Live: Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-4 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδουν από την Ξάνθη οι Νεκτάριος Αμποβιανίδης και Μπάμπης Κυπριανίδης

– Παρακολουθήστε ζωντανά τον ημιτελικό Skoda Ξάνθης – Ολυμπιακού για το φάιναλ φορ του πρωταθλήματος Κ17 της Σούπερ Λίγκας, η τελική φάση του οποίου διεξάγεται με την συμμετοχή της Skoda, του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ (που θα μονομαχήσουν αργότερα). Οι Νεκτάριος Αμποβιανίδης και Μπάμπης Κυπριανίδης βρίσκοναι στα Πηγάδια και μεταδίδουν…

Καλησπέρα από τα Πηγάδια. Σήμερα διεξάγονται εδώ οι δύο ημιτελικοί για το πρωτάθλημα Κ17. Ο πρώτος χρονικά είναι στις 3.00 το μεσημέρι με την Ξάνθη να υποδέχεται τον Ολυμπιακό και ο δεύτερος στις 6.00 το απόγευμα, όταν θα διασταυεώσουν τα ξίφη τους ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ. Οι δύο νίκητές θα κοντραριστούν στον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί στο Skoda Xanthi Arena στις 7.00 το βράδυ της Δευτέρας (13/5). Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από την Nova, ξεκινάμε τώρα το live για το Ξάνθη – Ολυμπιακός.

Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Δεμενείκος, Ζώτος, Χατζηλαζαρίδης, Χατζητερζόγλου, Προύντζος, Μήττας, Φασίδης, Κούτρας, Μελισσόπουλος, Ορφανίδης, Λαζαρίδης

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Ηλιάδης, Τόλι, Τούφας, Βατουσιάδης, Ράμχα, Μαργαρίτης, Καναβέτας, Λάτση, Βέργος, Καλέργης, Σαλιάκας

Ωρα 14:54  Λιγοστός ο κόσμος, ούτε 200 οι φίλαθλοι στην εξέδρα. Ανακοινώθηκαν πριν από λίγο οι ανδεκάδες και από τα μεγάφωνα του Σταδίου…

1′  Εναρξη του αγώνα

4′  Πρώτη ευκαιρία του αγώνα για την Ξάνθη. Παράλληλη μπαλιά του Κούτρα, ο Βατουσιάδης στην προσπάθεια του να διώξει παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

16′  Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Καναβέτα να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά την μπάλα να φεύγει άουτ.

18′  Δόκαρι ο Ολυμπιακός με τον Βέργο που σούταρε από πλάγια θέση και σημάδεψε την αριστερή δοκό του Δεμένικου

24′ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.  Ο Καναβέτας κάνει την κούρσα από δεξιά, η σέντρα του βρήκε τον Σαλιάκα μέσα στην περιοχή, αλλά το μονοκόματο σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ

27′  Φασίδης και Ζώτος συνεργάστηκαν όμορφα, με τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα και τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να προλαβαίνει την προβολή του Μελισσόπουλου

28′ ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Βέργος δεν έκανε καλό κοντρόλ και η μπάλα έφυγε άουτ.

29′ ο Σαλιάγκας έπιασε πανέμορφο σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Δεμένικος προέβη σε εντυπωσιακή απόκρουση

36′ η Ξάνθη έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, όταν ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε το λάθος σε προσπάθεια του να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε στον Φασίδη, που δεν μπόρεσε να πλασάρει σε κενό τέρμα

38′  Εχετε δει ταϊμ άουτ στο ποδόσφαιρο; Ε, στον αγώνα αυτό δόθηκε από τον διαιτητή για να πάνε οι παίκτες στους πάγκους και να δροστιστούν λίγο, αφού είναι αφόρητη η ζέστη.

41′  Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, όταν ο Βέργος δέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά ο Χατζητερζόγλου πρόλαβε τον επιθετικό των “ερυθρολεύκων” πριν κάνει το σουτ

45+1′  Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

46′  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

47′  Ευκαιρία για την Ξάνθη. Εφυγε στην αντεπίθεση ο Ορφανίδης βγήκε απέναντι από τον Ηλιάδη, αλλά άνοιξε το κοντρόλ με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού να μπλοκάρει την μπάλα

49′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. 0-1 με τον Βέργο. Ο Τούφας εκτέλεσε το κόρνερ, ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έκανε άστοχη έξοδο, ο επιθετικός του Ολυμπιακού πήρε την ψιλοκρεματή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με τον Λαζαρίδη που ήταν πάνω στη γραμμή να μην μπορεί να διώξει

53′ Ακυρώνεται γκολ που πέτυχε η Ξάνθη με τον Δελή. Ο δεύτερος βοηθός υπέδειξε τον παίκτη της Ξάνθης σε θέση οφσάιντ

54′ Διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη να ισοφαρίσει το σκορ. Αρχικά ο Φασίδης έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Μελισσόπουλο που έκανε το σουτ, αλλά ο Ηλιάδης είπε και πάλι όχι. Το 0-1 παραμένει.

56′ Γκολ ο Ολυμπιακός, Πάλι με τον Βέργο. Ο επιθετικός των “ερυθρολεύκων” με κοντινό πλασέ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης και διπλασίασε και τα προσωπικά του τερματα.

63′ Γκολ ο Ολυμπιακός. Ο Καναβέτας με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0, σφραγίζοντας μάλλον οριστικά τη μία θέση για τον τελικό της Δευτέρας.

70′  Γκολ για τον Ολυμπιακό. 4-0 για τους ερυθριολεύκους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέργου, ο οποίος σημείωσε χατ- τρικ

80′  Πολλές μαζεμένες αλλαγές και για τις δύο ομάδες. Διαδικαστικά τα επόμενα λεπτά, δεδομένου και του έυρους του σκορ.

90+3′  Τέλος του αγώνα με τον κόσμο να χειροκροτεί τις προσπάθειες των νεαρών παικτών κάτω από αφόρητη ζέστη. Τελικό Αποτέλεσμα Ξάνθη – Ολυμπιακός 0-4.

Ο Ολυμπιακός είναι η μια ομάδα στον τελικό της Δευτέρας. Ο αντίπαλός του θα βγει από το ζευγάρι Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ, που επίσης θα καλύψει live σε λίγη ώρα το ThrakiSportS. Μείνετε μαζί μας…