Live: Σταντάρ Λιέγης – Skoda Ξάνθη 2-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδουν από την Λιέγη οι Δημήτρης Καλτέκης και Μελίνα Ντισλιάν

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο μεγάλο παιχνίδι της Skoda Ξάνθη με την Σταντάρ Λιέγης στο Βέλγιο για την γ’ προκριματική φάση του Europa League, στην ρεβάνς της ήττας της θρακιώτικης ομάδας με 1-2 στο παιχνίδι της περασμένης εβδομάδας στα Πηγάδια. Οι απεσταλμένοι του ThrakiSportS στην Λιέγη Δημήτρης Καλτέκης και Μελίνα Ντισλιάν μεταδίδουν…

Καλησπέρα. με συγκρατημένη αισιοδοξία ότι παρά τις δυσκολίεες, η Ξάνθη έχει ελπίδες να κερδίσει στο Βέλγιο επιτυγχάνοντας τουλάχιστον δύο γκολ και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση των πλέι οφ του Europa League, αρχίζει στις 21:30 ώρα Ελλάδος το μεγάλο παιχνίδι. Είναι το δέκατο στην ιστορία της ομάδας της Θράκης στα ευρωπαϊκά κύπελλα, που ελπίζουμε ότι τώρα που πήρε το κολάι με την πρόκριση επί της Λίνφιλντ πριν δύο εβδομάδες στην Β. Ιρλανδία, δεν θα είναι και το τελευταίο.

Ωρα 20:45  Ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο, αν και οι Β΄ςλγοι μας έλεγαν ότι θα γεμίσει. ωστόσο έχουν μια τάση εδώ τα γήπεδα να γεμίζουν μέσα σε ελάχιστα λεπτά

Ωρα 20:53  Ενδεκάδα για Ξάνθη: Κυριακίδης, Παϊτο, Μπαξεβανίδης . Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Ντε Γκουζμάν, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης, Μαρίν, Ντιέ

Ωρα 20:56  Ενδεκάδα για Σταντάρ: Καβασίμα, Νγκαβά, Μπεν Χαΐμ, Αρσλάναγκιτς, Βαν Ντάμε, Μπουλό, Μποκού, Μαρκέ, Μπούιενς, Μπατσουαΐ, Ρέζα

Ωρα 21:01  Στον αγωνιστικό χώρο, προθερμαίνονται και οι δύο ομάδες

Ωρα 21:06  Ερχεται μαζικά ο κόσμος στο γήπεδο.

Ωρα 21:11  Υπενθυμίζεται ότι την ίδια ώρα στην Βιέννη ο Αστέρας Τρίπολης αντιμετωπίζει την ραπίντ στην ρεβάνς του 1-1 της Τρίπολης. Μακάρι και οι δύο ελληνικές ομάδες να είναι αύριο στην κλήρωση των πλέι οφ.

Ωρα 21:17  Ατομα με ειδικά φτιάρια φτιάχνουν τις τρύπες στο γήπεδο, μετά την προθέρμανση

Ωρα 21:20  Οι δύο ομάδες έχουν απορυρθεί για την επίσημη είσοδο σε λίγη ώρα

Ωρα 21:25  Η επίσημη είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Ανταλλαγή αναμνηστικών και πάμε για την έναρξη του ματς. Καλή επιτυχία στην Ξάνθη μας!!!1

1′  Εναρξη του αγώνα

2′  Ξεκίνησε πιο δυναμικά η γηπεδούχος ομάδα και έχει ήδη δημιουργήσει δυο φάσεις σε δευτερόλεπτα

6′  Μεγάλη ευκαιρία για την Σταντάρ,από τον Μπουλό, αλλά το τελείωμά του ήταν άσχημο.

8‘ Η Ξάνθη πιέζει στο κέντρο και προσπαθεί να βγεί μπροστά με τον Βασιλακάκη. Ενα σουτ του Μπεχαϊμ της Σταντάρ μπλόκαρε εύκολα ο Κυριακίδης.

12′ Η κατοχή της μπάλας είναι για την Σταντάρ αλλά η αμυντική γραμμή της Ξάνθης κρατάει την μπάλα μακριά απο την μεγάλη περιοχή της Ξάνθης.

14′ Η Ξάνθη προσπαθεί να κερδίσει κατοχή και να παγώσει τον ρυθμό. Θυμίζουμε ότι δεν έχει ξεκινήσει ο Μάνταλος στο αρχικό σχήμα

20′ Περνά το πρώτο εικοσάλεπτο χωρίς απώλειες για την Ξάνθη, αλλά και χωρίς να έχει πετύχει κάποιο γκολ ενώ απαιτούνται δύο.

25′  Ασχημα μαντάτα από την Βιέννη. Ο Αστέρας Τρίπολης χάνει 1-0 από την Ραπίντι. Εδώ πάντα το 0-0 χωρίς κάτι ουσιαστικό το τελευταίο διάστημα. Δείχνει να ισορροπεί το παιχνίδι η Ξάνθη

27′  Να καταλάβετε, η στατιστική υπηρεσία του αγώνα δε’ίχνει την κατοχή της μπάλας υπέρ της Ξάνθης 55%-45%

30′  Ημίωρο στο παιχνίδι, χωρίς τέρμα. ¨Εξυπνα έχει σταθεί μέχρι τώρα η Ξάνθη, αλλά πλέον πρέπει να ρισκάρει πιο πολύ αφού χρειάζεται γκολ

34′  Ευκαιρία για την Λιέγη. Κακό ελεύθερο του Κυριακίδη, ο Μπατσουαγί βρίσκεται φάτσα με το γκολ, αλλά ο γκολκίπερ της Ξάνθης μπλόκαρε και διόρθωσε το λάθος του.

35′  Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, μετά από αντεπίθεση. Ο Μαρσελίνιο έπιασε απευθείας το σουτ, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

40′  Πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου, ισόπαλο χωρίς σκορ παραμένει το παιχνίδι

45′  Λήξη του πρώτου μέρους. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Σταντάρ Λιέγης – Ξάνθη 0-0

46′  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

47′  Σουτ του Μπιλό για την Σταντάρ, αποκρούει ο Κυριακίδης και κρατάει το μηδέν

48′  Σοβαρός τραυματισμός του Μαρίν, που μάλλον θα χρειαστεί να αντικατασταθεί. Ό,τι χειρότερο για την Ξάνθη, αφού ήταν από τους πιο δραστήριους από δεξιά

51′  Εδεσαν τον αγκώνα του Μαρίν, που σφίγγει τα δόντια και συνεχίζει. Είχε σηκωθεί ο Μάντυαλος για αλλαγή, συνεχίζει το ζέσταμα. Σηκώνει και άλλους ο Καραγεωργίου

52΄ Γκολ για την Σταντάρ. Ο Μπιλό ο σκόρερ. Κρίμα. Γρήγορη αντεπίθεση των Βέλγων καθώς η Ξάνθη είχε αρχίσει να βγαίνει μπροστά, αφήνοντας εκτεθειμένη την άμυνά της, ο Μπιλό σούταρε και άνοιξε το σκορ πιάνοντας στο ύπνο τους αμυντικούς. Σταντάρ Λιέγης – Ξάνθη 1-0

55′  Δυσκολεύουν μεν τα πράγματα, αλλά δεν έχει αλλάξει ακόμα τίποτα. Δυο γκολ ήθελε και πριν η Ξάνθη, δυο θελει και τώρα. Απλώς, πριν της έδιναν την πρόκριση, τώρα την στέλνουν σε παράταση. και φυσικά απαγορεύεται να δεχτεί άλλο τέρμα η ομάδα της Θράκης

56′  Ευχάριστα μαντάτα από την Βιέννη. Ισοφάρισε 1-1 ο Αστέρας. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου αγώνα με την Ραπίντ στην Τρίπολη

58′  Ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Μαρίν που συνεχίζει, αλλά δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε

59′  Αλλαγή για την Ξάνθη. Εξω ο Παϊτο μέσα ο Μάνταλος

60′  Διπλή αλλαγή για την Σταντάρ. Εξω ο Μπουςνς, μέσα ο Οζντούρκ. Και έξω ο σκόρερ Μπιλό, μέσα ο Μπια

65′  Μαζεμένα κόρνερ υπέρ της Σταντάρ, που ανέβασε ψυχολογία μετά το γκολ. Διώχνουν οι αμυντικοί, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι η Ξάνθη δείχνει να μην μπορεί να βγει μπροστά, ενώ και πάλι απαιτούνται δύο γκολ

68′  Αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Μαρίν, που δεν μπορεί να συνεχίσει, μέσα ο Τριάδης

69′  Αλλαγή και για την Σταντάρ. Εξω ο Γκουχανετζάντ, μέσα ο Ντε Καμάργκο

70′  Γκολ για την Σταντάρ. Ο Ντεκαμάργκο σκόρερ, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Αμυντικό λάθος που εκμεταλλεύθηκε ο παίκτης των γηπεδούχων και με κοντινή προβολή έβαλε ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες της ομάδας της Θράκης. Σταντάρ Λιέγης – Ξάνθη 2-0

72′  Κίτρινη κάρτα στον Ντιε

75′  Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Εξω ο Μαρσελίνιο, μέσα ο Σολάρι

81′  Σουτ Σολάρι χωρίς τύχη, χάνεται η ευκαιρία για το γκολ της τιμής

84′  Γκολ για την Ξάνθη. Ο Ντε Γκούζμαν ο σκόρερ. Γύρισμα του Τριάντη και ο Ντε Γκούζμαν με σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και πετυχαίνει το γκολ της τιμής. Θέμα πρόκρισης δύσκολα τίθεται, μένουν μάξιμουμ δέκα λεπτά και απαιτούνται άλλα δύο τέρματα…

90′ Τρία τα  λεπτά των καθυστερήσεων, εξαιτίας κυρίως των αλλαγών

90+2′  Ευκαιρία για την Σταντάρ. Σουτ του Μπια, έδιωξε ο Κυριακίδης

90+3′  Τέλος του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα: Σταντάρ Λιέγης – Skoda Ξάνθη 2-1. Με συνολικό σκορ 4-2 οι Βέλγοι προκρίνονται στα πλέι οφ του Europa League

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρετά το ευρωπαϊκό όνειρο η Ξάνθη. Μείνετε στο ThrakiSportS, αναλυτικό ρεπορτάζ, φωτορεπορτάζ και δηλώσεις όλη νύχτα και φυσικά από το πρωί με συνεχείς αναρτήσεις….