Live το Ελ Θράκικο: Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 2-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το ΔΑΚ Κομοτηνής ο Γιάννης Κεσόπουλος και όλη η συντακτική ομάδα του ThrakiSportS

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο “Ελ Θράκικο”, το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον Πανθρακικό και την Skoda Ξάνθη. Ο Γιάννης Κεσόπουλος μεταδίδει από το ΔΑΚ Κομοτηνής όσα συμβαίνουν λεπτό προς λεπτό ενώ όλη η συντακτική ομάδα του ThrakiSportS βρίσκεται επί ποδός για την αρτιότερη κάλυψη του αγώνα. Εννοείται ότι θα ακολουθήσουν και πλούσια φωτορεπορτάζ, όλο το τρίτο ημίχρονο, όλα τα παρασκήνια του μεγάλου αγώνα καθώς όλο το δυναμικό του ThrakiSportS σήμερα ασχολείται με αυτόν.

Ωρα 16:30 Καλησπέρα λοιπόν από ένα άδειο ακόμα ΔΑΚ Κομοτηνής, που αναμένεται ωστόσο να ζήσει μεγάλες στιγμές. Σπουδαίο τοπικό ντέρμπι, με ισόβαθμες τις δύο ομάδες και αρκετό κόσμο να έρχεται και από την Ξάνθη για το “Ελ Θράκικο”. Δύο πούλμαν ξεκίνησαν, αρκετοί έρχονται και με τα αυτοκίνητά τους από την Ξάνθη, ζεστοί και οιφίλοι του Πανθρακικού, οπότε πάμε για μεγάλη βραδιά.

Ωρα 16:35  Εγιναν γνωστές οι συνθέσεις, πάμε να τις δούμε.

Για τον Πανθρακικό ξεκινούν οι Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σαρακατσάνος, Ιγκόρ, Ρομέου, Λαδάκης, Ζος, Κάσες, Μπαϊκαρά, Τζάνης και Ντιόγκο.

Για την Skoda Ξάνθη αρχίζουν οι Τσέ,μα, Τριάδης, Ντε Γκουσμάν, Γούτας, Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Σολτάνι, Μάνταλος, Παϊτο και Σολάρι.

Ωρα 16:45 Στον αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ Κομοτηνής οι δύο ομάδες, πραγματοποιούν την καθιερωμένη προθέρμανση. Περίπου 150 άτομα από την Ξάνθη έχουν ήδη πάρει θέση στην “Θύρα 6”, οργανωμένοι από τους XanthiFans αλλά και μεμονωμένοι

Ωρα 16:50  Συνέντευξη στην τηλεόραση της Nova παραχωρεί αυτήν την ώρα το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Πανθρακικού, ο ισπανός Μολίνα που ωστόσο θα καθίσει στην εξέδρα, δεν μετέχει στην αποστολή.

Ωρα 16:55  Στην αποστολή δεν μετέχει ούτε φυσικά ο Πάμπλο Γκαρσία, που μόλις προχθές υπέγραψε στην Ξάνθη. Ούτε όμως ο Ντιε, που όλα δείχνουν ότι αποτελεί ξένο σώμα για την ομάδα της Ξάνθης.

Ωρα 17:03  Αποσύρονται οι παίκτες στα αποδυτήρια, ώστε σε λιγότερο από δέκα λεπτά να γίνει η επίσημη είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. μαζί με τους διαιτητές, για να αρχίσει το μεγάλο ντέρμπι της Θράκης

Ωρα 17:05  Με την ευκαιρία, διαιτητής είναι ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης του Συνδέσμου Μακεδονίας. Βοηθούς θα έχει τους επίσης σαλονικούς Αθανάσιο Θανασακούδη και Κυριάκο Μερκινίδη. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Ηλίας Σπάθας από τον Πειραιάκαι παρατηρητής ο ο Σπύρος Παπαδάκος από την Λακωνία.

Ωρα 17:09  Ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο, έχουν αρχίσει τα συνθήματα από τις δύο πλευρές αλλά όλα καλά. Ποδοσφαιρικά

Ωρα 17:14  Τώρα γίνεται η επίσημη είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο…

Ωρα 17:17  Σε λίγο θα ξεκινήσει το παιχνίδι. Ο Πανθρακικός στην σέντρα. Επιτίθεται προς την πλευρά που βρίσκεται το κτήριο της Νομικής Σχολής. Η Ξάνθη θα επιτίθεται προς την εστία που βρίσκεται μπροστά από την θύρα όπου βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι οπαδοί.

1′ Έναρξη του αγώνα

3′ Φάουλ από το ύψος της συμβολής των γραμμών από δεξιά για την Ξάνθη, το εκτελεί ο Τριάδης, διώχνει ο Σέρεμετ.

8′ Δύο μαζεμένες ευκαιρίες για την Ξάνθη. Αρχικά το πλασέ του Τριάδη από εξαιρετική θέση μέσα από την περιοχή, κόντραρε στα σώματα, ενώ στην εξέλιξη ο Σολάριι έκανε δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, για να βγάλει δύσκολα ο Σέρεμετ!

10′ Τρία σουτ μέχρι τώρα η Ξάνθη – και τα τρία προς την εστία, αλλά χωρίς να ανοίξει το σκορ. Πράγμα σπάνιο, γιατί γενικά η Ξάνθη, όπως και ο Πανθρακικός, έχουν υψηλότατα ποσοστά αποτελεσματικότητας. Δεν κάνουν πολλές ευκαιρίες, αλλά αρκούν οι λίγες για να μπουν γκολ.

13′ Η πρώτη επίσκεψη από φάουλ του Πανθρακικού στα καρέ του Τσέμα χωρίς αποτέλεσμα

15′  Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα για δυνατό φάουλ

16′  Κόκκινη στον Φλίσκα. Δέχεται δεύτερη κίτρινη μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, για φάουλ στο κέντρο επί του Κάσες που ξεχύνονταν στην αντεπίθεση. Έντονες οι διαμαρτυρίες των Ξανθιωτών, αλλά ο Ζαχαριάδης είναι αμετάπιστος και αφήνει από το 16ο λεπτό με παίκτη λιγότερο την Skoda.

20′ Ο Πανθρακικός έχει την κατοχή της μπάλας, το 60-40% σύμφωνα με την στατιστική υπηρεσία, αλλά τις τρεις μέχρι τώρα ευκαιρίες τις έχει η Ξάνθη.

23′  Και τέταρτη μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Βρέθηκε μόνος από αριστερά ο Τριάδης, πλάγια αλλά μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ, αλλά πάνω στον Σέρεμετ. Τέσσερα σουτ στην εστία για την Ξάνθη, σπάνιο να έχει τόσα πολλά και να μην έχει σκοράρει με βάση την στατιστική.

30′  Δείχνει να έχει εξισορροπήσει η Ξάνθη το παιχνίδι, παρόλο που αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Φλίσκα. Βρίσκει τα πατήματά της. Ο Βασιλακάκης έχει σηκωθεί και προθερμαίνεται, αλλά ακόμα δεν έχει περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

33′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Εξαιρετική φάση με τους Ιγκορ και Ρομέου να συνεργάζονται εξαιρετικά αλλά το σουτ του τελευταίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής κατέληξε δυο μέτρα αριστερά από το κάθετο δοκάρι του Τσέμα.

40′  Εχει παγώσει τον ρυθμό η Ξάνθη, πιο συχνά μπροστά ο Πανθρακικός, έχει την κατοχή και είναι λογικό, αλλά πέρα από την φάση του σουτ του Ρομέου στο 33ο λεπτό δεν έχει απειλήσει. Αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτό είναι το στυλ παιχνιδιού που του έχει επιβάλει ο Μάντζιος.

44′  Διαμαρτύρονται οι Ξανθιώτες για μια πτώση του Σολάρι μέσα στην περιοχή. Μετά έπεσε και ο Σαρακατσάνος, με τον Σολάρι να διαμαρτύρεται χλιαρά ότι τον τράβηξε αλλά τον Ζαχαριάδη να δείχνει παίζεται.

45′  Χωρίς καθυστερήσεις ο Ζαχαριάδης σφυρίζει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο “Ελ Θράκικο”. Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 0-0.

Ωρα 18:10  Αποτελέσματα ημιχρόνου στους άλλους αγώνες που διεξάγονται αυτήν την ώρα. Αστέρας Τρίπολης – Πλατανιάς 2-0, Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0. Νωρίτερα είχαμε ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 1-0 με την ψυχή στο στόμα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ωρα 18:20 Τώρα μπαίνουν οι δύο ομάδες για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Βασιλακάκης μπαίνει στην… δεκάδα της Ξάνθης, ο Μάνταλος είναι η επιλογή του Μάουρερ για να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου.

46′ Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

53′  Καλή φάση για την Ξάνθη, κόρνερ του Τριάδη, κεφαλιά του Γούτα μόλις άουτ.

59′ Σουτ του Ρομέου, αλλά ο Τσέμα μπλοκάρει εύκολα. Το πρώτο σουτ του Πανθρακικού στο παιχνίδι που δεν πηγαίνει άουτ.

60′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολάρι μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και από θέση βολής αλλά έστειλε τη μπάλα… άουτ. Η πιο μεγάλη φάση στο παιχνίδι.

61′  Μεγάλη ευκαιρία για Πανθρακικό. Ο Ίγκορ που λίγο νωρίτερα ζήτησε αλλαγή δέχτηκε την κάθετη μπαλιά μέσα στην μικρή περιοχή από τον Κάσες από αριστερά, αλλά διώχαν οι Ξανθιώτες. Και μιρκοένταση με τον Κάσες και μερικούς παίκτες της Ξάνθης εκεί, που θα αποφέρει μια κίτρινη στον παίκτη του Πανθρακικού.

63′ Σουτ του Κάσες, θα μπλοκάρει ο Τσέμα. Αρχίζει να ανεβαίνει ο Πανθρακικός

64′  Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Βγαίνει ο Ίγκορ, όπως ζήτησε, μπαίνει ο Δημήτρης Χασομέρης

65′  Αλλαγή και για την Ξάνθη, απάντηση Μάουρερ στον Μάντζιο. Βγάζει τον Σολάρι, μπαίνει ο Κάλβο.

70′  Γκολ ο Πανθρακικός. Εξαιρετική μπαλιά από τον Κάσες από δεξιά, ο Τζάνης μέσα στην περιοχή δεν αστοχεί και ανοίγει το σκορ, στέλνοντας στα ουράνια τους κομοτηναίους φιλάθλους που βρίσκονται στο ΔΑΚ. Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 1-0.

73′  Γκολ για την Ξάνθη. Ο Βάλλας πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και σπεύδει στην άλλη πλευρά, στον Τσέμα για να πανηγυρίσει με τον κόσμο την ισοφάριση. Με συρτό σουτ, μετά από κόρνερ από δεξιά και αφού δεν έπιασε την κεφαλιά στην εναέρια μονομαχία ο Γούτας, η μπάλα πήγε στον Βάλλα που ανενόχλητος την έστειλε στα δίχτυα του Σέρεμετ. Πανθρακικός – Ξάνθη 1-1.

75′  Ο Κάσες κάνει μαγικά χορευτικά από τα δεξιά, μέσα στην περιοχή αλλά βγαίνει πλάγια, κλείνεται και κερδίζει κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο καθώς η φάση σταματά για χέρι του προωθημένου Σαρακατσάνου, που δέχεται και κίτρινη κάρτα.

79′  Γκολ ο Πανθρακικός. O Κάσες γίνεται αποδέκτης της μπάλας σε δεύτερο χρόνο, μετά από γέμισμα του Μπαϊκαρά και αφού η μπάλα παίρνει ύψος μετά από την πρώτη μονομαχία στο ύψος του πέναλτι, στέλνει την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα και πανηγυρίζει με ξεχωριστό τρόπο. Εντονες οι διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων (για επιθετικό φάουλ στην πορεία της φάσης αλλά και οφσάιντ), αλλά το γκολ μετράει. Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 2-1

85′  Αλλαγή για την Ξάνθη. Βγαίνει ο Ντε Γκουσμάν, μπαίνει ο Ράνος

87′  Και άλλη κόκκινη για την Ξάνθη, αυτή τη φορά αποβάλλεται ο Παΐτο. Πήγε πολύ σκληρά επάνω στον Μπαϊκαρά και ο Ζαχαριάδης του έβγαλε απευθείας την κόκκινη κάρτα, δείχνοντάς του πρόωρα τα αποδυτήρια. Με εννέα θα συνεχίσει για το υπόλοιπο η Ξάνθη, που χάνει και 2-1 στο σκορ.

90′  Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις, όπως δείχνει ο τέταρτος διαιτητής Ηλίας Σπάθας.

90+5′  Τέλος του αγώνα, τέλος του “Ελ Θράκικο”, που τα είχε όλα. Ο Πανθρακικός κερδίζει με 2-1, για πρώτη φορά στην Σούπερ Λίγκα και για πρώτη φορά μετά από 33 ολόκληρα χρόνια. Τελικό αποτέλεσμα: Πανθρακικός – Skoda Ξάνθη 2-1.