LIVE στο πιάτο σας τα φιλικά της Ξάνθης στη Βέροια και του Πανθρακικού με τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στα φιλικά παιχνίδια Βέροιας – Ξάνθης και Ηρακλή – Πανθρακικού, λιγότερες πλέον από 2ο ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Καλησπέρα! Το ThrakiSportS κοντά στις ομάδες της Θράκης, θα παρακολουθήσει τα πρώτα σημαντικά εν Ελλάδι παιχνίδια της Ξάνθης και του Πανθρακικού με αντιπάλους ομάδες της Super League.

Ωρα 18:40  Η Ξάνθη αγωνίζεται στην Βέροια με αντίπαλο την τοπική ομάδα των Ζήση Βρύζα, Γιώργου Γεωργιάδη και Νίκου Ουσταμπασίδη, που μόλις στις αρχές της εβδομάδας ξεκαθάρισε ότι θα αγωνίζεται κανονικά και τη νέα σεζόν στο πρωτάθλημα της Super League.

Ωρα 18:44  Η αναμέτρηση έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει στις επτά το απόγευμα, λόγω ζέστης όμως μην αποκλείσετε να πάει λίγο πίσω.

Ωρα 18:48  Στις οκτώ και υπό το φως των προβολέων έχει προγραμματιστεί η έναρξη στο Καυτανζόγλειο ανάμεσα στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, που επιστρέφει στα μεγάλα σαλόνια, και τον Πανθρακικό

Ωρα 18:53  Αξίζει να σημειωθεί ότι φιλικό έχει και η ομάδα Κ20 του Πανθρακικού, που αντιμετωπίζει στο δημοτικό γήπεδο των Λαβάρων τον Έβρο Σουφλίου, στο πρώτο φιλικό του τελευταίου για τη νέα σεζόν.

Ωρα 18:58  Το συγκεκριμένο φιλικό επρόκειτο να ξεκινήσει στις 6.30μμ αλλά έχει καθυστερήσει η έναρξή του λόγω της νεροποντής που πλήττει την Θράκη και κυρίως τις περιοχές από το Σουφλί και κάτω, ακόμα και την Αλεξανδρούπολη και την Κομοτηνή.

Ωρα 19:00  Παρά την βροχή πάντως, η θερμοκρασία είναι υψηλή και ξεπερνά τους τριάντα βαθμούς κελσίου.

Ωρα 19:04  Πίσω στην Βέροια, το φιλικό της τοπικής ομάδας με την Skoda Ξάνθη δεν έχει ξεκινήσει ακόμα, έγιναν ωστόσο γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων.

Ωρα 19:07  Για την ομάδα της Θράκης ο Ραζβάν Λουτσέσκου κατεβάζει τους Τζέναμο, Μπαξεβανίδη, Γουάλας, Καρυπίδη, Λισγάρα, Παπαστεργιανό, Βασιλακάκη, Λουσέρο, Καπετάνο, Ορφανίδη και Ντιμιτρόφ.

Ωρα 19:09  Όπως αναφέραμε από το βράδυ της Τρίτης, δεν έχει ακολουθήσει την αποστολή το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, ο Ρουμάνος Ερέα, που ήρθε άλλωστε μόλις προχθές στην Ξάνθη.

Ωρα 19:12  Για την Βέροια ξεκίνησαν οι Καντιμοίρης, Μαλόν, Τσουμάνης, Μαραγκός, Εντζεγκέλε, Μπαλάφας, Βεργώνης, Γιουσούφ, Μερεμπασβίλι, Ναζλίδης, Κόλα.

Ωρα 19:15  Η αναμέτρηση ξεκίνησε περίπου με δεκάλεπτη καθυστέρηση, ως είθισται στα φιλικά και λόγω της μεγάλες ζέστης.

Ωρα 19:20  Με μεγάλη καθυστέρηση ξεκίνησε και το παιχνίδι στα Λάβαρα ανάμεσα στον Έβρο Σουφλίου και την Κ20 του Πανθρακικού, όμως πριν φτάσουμε στα μισά του αγώνα διεκόπη λόγω της συνεχιζόμενης καταιγίδας, που είναι αρκετά έντονη.

Ωρα 19:24  Στην Βέροια, αναγνωριστικό το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο, χωρίς μεγάλη φάση στον αγώνα με την Skoda Ξάνθη μέχρι στιγμής

Ωρα 19:27  Στα Λάβαρα, οριστική η διακοπή στο φιλικό του Έβρου Σουφλίου με την Κ20 του Πανθρακικού, εξαιτίας της έντονης ξαφνικής καλοκαιρινής μπόρας που μετέτρεψε σε λίμνη το γήπεδο.

Ωρα 19:30  Θυμίζουμε ότι σε μισή ώρα είναι προγραμματισμένη να ξεκινήσει η φιλική αναμέτρηση της μεγάλης ομάδας του Πανθρακικού με τον Ηρακλή στην Θεσσαλονίκη, χωρίς να αντιμετωπίζει τέτοιους κινδύνους.

Ωρα 19:33  Στην Βέροια, δυο καλές ευκαιρίες για την Skoda στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 15′ σουτ του Γουάλας από καλή θέση πέρασε ψηλά άουτ, τέσσερα λεπτά αργότερα διπλή ευκαιρία με τον Μπαξεβανίδη να πιάνει το σουτ, τον Καντιμοίρη να αποκρούει και τον Βασιλακάκη από κοντά να πιάνει χλιαρή κεφαλιά.

Ωρα 19:35  Ενδιαμέσως είχε και η Βέροια μια ευκαιρία στο 16′ με κεφαλιά ψαράκι του Γιουσούφ από εξαιρετική ενέργεια του Μπερεμπασβίλι. Και μόλις πριν λίγο, στο 22′, άλλη μία με τον Ναζλίδη να βγαίνει τετατετ με Τζέναμο αλλά να πλασάσει ελάχιστα άουτ. Το 0-0 ανάμεσα σε Ξάνθη και Βέροια παραμένει στα μισά του πρώτου μέρους.

Ωρα 19:40  Στην Θεσσαλονίκη, η σύνθεση που επιλέγει ο Ρόκα για να ξεκινήσει το πρώτο σημαντικό φιλικό του Πανθρακικού απέναντι στον Ηρακλή απαρτίζεται από τους Αθανασιάδη, Μελίσση, Πουτουρίδη, Παπαγεωργίου, Σερφά, Ροτζέριο Μάρτινς, Ηλιάδη, Μπαλούφο, Τζάνη, Ντιγκινί και Χασομέρη.

Ωρα 19:43 Διπλή ευκαιρία για την Βέροια να ανοίξει το σκορ, αφού προηγουμένως είχαμε στο ημίωρο μια μικρή διακοπή στο παιχνίδι δίκην τάιμ άουτ για να δροσιστούν οι παίκτες, αφού η ζέστη είναι υψηλή στην πρωτεύουσα της Ημαθίας. Σέντρα του Μαλόν απο δεξιά, ο Κόλα έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Ξάνθης και στην συνέχεια να σκάσει επάνω στην γραμμή του τέρματος! Στην εξέλιξη της φάσης ο Γιουσουφ πάσαρε στον Κόλα ο οποίος από πλεονεκτική θέση σούταρε μόλις άουτ!

Ωρα 19:46  Πίσω στην Θεσσαλονίκη για την σύνθεση του Ηρακλή: Πέρνις, Σαραμαντας, Μπουκουβάλας, Σταμου, Ιντζόγλου, Λάζαρ, Τσιλιανίδης, Περόνε, Χαντί, Πασας, Ζιαμπάρης.

Ωρα 19:51  Δεν έχει κόσμο στο Καυτανζόγλειο, σχεδόν δέκα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα Ηρακλή – πανθρακικού, ενώ αντιθέτως έχει περίπου χίλια άτομα στην Βέροια για το παιχνίδι με την Ξάνθη που θέλει ένα πεντάλεπτο για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ωρα 19:55  Δυο ευκαιρίες με τον Ναζλίδη σε δύο λεπτά για την Βέροια, που έχει πάρει τα ηνία μετά το πρώτο μισό του ημιχρόνου και ενώ μπαίνουμε στις καθυστερήσεις.

Ωρα 19:57  Τέλος ημιχρόνου στην Βέροια. Αποτέλεσμα πρώτου 45λεπτου: Βέροια – Ξάνθη 0-0

Ωρα 20:01  Εναρξη του αγώνα στο Καυτανζόγλειο ανάμεσα σε Ηρακλή Θεσσαλονίκης και Πανθρακικό.

Ωρα 20:07   Στην Θεσσαλονίκη διπλή ευκαιρία για τον Ηρακλή σε τρία λεπτα. Σουτ του Τσιλιανίδη, διώχνει σε κόρνερ ο Αθανασιάδης στο 5′ και δυο λεπτά μετά ο Περόνε κάνει το σουτ, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού.

Ωρα 20:10  Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο στην Βέροια χωρίς αλλαγές στην σύνθεση της Ξάνθης που συνεχίζει όπως ξεκίνησε το πρώτο μέρος

Ωρα 20:14  Στην Θεσσαλονίκη, τρομερή διπλή ευκαιρία με διπλό δοκάρι για Ηρακλή στο 12ο λεπτό. Κεφαλιά από τον Πασά, η μπάλα χτυπάει αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Περόνε κάνει το σουτ από κοντά χωρίς στόχο.

Ωρα 20:16  Στην Βέροια, ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Λισγάρα να σκοράρει με “τακουνάκι” από κοντά στο 49′  αλλά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Λίγο νωρίτερα είχε ακυρωθεί για τον ίδιο λόγο τέρμα του Ναζλίδη.

Ωρα 20:20  Συμπληρώνεται εικοσάλεπτο στο Καυτανζόγλειο χωρίς κάτι σπουδαίο. Η μοναδική φάση για τον Πανθρακικό στο 15ο λεπτό ένας σουτ του Παπαγεωργίου, ο Περνίς ελέγχει και αφήνει τη μπάλα να καταλήξει άουτ.

Ωρα 20:25  Ετοιμάζει μαζεμένες αλλαγές για την Ξάνθη ο Λουτσέσκου

Ωρα 20:29  Ολόκληρη την ενδεκάδα άλλαξε ο προπονητής της Skoda. Από το 62ο λεπτό οι 11 που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο είναι οι Γκαραβέλης, Μπέρτος, Φλίσκας, Φάρκας, Ζαραδούκας, Τόμιτς, Φιγκεϊρέδο, Ράνος, Φασίδης, Νάκας και Λ. Ορφανίδης.

Ωρα 20:35  Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα τελευταία λεπτά στην Θεσσαλονίκη, οι δυο ομάδες Ηρακλής και Πανθρακικός παραμένουν ισόπαλες χωρίς τέρματα

Ωρα 20:38  Λευκή ισοπαλία μέχρι στιγμής και στο ματς της Βέροιας με την Ξάνθη, όπου έχει πέσει ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, μετά και τις μαζικές αλλαγές.

Ωρα 20:44  Γκολ για τον Πανθρακικό στην Θεσσαλονίκη. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου η ομάδα της Κομοτηνής ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του μοναδικού Κομοτηναίου της, του Δημήτρη Χασομέρη. Ηρακλής – Πανθρακικός 0-1

Ωρα 20:46  Τέλος ημιχρόνου στο Καυτανζόγλειο. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Ηρακλής – Πανθρακικός 0-1

Ωρα 20:50  Εχει μπει στο τελευταίο δεκάλεπτό του το ματς στην Βέροια χωρίς κάτι το ουσιαστικόκαι ενώ έχει προχωρήσει και η Βέροια σε μαζικές αλλαγές, αλλά σταδιακά και όχι μαζικά όπως έκανε ο Λουτσεσκου

Ωρα 20:55  Μεγάλη ευκαιρία για την Βέροια να ανοίξει το σκορ στο 88ο λεπτό. Ο Τάτος έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Καρακώστα, αυτός πλάσαρε τον Γκαραβέλη αλλά ο γκολκίπερ της Ξάνθης απέκρουσε το τετατετ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Τάτος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι!

Ωρα 20:59  Τέλος του αγώνα στην Βέροια. Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδεικνύονται οι δυο ομάδες Αυτό είναι το τρίτο φιλικό της Ξάνθης με ελληνική ομάδα που λήγει με λευκή ισοπαλία – είχαν προηγηθεί τα ματς με Πλατανιά στο Πράβετς της Βουλγαρίας και το περασμένο Σάββατο με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες. Τελικό αποτέλεσμα: Βέροια – Skoda Ξάνθη 0-0

Ωρα 21:02  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο Καυτανζόγλειο.

Ωρα 21:05 Μεγαλη ευκαιρια Τζανη σε αντεπιθεση για τον Πανθρακικό αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

Ωρα 21:09  Θυμίζουμε ότι νωρίτερα η Κ20 του Πανθρακικού επρόκειτο να αγωνιστεί απέναντι στον Έβρο Σουφλίου αλλά το ματς αφενός ξεκίνησε με καθυστέρηση, αφετέρου διεκόπη στο πρώτο ημίχρονο οριστικά λόγω της ισχυρής βροχόπτωσης στα Λάβαρα και γενικά στον Έβρο το απόγευμα.

Ωρα 21:12 Στο 57′ αλλαγή για τον Πανθρακικό, ο Χαβιτο στη θεση του σκόρερ Χασομερη

Ωρα 21:15 Στο 60′ νεα αλλαγή για τον Πανθρακικό με τον Πασχαλακη να μπαίνει στη θεση του Αθανασιαδη μέσα σε χειροκροτήματα, καθώς είχαμε ένα ευτράπελο αφού ο ο εκφωνητης του αγώνα στο γήπεδο μπερδεύτηκε και είπε ότι ήταν αλλαγή για τον Ηρακλη!

Ωρα 21:21 Μαζεμενες αλλαγες για τους δυο προπονητές.

Ωρα 21:30  Ευκαιρία για τον Ηρακλή, ένα τέταρτο πριν το τέλος του παιχνιδιού και κόντρα στην ροή του αγώνα που είχε πέσει ο ρυθμός του στα τελευταία λεπτά.

Ωρα 21: 31 Οι Λαδακης και Μαρκοπουλος στη θεση των Ντιγκινι και Ηλιαδη, σε δυο ακόμα αλλαγές του Ρόκα.

Ωρα 21:37  Νέο δοκάρι, το τρίτο για τον Ηρακλή, οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου

Ωρα 21:45  Και ενώ μπαίνουμε στις καθυστερήσεις, θυμίζουμε πριν μια ώρα σε άλλο φιλικό παιχνίδι ότι Βέροια και Skoda Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στην πρωτεύουσα της Ημαθίας.

Ωρα 21:50 Λήξη του αγώνα στο Καυταντζόγλειο. Εκτός έδρας φιλική επικράτηση για την ομάδα της Κομοτηνής. Τελικό αποτέλεσμα: Ηρακλης- Πανθρακικος 0-1.

Κάπου εδώ ολοκληρώνεται η live μετάδοση των αγώνων. Ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας, ακολουθούν αναλυτικά ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ…