣ και προηγείται με 58-45 6’40” πριν το τέλος.

Ώρα 18:46 Τάιμ άουτ για τον ΓΑΣ που βρίσκεται πίσω με 60-49, 5’12” πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ώρα 18:51 Νέο τάιμ άουτ για τον ΓΑΣ. Η Ασπίδα προηγείται με 64-49, 3’47” πριν το τέλος που δείχνει περισσότερο με τυπική διαδικασία.

Ώρα 19:00 Τέλος του παιχνιδιού, με την Ασπίδα να φτάνει δίκαια στη νίκη Κομβικό σημείο στο παιχνίδι η διακοή στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ενώ μεχρι το σημείο εκείνο ήταν ο ΓΑΣ που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, μετά η Ασπίδα πήρε αυτή τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη. Τελικό αποτέλεσμα: Ασπίδα Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 71-59.

Ακολουθεί ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από τη σημερινή αναμέτρηση των ομάδων της Θράκης.